Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

„Chcemy wolności”. Szejnfeld na obchodach 65 rocznicy Poznańskiego Czerwca’56

Redaktor admin on 30 Czerwiec, 2021 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Wielkopolanin, senator Adam Szejnfeld, wziął udział w obchodach 65 rocznicy Czerwca 1956 r. w Poznaniu. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów o godzinie 6:00 pod tablicą przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych w Poznaniu, a ich kulminacją była wieczorna uroczystość przy Pomniku Poznańskiego Czerwca’56.

Dla każdego Wielkopolanina pamięć o Czerwcu ’56 jest niezwykle ważna. Dlatego jesteśmy tu dziś, by uczcić pamięć bohaterów tamtych dni. Są to obchody, w których żadna władza, ani w sposób formalny, ani w ten sposób nieformalny, nie może ingerować, nie może nam narzucać, gdzie i jak będziemy wyrażali swoją pamięć o prawdziwych ludziach piszących swoim życiem i swoją śmiercią polską historię, a nie tę budowaną, jak dzisiaj, na fałszywych świadectwach. Dzisiaj w Polsce jest bowiem wielu takich, którzy chcieliby napisać najnowszą historię Polski od nowa, i to w sprzeczności do faktów. – mówił po uroczystościach senator Szejnfeld.

28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina (ZISPO), podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. W starciach na ulicach miasta zginęło, według badań IPN, co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych. Co roku uroczystości w rocznicę Czerwca’56 odbywają się w Poznaniu od samego rana, ponieważ protest w ZISPO rozpoczął się o godz. 6, kiedy to pracy nie podjęła załoga Wydziału W3.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się już 24 czerwca od złożenia kwiatów pod pomnikiem adwokatów-obrońców bohaterów Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. oraz oskarżonych w procesach politycznych. 26 czerwca miała miejsce inscenizacja grupy rekonstrukcyjnej poświęcona osobie Janusza Kulasa. 27 czerwca uczestnicy obchodów mogli także zobaczyć przedpremierowy pokaz spektaklu pt.: “Pierwszy strzał″ w wykonaniu Teatru Ósmego Dnia.

Cześć Bohaterom!

Anna Karmowska

Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile

64-920 Piła, ul. Plac Konstytucji 3 Maja 7/4

e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com

tel. +48 602 738 542

REGON 385025697

Portale i media społecznościowe:

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/Szejnfeld/

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld/

https://www.youtube.com/user/AdamSzejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)