Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

10-lecie Akademickiej Przedsiębiorczości

Redaktor admin on 16 Styczeń, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Pierwotnie były organizacjami zrzeszającymi studentów, dziś praktycznie służą wszystkim chcącym spróbować swoich sił w biznesie. Mowa oczywiście o Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP), które obchodzą swoje 10-lecie. Uroczysta gala urodzinowa odbyła się 13 stycznia 2015 r. w Warszawie. Życzenia z okazji tego wyjątkowego jubileuszu pomysłodawcom, założycielom oraz członkom AIP złożył Adam Szejnfeld poseł do Parlamentu Europejskiego.

10 lat działalności Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości to ponad 8,5 tys. start-upów generujących dziesiątki milionów przychodów rocznie, to tysiące miejsc pracy i nowoczesne technologie wykorzystywane w działalności i w biznesie. To także edukacja gospodarcza i wspaniały wkład w rozwój przedsiębiorczości w Polsce. Powstanie i działalność inkubatorów to ogromny sukces. Nie bez powodu Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości są laureatem wielu nagród przyznawanych nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Warto tu wspomnieć chociażby o Europejskiej Nagrodzie Przedsiębiorczości przyznanej przez Komisję Europejską, czy nagrodach Ministra Gospodarki oraz Ministra Rozwoju Regionalnego. Ważne odnotowania jest to, że pomysłodawcy, działacze oraz przedsiębiorcy z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości udowodnili, iż można realizować współpracę pomiędzy młodzieżą, studentami i absolwentami, a uczelniami wyższymi w Polsce. Z okazji 10-lecia Państwa wspaniałej działalności edukacyjnej i gospodarczej chciałbym podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie tego projektu za wytrwałość, zapał i ambicję tworzenia z Polski kraju przyjaznego dla biznesu. – tymi słowami eurodeputowany Adam Szejnfeld zwrócił się do uczestników gali.

***

Idea inkubatorów AIP powstała w głowie trzech kolegów – Jacka Aleksandrowicza, Mariusza Turskiego i Dariusza Żuka, którzy za cel postawili sobie stworzenie z Polski miejsca, gdzie można zacząć swój biznes w najłatwiejszy, najszybszy i najmniej ryzykowny sposób na świecie. Pierwsze inkubatory zostały stworzone przez nich od zera w 2004 roku dzięki pozyskaniu niewielkich środków od sponsorów i zaangażowaniu wolontariuszy, pasjonatów przedsiębiorczości. Wymyślony i wdrożony przez nich w całej Polsce model preinkubacji, czyli udostępniania osobowości prawnej AIP startującym przedsiębiorcom okazał się strzałem w dziesiątkę. Już w 2005 roku sieć AIP liczyła 12 inkubatorów w całej Polsce, a na zakończenie 2006 roku AIP świętowały 300 firm. Szybko rosnąca liczba firm powstających dzięki AIP i liczba inkubatorów zostały docenione przez szereg instytucji. W 2007 roku Inkubatory AIP uzyskały certyfikat systemu zarządzania jakością ISO 9001:2000, a w kolejnych latach zostały wyróżnione nagrodami wielu instytucji, m.in. Parlamentu Studentów RP, Komisji Europejskiej czy ministerstw. W 2009 roku Inkubatory AIP zostały wpisane przez polski rząd na listę projektów kluczowych dla polskiej gospodarki. W kolejnych latach dzięki pozyskaniu środków unijnych biura Inkubatorów zostały zmodernizowane i w pełni wyposażone w nowoczesny sprzęt, a AIP stały się największą siecią inkubatorów na świecie. Od 2004 dzięki AIP powstało na rynku już ponad 7000 firm, m.in.: PhotoBlog.pl, Chomikuj.pl, MISBHV, Key2Print czy Glov. AIP dziś to wiodąca w Europie organizacja startupowa, wyznaczająca trendy w Polsce i zagranicą.

Źródło: inf. własna oraz inkubatory.pl/

Marta Łasak

asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)