Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

500 lat procesu globalizacji!

Redaktor admin on 13 Październik, 2021 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Senator Adam Szejnfeld, wiceprzewodniczący Senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz przewodniczący Senakiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw, wziął udział w ceremonii inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Podczas uroczystości miała miejsce doniosła chwila, mianowicie nadanie tytułu Doktora Honoris Causa profesorowi Grzegorzowi Kołodko, byłemu wicepremierowi i ministrowi finansów. Profesor Kołodko wygłosił wykład nawiązujący do tematu globalizacji, która według niego rozpoczęła się prawie pięćset lat temu od podróżny Ferdynanda Magellana dookoła Ziemi.

12 października w auli głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu odbyła się inauguracja roku akademickiego uczelni. Ze względów pandemicznych na ceremonię zaproszona została tylko ograniczona liczba gości, ale zadbano o to, by zainteresowani mogli uroczystość obserwować w Internecie.

Tegoroczna inauguracja była wyjątkowa, bowiem połączono ją z nadaniem profesorowi Grzegorzowi Kołodko tytułu Doctor Honoris Causa. Wśród zaproszonych gości znajdowało się wielu przedstawicieli świata nauki, biznesu, administracji, samorządu i polityki. Zabraknąć na niej nie mogło także senatora Adama Szejnfelda, który od lat zajmuje się zagadnieniami z zakresu prawa, ekonomii i gospodarki.

Podczas uroczystości, którą prowadził Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, prof. Maciej Żukowski, odbył się m.in. akt immatrykulacji wykonany zarówno po polsku jak i w języku angielskim dla studentów i wykładowców międzynarodowych. Chwilę później akt w podobny sposób powtórzono dla studentów Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Ekonomicznego.

Ostatnią częścią inauguracji było nadanie prof. Grzegorzowi Kołodko tytułu Doctor Honoris Causa za zasługi dla polskiej gospodarki oraz wkład naukowy w dziedzinie ekonomii. Po otrzymaniu tytułu profesor wygłosił wykład pt. „Nieodwracalność globalizacji a przyszłość gospodarcza Polski” nawiązując w swoim wystąpieniu do historii pięciuset lat procesu globalizacji na świecie, który wg profesora Kołodki rozpoczął się 20 września 1519 roku, kiedy to Ferdynand Magellan wyruszył z Hiszpanii drogą zachodnią, czyli przez Ocean Atlantycki, do Wysp Korzennych w Archipelagu Malajskim, a wyprawa pod jego dowództwem, jako pierwsza w historii, opłynęła Ziemię i to w czasach, kiedy uważano, że…  Ziemia jest płaska.

****

Grzegorz Witold Kołodko (ur. 28 stycznia 1949 w Tczewie) – Jest profesorem nauk ekonomicznych, autorem teoretycznego nurtu ekonomii znanego, jako nowy pragmatyzm. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, wiceprezes Rady Ministrów i minister finansów w latach 1994–1997 i 2002–2003, twórca programów rozwoju społeczno-gospodarczego –  Strategii dla Polski, Pakietu 2000 oraz Programu Naprawy Finansów Rzeczypospolitej. Prof. Kołodko jest autorem książek i artykułów z dziedziny ekonomii i polityki gospodarczej, a także ekspertem i konsultantem międzynarodowych organizacji, w tym m.in. członkiem Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury oraz Academia Europaea.

Biuro Senatora Adama Szejnfelda

64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10

Tel. +48 602 738 542.

www.szejnfeld.pl

www.facebook.com/Szejnfeld/

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld/

www.youtube.com/user/AdamSzejnfeld

#Poznań #UEP #Inauguracja #UniwersytetEkonomiczny #Wielkopolska #Szejnfeld #SenatorSzejnfeld #AdamSzejnfeld #Ekonomia #Ceremonia #Akademiccy #Uczelnie #ProfesorKołodko # Immatrykulacja #Studenci #InauguracjaRokuAkademickiego

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)