Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Bezprawie Kremla – Protest w Strasburgu

Redaktor admin on 9 Marzec, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Porwanie – Więzienie – Głodówka – ….

Nadia Sawczenko, ukraińska pilotka śmigłowców, więziona od wielu miesięcy przez rosyjskie władze, od 70 dni prowadzi strajk głodowy. W ostatnich dniach, w proteście wobec braku możliwości wygłoszenia oświadczenia w toczącym się przeciwko niej procesie pokazowym, podjęła kolejną dramatyczną decyzję, tym razem o nieprzyjmowaniu żadnych płynów. - Życie Nadii Sawczenko, symbolu bezkompromisowej walki o niezależność Ukrainy od Rosji, jest zagrożone. Jeśli chcemy je ocalić, potrzebne są natychmiastowe i zdecydowane działania ze strony Unii Europejskiej – uważają eurodeputowani, w tym poseł Adam Szejnfeld, który wraz z innymi posłami do PE wystosował do F. Mogherini, Wysokiej Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE, apel o interwencję w tej dramatycznej sprawie.

W czerwcu 2014 r. Nadia Sawczenko została pojmana przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy, a następnie nielegalnie przetransportowana do Rosji, gdzie w procesie pokazowym oskarżono ją o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie. Rosyjska pozarządowa organizacja Memoriał, broniąca praw człowieka i dokumentująca stalinowskie zbrodnie, uznała 33-letnią Sawczenko za jedną z 46-u więźniów politycznych przetrzymywanych przez władze rosyjskie. Co ważne, jest w tym gronie jedyną osobą bez rosyjskiego obywatelstwa.

W wyniku wyborów przeprowadzonych w październiku 2014 r., Nadia Sawczenko weszła do Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy z listy partii Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko. To precedens w dziejach światowego parlamentaryzmu. Władze rosyjskie całkowicie bowiem zignorowały fakt, że Nadia Sawczenko podwójnie objęta jest immunitetem parlamentarnym – na Ukrainie oraz jako członkini delegacji Rady Najwyższej do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

- Unia musi natychmiast podjąć działania, aby zatrzymać rażące naruszenie prawa międzynarodowego. Wspólnota powinna rozważyć możliwość nałożenia sankcji personalnych wobec wszystkich tych urzędników Federacji Rosyjskiej, którzy mają bezpośredni udział w porwaniu, bezprawnym zatrzymaniu, uwięzieniu i fabrykowaniu oskarżeń przeciwko Nadii Szewczenko – uważają eurodeputowani, którzy zaapelowali o rozważenie ograniczenia wjazdu dla tych osób, przy jednoczesnym zablokowaniu ich kont bankowych oraz zajęciu nieruchomości posiadanych na terytorium Unii Europejskiej.

Hanna Łuczkiewicz

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)