epp5_zps3f8w24ka

Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Chcieli Piłę macierzy zwrócić…

Redaktor admin on 29 Grudzień, 2017 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Europoseł Adam Szejnfeld, senator Mieczysław Augustynem, prezydent Piły Piotr Głowski oraz Jane Ryszard Garbarczyk, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19, Zarząd Koła Nr 9 w Pile, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniająca członków Polskiej Rady Ludowej w Pile, działających na rzecz przywrócenia Piły do Ziem Polskich. Napis na tablicy pamiątkowej brzmi:

Tym – którzy wolność wykuwali

Członkom Polskiej Rady Ludowej w Pile 1918-1923

Ks. Zygmuntowi Dykiertowi, Józefowi Brudnowskiemu, Teofilowi Drozdowskiemu, Aleksandrowi Banachowi w 90-rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Mieszkańcy Miasta Piły

Miejsce zamieszcenia tablicy nie jest bez znaczenia – to właśnie w tutaj, w dniu 1 grudnia 1918 roku, w sali Schreibera (przy dzisiejszej ulicy Śródmiejskiej), odbył się niepodległościowy wiec mieszkańców Piły polskiego pochodzenia, którzy, po wysłuchaniu patriotycznej mowy pilskiego prawnika dr Henryka Łasińskiego, odśpiewali polską pieśń patriotyczną. Na odważnych organizatorów wiecu spadły represje niemieckich władz. Przewodniczący Rady Ludowej w Pile ks. Zygmunt Dykiert i Józef Brudnowski (senior) oskarżeni o zdradę stanu osadzeni zostali w miejscowym więzieniu. Pozostali działacze niepodległościowi z Piły, zwłaszcza Teofil Drozdowski i Aleksander Banach, nie zaprzestali swojej działalności współpracując z organizatorami Powstania w okolicznych powiatach.

Marta Łasak

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

#MojaNiepodległa #PowstanieWielkopolskie #Poznań #Piła #27grudnia #PL1918 #Niepodległa #PowstanieWlkp @PL1918 @Niepodlegla

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)