Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Hołd Powstańcom Wielkopolskim w… Warszawie.

Redaktor admin on 28 Grudzień, 2020 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

W 102 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w miejscach pamięci Bohaterskich Wielkopolan nie mogło zabraknąć senatora Adama Szejnfelda. Także w Warszawie, wraz marszałkiem Województwa Wielkopolskiego Markiem Woźniakiem, marszałkiem Wojciechem Jankowiakiem oraz marszałkiem Jackiem Bogusławskim oraz Prezydentem Piły Piotrem Głowskim, upamiętnił bohaterski zryw walczących o polskość i Wielkopolskę w Polsce. Uroczystość miała miejsce przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Delegacja Wielkopolski złożyła wiązanki nie tylko pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza i przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i Śląskich, ale także pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz w niezwykłym Panteonie – Muzeum Wyklętych, Niezłomnych, w Kwaterze na Łączce – miejscu, w którym były chowane potajemnie ciała więźniów i pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego PRL.
Tradycja oddawania hołdu i pamięci bohaterom wyzwoleńczego zrywu jest kultywowana i przekazywana następnym pokoleniom. Podczas tegorocznej, innej niż zwykle, uroczystości podkreślono, że rok 2020 jest także rokiem stulecia Bitwy Warszawskiej, w której swój udział mieli Wielkopolanie.

Senator Adam Szejnfeld jest związany z Wielkopolską od urodzenia. Nie może więc dziwić, iż najwyższą wagę przywiązuje do historycznego Powstania Wielkopolskiego. Już jako burmistrz Szamocina, 27 lat temu, doprowadził do odbudowania „Pomnika Wolności” w Szamocinie, który jest poświęcony Powstańcom Wielkopolskim. Przeprowadził także renowację mogił powstańczych w gminie Szamocin. Kilka lat temu natomiast włączył się jako przewodniczący Rady Budowy, w budowę pomnika Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, od wizyty którego w stolicy Wielkopolski zaczęły się powstańcze zmagania. Pomnik sławnego polskiego pianisty, ministra i premiera stanął w 2015 roku przed gmachem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Odsłonięty został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Adam Szejnfeld każdego roku w Poznaniu lub innych miejscowościach Wielkopolski, a także w Warszawie, bierze też udział w uroczystościach upamiętniających Powstanie Wielkopolskie.

****

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, nazajutrz po przyjeździe do Poznania powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego. Mieszkańcy Poznania i Wielkopolski, wówczas Prowincji Poznańskiej, wystąpili przeciwko Niemcom (Republika Weimarska) domagając się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej. Powstańcy w krótkim czasie zbrojnie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zwycięsko zakończyło się w dniu 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze.

Anna Karmowska

Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile

64-920 Piła, pl. Konstytucji 3 Maja 7/4

e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com

tel. +48 602 738 542

REGON 385025697

Portale i media społecznościowe:

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld/

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld/

www.youtube.com/user/AdamSzejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)