Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Konferencja EUROPOWER 2010

Redaktor admin on 23 Wrzesień, 2010 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Polska to kraj, który może stać się eldorado dla inwestorów z branży energetycznej. Ze względu na opóźnienia technologiczne i inwestycyjne potrzebujemy nakładów finansowych w praktycznie każdej dziedzinie, począwszy od inwestycji w nowe moce wytwórcze, w przesył energii, jak i w jej dystrybucję – powiedział Adam Szejnfeld. Poseł Adam Szejnfeld otworzył w środę 22 września dwudniową XIII Międzynarodową Konferencję EUROPOWER 2010. Konferencja odbyła w Warszawie, a hasło tegorocznej brzmiało: „The future of energy”. Poza licznymi panelami tematycznymi w trakcie konferencji odbyła się również gala rozdania nagród EUROPOWER 2010 w pięciu kategoriach.

Polska to kraj, który może stanowić eldorado dla inwestorów z sektora energetycznego. Ze względu na opóźnienia technologiczne i inwestycyjne potrzebujemy bowiem nakładów finansowych w praktycznie każdej dziedzinie, począwszy od inwestycji w nowe moce wytwórcze, w przesył energii, jak i w jej dystrybucję - powiedział Adam Szejnfeld, poseł PO. Zdaniem Adama Szejnfelda – potrzebne są w Polsce również dalsze inwestycje w odnawialne źródła energii oraz w budowę elektrowni jądrowych. Podobnie sprawa wygląda w sektorze ropy i gazu. Ważne jednak jest, by inwestorzy, firmy rynków finansowych oraz koncerny branżowe czuły, iż jest dobry klimat dla tych inwestycji, dlatego musi sprzyjać im sytuacja prawna, biznesowa i polityczna – mówił poseł Adam Szejnfeld. Na konferencji poruszono najważniejsze kwestie współczesnej energetyki i omówiono główne czynniki wpływające na przyszłość tego sektora. EUROPOWER 2010 jest idealną platformą do dyskusji nad najważniejszymi problemami sektora energetycznego – mówił poseł Adam Szejnfeld.

XIII edycja konferencji, nad którą honorowy patronat objęli: wicepremier i Minister Gospodarki – Waldemar Pawlak, Minister Środowiska – Andrzej Kraszewski oraz Parlamentarny Zespół ds. Energetyki i Pracodawcy RP, odbyła się w dniach 22-23 września w hotelu Sheraton w Warszawie. Tegoroczna edycja była najobszerniejszą nie tylko pod względem merytorycznym, ale również ze względu na liczbę zaproszonych gości z Polski i zagranicy.

Pierwszego dnia, podczas inauguracyjnego panelu, zaproszeni goście dyskutowali na temat roli, jaką CO2 będzie odgrywało w energetyce XXI wieku. Poruszona została kwestia wpływu człowieka na globalne ocieplenie, która ma tyle samo zwolenników jak i przeciwników. Najważniejsza natomiast dla uczestników była analiza tego, jaki wpływ na sektor energetyczny będą miały decyzje polityczne Unii Europejskiej dotyczące ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Uczestnicy drugiego panelu: „Energetyka atomowa – Droga PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. do budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej” dyskutowali na temat stanu przygotowań do uruchomienia pierwszej polskiej elektrowni jądrowej oraz przedyskutowali najlepsze potencjalne rozwiązania poszczególnych aspektów programu atomowego. Ostatni panel pierwszego dnia konferencji dotyczył energetyki odnawialnej i jej udziału w bilansie energetycznym Polski i Europy. Paneliści zastanawiali się nad barierami technologicznymi i prawnymi stojącymi na drodze szybszego rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) w UE.

Jednym z ważniejszych wydarzeń konferencji była uroczysta gala, na której odbyło się oficjalne rozdanie nagród EUROPOWER 2010. Nagrody rozdano w kategoriach, które odzwierciedlały ukierunkowanie na przyszłość, a były nimi: 1) Innowacyjne rozwiązania w energetyce, 2) Rozwój energetyki odnawialnej, 3). Społeczna odpowiedzialność biznesu w energetyce, 4) Rozwiązania energetyczne w przemyśle, 5) Osobowość roku w energetyce. Gala ta była zakończeniem pierwszego dnia konferencji.

Na drugi dzień konferencji zaplanowano m.in. panel pt. „Gaz z łupków (ang. Shale Gas) – perspektywy rozwoju w Polsce”. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że gaz łupkowy całkowicie zmieni oblicze nie tylko rynku gazu, ale również całego sektora energetycznego zarówno w Europie jak i na Świecie – uważa Maciej Lisowski, moderator tego panelu. Uczestnicy panelu rozmawiali na temat technologii wydobywania oraz potencjalnych zasobów shale gas Polski i Europy. Kolejny panel dotyczyć ma rynku ropy w Europie Środkowo-Wschodniej. Duże wahania ceny baryłki ropy jak i wiele innych czynników pokazują jak bardzo dynamiczny jest to rynek. Paneliści analizowali ciągle zmieniające się oblicze rynku w naszym regionie i jego wpływ na działania poszczególnych państw i koncernów. Całą konferencję EUROPOWER 2010 zakończy panel dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski.

****

Od 13 lat konferencja EUROPOWER jest jednym z najważniejszych wydarzeń branży energetycznej w Polsce. Do tej pory w konferencji uczestniczyło ponad 4.500 osób związanych z branżą, w tym szerokie grono autorytetów międzynarodowego sektora energetycznego, przedstawiciele największych przedsiębiorstw, świata polityki i nauki.

Jan Szefler

asystent posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)