Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Krucjata przeciw biurokracji SZEJNFELD I PALIKOT RAZEM

Redaktor admin on 14 Styczeń, 2010 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

adam-szejnfeld-i-janusz-palikot

Biurokracja w Polsce doskwiera nie tylko przedsiębiorcom, ale wszystkim obywatelom. Dlatego nie można dłużej czekać z inicjatywami legislacyjnymi zmieniającymi ten zły stan rzeczy – powiedział wiceprzewodniczący Adam Szejnfeld po posiedzeniu Komisji Przyjazne Państwo. Rozwiązanie systemowe i docelowe przewiduje w tej materii moja ustawa o odpowiedzialności urzędniczej, ale zanim wejdzie ona w życie warto pokusić się o wprowadzenie choćby cząstkowego, ale rewolucyjnego rozwiązania. Propozycja, jaką dzisiaj przyjęliśmy, zobowiązywać będzie urzędników do rozpatrywania spraw obywateli z uwzględnieniem ich słusznego interesu. Administracja publiczna bowiem powinna służyć ludziom, a nie tylko władzy – kontynuował poseł Adam Szejnfeld.

Sejmowa komisja „Przyjazne Państwo” pracuje nad rozwiązaniami, które ukrócą beztroskie i bezkarne postępowanie urzędników wydających błędne i arbitralne decyzje. W tym celu będzie postulowała odpowiednią nowelizację w Kodeksie postępowania administracyjnego, która umożliwi osiągnięcie zamierzonego efektu, w postaci większej przejrzystości i czytelności podejmowanych i wydawanych decyzji administracyjnych. Jednym z głównych orędowników ukrócenia samowoli decyzyjnej urzędników jest od wielu już lat poseł Adam Szejnfeld, który jest także autorem ustawy o szczególnej odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa.

Poseł Adam Szejnfelda uważa, iż jednym z głównym problemów obywateli w relacjachz administracją jest urzędnicza uznaniowość i dowolność interpretacyjna. Jak ocenia poseł Szejnfeld, z tym problemem od lat nikt nie może sobie poradzić. Dlatego też jego zdaniem nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego może pomóc obywatelom w kontaktach z urzędami. Urzędnicy będą musieli w przypadku, gdy istnieje kilka możliwości interpretacyjnych danego przepisu, wybrać tę najkorzystniejszą dla obywatela. Budowa państwa przyjaznego obywatelowi to jedno z priorytetowych zadań Platformy Obywatelskiej – uważa Adam Szejnfeld.

Na konferencji prasowej, która obyła się w środę 13 stycznia br. przewodniczący Komisji „Przyjazne Państwo” Janusz Palikot zadeklarował, iż prace nad nowelizacją KPA, zostaną ukończone przez komisję w ciągu miesiąca, wyraził też nadzieję, iż w ciągu najbliższego półrocza uda się zakończyć proces legislacyjny tej nowelizacji w Sejmie.

Szejnfeld i Palikot mówili na komisji oraz na konferencji prasowej jednym głosem. Biurokrację trzeba w Polsce ukrócić! Adam Szejnfeld zaproponował, by planowane zmiany dotknęły nie tylko Kodeksu Postępowania Administracyjnego ale też Ordynację Podatkową. To w postępowaniach z fiskusem najwięcej cierpią podatnicy, takie więc i w tych przepisach także należy dokonać podobnych zmian – przekonywał na posiedzeniu komisji „Przyjazne Państwo” wiceprzewodniczący komisji. I przekonał. Komisja uwzględniła postulat Szejnfelda.

Rozwiązanie oparte na propozycji posła Adama Szejnfelda, a rozwinięte prze ekspertów Komisji Przyjazne Państwo, wywołane zostało inicjatywą popierającego zmiany dziennika „Puls Biznesu”.

Rafał Kus
asystent posła Adama Szejnfelda

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)