Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Od 1956r. do 1989r. – polska droga do wolności

Redaktor admin on 28 Czerwiec, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

W 1956 roku to Wy przypomnieliście Polakom, Europie i całemu światu, że nie ma nic ponad godność i wolność – powiedział poseł Adam Szejnfeld podczas jubileuszowego spotkania władz Wielkopolski z Kombatantami Poznańskiego Czerwca. Latem 1956 roku Poznań był świadkiem pierwszego polskiego sprzeciwu wobec władzy komunistycznej, który dał początek serii zrywów na drodze do niepodległej Polski. Dziś, w przeddzień rocznicy „Czarnego czwartku”, dnia wybuchu strajku, manifestacji i walk ulicznych, podczas którego życie straciło blisko 60 Wielkopolan, hołd kombatantom oddał m.in. gość specjalny uroczystości, europoseł Adam Szejnfeld, który sam był internowany w czasie stanu wojennego za działalność antykomunistyczną. Na spotkaniu w Centrum Kultury Zamek, będącym siedzibą Muzeum Powstania Poznańskiego, obecni byli również przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich i samorządowych – Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Piotr Florek, Wojewoda Wielkopolski oraz Marek Woźniak, Marszałek Wielkopolski.

W przemówieniu skierowanym do zgromadzonych kombatantów, poseł Szejnfeld zwrócił uwagę na fakt, iż powojenna walka o polską niepodległość była dziełem wielu pokoleń Polaków, którą to zapoczątkowali obecni na sali uczestnicy Poznańskiego Czerwca. – Polska historia pełna jest wielkich wzniesień, porywów, walki na barykadach, patriotyzmu i bohaterstwa. Pamiętamy liczne powstania, pamiętamy walkę o niepodległość w II wojnie światowej z jednym i drugim okupantem. Wydawało się, że w ‘45 roku odzyskaliśmy wolność i niepodległość, ale bardzo szybko okazało się to nieprawdą. W 1956 roku to Wy przypomnieliście Polakom, Europie i całemu światu, że nie ma nic ponad godność i wolność. Potem był rok ’68, ‘70, ‘76, ’80, 81’…. Razem, pokolenie po pokoleniu, pokolenie, po pokoleniu walczyliśmy o niepodległą i wolną Polskę, aż cel ten osiągnęliśmy w 1989 roku – powiedział europoseł. – Chciałbym, jako Wielkopolanin i człowiek bardzo przywiązany do idei wolności oraz praw człowieka, tych praw, które ostatnio w wielu miejscach się podważa, bardzo serdecznie Wam podziękować za bohaterstwo i za danie w ‘56 roku zaczynu do kolejnych zrywów bohaterskiej walki Polaków o niepodległą Polskę. – mówił do zebranych kombatantów poseł Adam Szejnfeld.

W trakcie spotkania wielokrotnie powtarzano, iż nie należy zapominać o tym, jak wiele udało nam się osiągnąć i jak wielkich zmian dokonano w naszym kraju w czasie ostatnich 60 lat. Choć niepodległość kraju odzyskano ponad ćwierćwiecze temu, nie powinniśmy ustawać w dążeniu do Polski nowocześniej, rozwijającej się, budującej swoją siłę na Starym Kontynencie.

W jubileuszowym zgromadzeniu oprócz kombatantów udział brali także Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Piotr Florek, Wojewoda Wielkopolski oraz Marek Woźniak, Marszałek Wielkopolski.

Spotkanie zakończył koncert grupy ProForma prezentującej utwory Jacka Kaczmarskiego, uznawanego za głos antykomunistycznej opozycji w Polsce.

Biuro Adama Szejnfelda

Posła do Parlamentu Europejskiego

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)