Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Polska widziana ze Strasburga, Piła widziana z… Piły

Redaktor admin on 11 Październik, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Polska widziana ze Strasburga, Piła widziana z … Piły – to temat konferencji prasowej zorganizowanej przez Adama Szejnfelda, eurodeputowanego z Wielkopolski. W konferencji udział wzięli także posłanka Maria Janyska, senator Mieczysław Augustyn oraz prezydent Piły Piotr Głowski. Podczas spotkania z dziennikarzami poseł Szejnfeld skrytykował sytuację w Polsce i wizerunek jaki tworzy jej za granica PiS, odniósł się również do narastającego konfliktu na linii powiat pilski a miasto piła. Skrytykowano działania wobec szpitala Specjalistycznego w Pile, brak realizacji planów związanych z drogą ekspresową S11 oraz obwodnica Piła – Ujście, odniesiono się również do braku rozporządzenia rządu dającego podstawę przejęcia lotniska w Pile na rzecz majątku miasta.

Jak Państwo wiecie w minionym tygodniu odbyło się posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego, gdzie niestety kolejny raz poświecono debatę sprawom Polski, tym razem łamaniu praw kobiet. Od minionego tygodnia znakiem Polski w Europie, ale i na świecie stała się parasolka. – powiedział eurodeputowany Adam Szejnfeld. Poseł podkreślił dumę z tego, że Polki i Polacy pokazali obecnej władzy, że istnieje granica, za którą nie pozwolą nikomu przejść.

PiS, który szedł w kampanii wyborczej do władzy pod hasłem szacunku do osób, które mają inne poglądy, pod hasłem konsultacji społecznych, teraz rządzi krajem z łamaniem podstawowych zasad demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, szkodząc wizerunkowo naszemu krajowi także za granicą – mówił eurodeputowany.

Działania Prawa i Sprawiedliwości szkodzą nam nie tylko wizerunkowo. Te szkody mogą być także odczuwalne przez przeciętnego obywatela. W Unii Europejskiej rozpoczęliśmy bowiem prace nad budżetem w nowej perspektywie finansowej, ale także na  bieżąco trwają rozliczenia z wykonania minionych działań. Obecna sytuacja będzie nam utrudniać osiąganie optymalnych wyników negocjacji na niwie Parlamentu i Komisji. A to nie będzie szkodziło rządowi tylko Polsce, to będzie szkodziło Polakom. Poseł Szejnfeld odniósł się także do ostatnich wydarzeń jak choćby protest kobiet, zerwanie umowy na Caracale, czy  strajk nauczycieli i ludzi kultury. Poseł z Wielkopolski zaznaczył także, że za absurd uznaje zapowiedź braku poparcia dla Donalda Tuska przez rząd PiS. 

Posłanka Maria Janyska podziękowała wszystkim uczestnikom poniedziałkowego Czarnego Protestu, za chęć pokazania, że dla pilan i mieszkańców naszego regionu dalej jest ważne poszanowanie ich praw i wolności osobistych. Pani poseł podkreśliła, że wbrew temu co próbują mówiąc rządzący, na manifestacji pojawiły się różne osoby: starsze, młode, kobiety i mężczyźni, nie zwolennicy aborcji, ale osoby dla których ważna jest wolność wyboru. Niestety, jak podkreśliła Maria Janyska,  władza w Polsce zamiast zajmować się polepszaniem warunków rozwoju ludzi, woli zajmować się: „leśną partyzantką”, „wypowiadaniem wojny Francuzom”, nakazywaniem oglądanie „jedynie słusznych programów i filmów”, czyli patriotyzmem po pisowsku. To nie służy obywatelom, a jedynie wąskiej grupce polityków PiS.

Zwrócono się także z pytaniem dotyczącym braku realizacji planów związanych z budową drogi ekspresowej S11 oraz obwodnicy Piła – Ujście. Sami Państwo wiecie jak wiele lat trzeba było, aby S11 oraz obwodnica Piły-Ujścia znalazły się w krajowym planie budowy dróg. Według nich pierwszy kwartał tego roku miał być okresem, w którym powinny się odbyć ostateczne konsultacje w tej sprawie. Konsultacji nie było! Musimy mówić głośno, że ta część nie tylko Wielkopolski Północnej, ale ta część Polski Północno- Zachodniej, nie będzie się mogła rozwinąć bez rozwinięcia swojej głównej arterii. Żądamy pilnego stanowiska PiS w tym zakresie – podkreślili parlamentarzyści.

Senator Mieczysław Augustyn mówił nt. pilskiego hospicjum oraz decyzji, jakie zapadły w tym zakresie na ostatnim spotkaniu. Stwierdziliśmy, że bez środków zewnętrznych – czy to unijnych, czy krajowych, budowa hospicjum w Pile będzie się coraz bardziej oddalała. Niestety z zaproszenia prezydenta nie skorzystali posłowie z opcji rządzącej. Obecnie niestety nie tylko o hospicjum, ale i o szpital w Pile jest się czym martwić. Z europejskich funduszy zostaną przekazane ogromne pieniądze właśnie na ochronę zdrowia. Ich konsumentami będą liczne szpitale w całym kraju. Niestety patrząc na obecne działania władz powiatu, można mieć obawę, nie tylko czy znajdą sie pieniądze na wkład własny, aby z tych funduszy skorzystać, ale czy jest w ogóle zainteresowanie tym tematem. Tym bardziej, że do tej pory szpital w Pile co roku uzyskiwał dofinansowywanie od kilku do kilkunastu milionów w jednym roku. Teraz tego nie ma. Pytamy się wiec, gdzie są władze powiatu, co robią, aby poprawić sytuację w Szpitalu? Domagamy się, aby pan starosta przestał jeździć oglądać pożary, a zaczął gasić pożar w pilskim szpitalu! – podkreślił senator Augustyn.

Prezydent Piły Piotr Głowski poinformował, że w najbliższym czasie Radę Miasta czeka kolejna nadzwyczajna sesja związana z dużą inwestycją w Pilskiej Strefie Przemysłowej. Jest to dobry prognostyk na dalsze działania, tym bardziej, że są już prowadzone kolejne rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Jak podkreślił, nie byłoby to możliwe bez współpracy z podmiotami gospodarczymi i pomocy, czy to w Poznaniu, czy to w Warszawie, czy nawet w Brukseli.

Prezydent Piły wyraził jednocześnie zaniepokojenie przedłużającą się sytuacją wokół przejęcia terenów pilskiego lotniska. Jak zaznaczył, od kilku miesięcy Piła czeka na rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej. Niestety MON nie jest w stanie odpowiedzieć kiedy i czy w ogóle do niego dojdzie, tymczasem „bezpańskie” lotnisko niszczeje.

Marta Łasak

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld/

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)