Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Pomoc humanitarna w XXI wieku

Redaktor admin on 11 Maj, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Międzynarodowy system humanitarny jest dzisiaj przeciążony. Jego udoskonalenie to pilne wyzwanie dla ludzkości - uważa poseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Rozwoju, który przedstawił swoje stanowisko w tej kwestii w czasie debaty Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Dotyczyła ona Światowego Szczytu Humanitarnego, jaki odbędzie się w dniach 23-24 maja 2016 r. w Istambule. Szczyt Humanitarny zajmie się między innymi reformą przestarzałego i nieskutecznego systemu reagowania ONZ.

Tsunami u wybrzeży Azji Południowo-Wschodniej, trzęsienie ziemi na Haiti, czy w końcu wojna domowa w Syrii i klęska migracyjna w Europie, to tylko kilka przykładów sytuacji, w których międzynarodowa pomoc humanitarna jest niezbędna. Niestety, coraz częściej okazuje się, że wsparcie udzielane krajom dotkniętym kataklizmami lub konfliktami zbrojnymi jest niewystarczające.

- Historia pomocy charytatywnej i humanitarnej jest niemal tak długa, jak długa jest historia ludzkości. Zmieniają się jednak czasy, zmieniają się okoliczności, zmieniać się więc muszą także metody i instrumenty pomocy innym. Aktualnie pomocy humanitarnej oczekują miliony ludzi w prawie 40 krajach świata. Aż 60 mln tych ludzi to osoby przesiedlone w wyniku konfliktów. To groźne zjawisko. Świat potrzebuje więc m.in. nowego prawa humanitarnego. Wydaje się również, iż potrzebujemy reform nieskutecznego już dzisiaj systemu reagowania ONZ. Spodziewam się więc, że Światowy Szczyt Humanitarny zajmie się takimi wyzwaniami, jak m.in.: niedobór finansowania, brak koordynacji między licznymi organizacjami i agencjami, w tym agencjami ONZ oraz sprawa włączenia do systemu humanitarnego także darczyńców niezachodnich - podkreślił w swoim wystąpieniu w Parlamencie Europejskim eurodeputowany z Wielkopolski.

W Światowym Szczycie Humanitarnym weźmie udziału ok. 5000 uczestników z całego świata, w tym przedstawiciele rządów biznesu i społeczeństwa obywatelskiego. W trakcie szczytu prowadzone będą debaty w ramach okrągłych stołów poświęconych takim kwestiom, jak przywództwo polityczne, przymusowe przesiedlenia, sytuacja kobiet i dziewcząt, zarządzanie ryzykiem i kryzysami, finansowania pomocy.

***

W grudniu 2015 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję określającą oczekiwania Unii Europejskiej wobec Światowego Szczytu Humanitarnego. Dokument ten dostępny jest na stronie:

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=TA&reference=P8-TA-2015-0459&language=PL&ring=A8-2015-0332

Mateusz Grzelczyk

Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)