Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Regionalizm w globalnym świecie

Redaktor admin on 10 Marzec, 2012 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

O tym, kim jesteśmy decyduje, to skąd pochodzimy. Pomimo istnienia globalnego świata coraz więcej osób największą wagę przywiązuje i myślami swoimi powraca do swojej małej ojczyzny. Poseł Adam Szejnfeld 9 marca 2012 r. uczestniczył w konferencji na temat: Regionalizm w nauce, kulturze, języku…”, która miała miejsce w siedzibie Starostwa Powiatowego w Czarnkowie.

Pamiętam jak przed przystąpieniem do Unii Europejskiej były obawy przed utratą tożsamości w zjednoczonej Europie. Jednak obecnie widzimy, że jest wręcz odwrotnie. Często i to coraz silniejszą więź mamy włąsnie z miejscem, w którym się urodziliśmy lub w którym mieszkamy. Pamiętam jeszcze czasy PRL, kiedy wielu ludzi wstydziło się powiedzieć, że są np. z Czarnkowa czy Lubasza. Woleliby powiedzieć są z Poznania, a najlepiej z Warszawy. Teraz często jesteśmy dumni wymieniając nazwę naszej wsi, czy miasteczka, w którym mamy swoje korzenie. Pamiętam, jakim dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa oraz konferencja o powojennych losach Piły, jaką zorganizowałem w Warszawie, czy wcześniejsza wystawa o Krajnie. To znak czasu. Więzi transgraniczne powodują także, że choć bardzo często mieszkamy i pracujemy nawet daleko od miejsca urodzenia, a nawet daleko od Polski, to i tak czujemy się z naszą ojczyzną związani, jesteśmy jej gotowi pomagać. Dlatego historia, tradycja, kultura, więzi rodzinne są najważniejszym elementami tożsamości i identyfikacji. Trzeba je kultywować – mówił do zebranych poseł Adam Szejnfeld

Podczas konferencji został także zaprezentowany najnowszy numer „Przeglądu Wielkopolskiego”, poświęcony w dużej mierze historii i teraźniejszości powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego oraz jego gmin. Zebrani uczestnicy zauważyli również, że oprócz ochrony dóbr materialnych powinniśmy zadbać również o ochronę dziedzictwa niematerialnego, jakim jest mowa regionalna, często zapomniana przez najmłodsze pokolenie, a będąca odzwierciedleniem historii naszych regionów.

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)