Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Robert Gulaczyk z filmu „Twój Vincent” w filmie o Powstaniu Wielkopolskim

Redaktor admin on 14 Październik, 2018 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Robert Gulaczyk – aktor, który „użyczył” twarzy Vincentowi van Goghowi w głośnym filmie „Twój Vincent” zagrał ppor. Włodzimierza Kowalskiego w filmie o powstańczej bitwie o Chodzież. To duży sukces i wsparcie dla prezentacji oraz promocji jednej z najważniejszych bitew Powstania Wielkopolskiego w północnej części naszego województwa – uważa europoseł Adam Szejnfeld, który wziął udział w przedpremierowym pokazie filmu TV Asta: „Bitwa o Chodzież”.

Europoseł Adam Szejnfeld jest związany z Chodzieżą i Ziemią Chodzieską już od 40. lat, a z Wielkopolską od urodzenia. Nie może więc dziwić, iż najwyższą wagę przywiązuje do historycznego Powstania Wielkopolskiego. Już jako burmistrz Szamocina, prawie 30 lat temu doprowadził do odbudowania „Pomnika Wolności” w Szamocinie, który jest poświęcony Powstańcom Wielkopolskim, przeprowadził także renowację mogił powstańczych w gminie Szamocin. Kilka lat temu natomiast włączył się budowę pomnika Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, od wizyty którego w stolicy Wielkopolski zaczęły się powstańcze zmagania. Pomnik sławnego polskiego pianisty, ministra i premiera stanął w 2015 roku przed gmachem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Odsłonięty został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Adam Szejnfeld każdego roku w Poznaniu albo w Warszawie bierze też udział w uroczystościach upamiętniających Powstanie Wielkopolskie. Nie mogło więc zabraknąć wielkopolskiego posła także na pokazie nowego filmu ukazującego tamte czasy walk i chwały.

Jest 1918 rok, Wielka Wojna dobiega końca a w całej Europie odradza się wiele państw narodowych. Jednym z nich jest Polska. Jednak nie wszystkie regiony Rzeczypospolitej zostają włączone w granice kraju. W Chodzieży, wielkopolskim miasteczku z blisko 600-letnią polską historią, konspiratorzy, pod groźbą utraty życia, przygotowują się do wybuchu Powstania Wielkopolskiego – to oficjalna zapowiedź fabularyzowanego dokumentu historycznego produkcji TV ASTA wzbogaconego o materiały archiwalne z Powstania, który opowiada o ludziach, którzy po ponad 120-letniej niewoli podjęli walkę o przywrócenie Północnej Wielkopolski do odradzającej się II Rzeczpospolitej. Oficjalna przedpremiera filmu odbyła się 13 października 2018r. w Chodzieży.

Film przedstawia historię wojsk powstańczych, dowodzonych przez porucznika Włodzimierza Kowalskiego, który staje na czele kompanii mających za zadanie zdobyć Chodzież. Po pierwszej nieudanej próbie zdobycia miasta przy pomocy fortelu, organizuje wojska do walki zbrojnej… Potyczki z wojskami niemieckimi sprawiają, że dowiaduje się prawdy o sobie oraz ludziach, którymi dowodzi.

Główną rolę dowódcy powstańców, ppor. Włodzimierza Kowalskiego, zagrał Robert Gulaczyk – aktor, który „użyczył” twarzy Vincentowi van Goghowi w głośnym filmie „Twój Vincent”. W sumie w produkcji, która pokazuje walki o miasto podczas Powstania Wielkopolskiego, wystąpiła ponad setka osób. Ról „mówionych” jest około 40, a wśród osób, które zagrały w filmie, są także aktorzy lokalnych teatrów: Teatru 44 z Szamocina i Teatru „Próbownia” z Chodzieży.

Reżyserem obrazu jest Paweł Różycki. Część ekipy filmowej to pracownicy telewizji TV Asta, ale nad filmem pracowały również osoby z zewnątrz – w tym dwóch absolwentów i student łódzkiej szkoły filmowej.

Sceny były kręcone nie tylko w Chodzieży, ale także m.in. w skansenie w Osieku, w Pile i w Skrzatuszu.

Przedsięwzięcie wsparły samorządy, chodzieskie spółki miejskie i prywatne firmy.

Trailer filmu można zobaczyć pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=tHdi27dVKRI

Źródło: informacja własna oraz  https://www.tvasta.pl/powstanie/

#Chodzież #PowiatChodzieski #Film #PowstanieWielkopolskie #Asta #AdamSzejnfeld #Dokument #Historia #Pamięć

Marta Łasak

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)