Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Słowacy i Czesi w Wielkopolsce

Redaktor admin on 7 Kwiecień, 2014 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Słowacy i Czesi w Wielkopolsce i w Pile, a wszystko dzięki VIII edycji Festiwalu Nauki w Pile tym razem pod tytułem: „ZA GÓRAMI, ZA LASAMI… – obraz Słowacji i Czech w wyobraźni masowej Polaków”. Festiwal przybliżyć mieszkańcom Wielkopolski Północnej naszych południowych sąsiadów i zwiększyć zainteresowanie wzajemnymi kontaktami, także studenckimi i naukowymi, w konsekwencji wpływając także na wymianę gospodarczą, kulturalną oraz turystyczną. Uroczyste otwarcie zaczęto od wystawy “Janosik. Od rzeczywistości do legendy”, przygotowanej przez Instytut Słowacki w Warszawie. Gościem festiwalu był m.in. poseł Adam Szejnfeld.

“Janosik. Od rzeczywistości do legendy”

W ubiegłym roku obchodziliśmy 325. rocznicę narodzin oraz 300. rocznicę egzekucji najsłynniejszego słowackiego zbójnika Juraja Janosika, znanego nie tylko na Słowacji, ale również w Polsce, na Morawach oraz na Śląsku. Prezentowana wystawa stała się znakomitą okazją do przedstawienia Janosika, z jednej strony, jako postaci historycznej z drugiej zaś, jako legendy, która do dziś stanowi fenomen w słowackiej i polskiej kulturze. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Janka Kráľa w Liptowskim Mikulaszu. Wystawa przygotowana została w dwóch językach: polskim oraz słowackim, i jak do tej pory, z uwagi na ilość wykorzystanych materiałów historycznych i fotograficznych, jest najpełniejszą prezentacją dokumentującą wspomnianą tematykę. Wystawa składa się z 17 paneli, których uzupełnieniem są dwa obiekty: deresz (czyli ławka, na której wymierzano chłosty), a także szubienica z hakiem. Wystawa tematycznie nawiązuje do podobnych zarówno w Polsce, jak i na Słowacji, warunków społecznych panujących w danym okresie oraz do zbójnickich tradycji, których symbolem stała się postać najpopularniejszego karpackiego zbójnika – Juraja Janosika.

Co dalej w programie?

W pierwszym dniu Festiwalu (tj. 7 kwietnia) o godz. 17.30 w Auditorium Maximum PWSZ w Pile odbyło się spotkanie z Mariuszem Szczygłem, znanym reportażystą i autorem książek o Czechach.

We wtorek 8 kwietnia w Galerii na Poddaszu można zapoznać się z Jana Saudka. Z kolei w środę zainteresowanych czekają wykłady w ramach spotkań z językiem obcym. W czwartek spotkanie z nauką z przymrużeniem PWSZ w Pile zaprasza na wykłady “Muzyka oczami fizyka”, “Fizyka zabawek”, “Fizyka w doświadczeniach”, “W świecie niskich temperatur”, “Świat baniek mydlanych”. W piątek uczelnia zaprasza na spotkanie “Austro-Węgry oczami Szwejka – Leszek Mazan w PWSZ w Pile” (wymagana jest wcześniejsza rejestracja).

Więcej informacji oraz dokładny program Festiwalu można odnaleźć na stronie internetowej poświęconej temu wydarzeniu.

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)