epp5_zps3f8w24ka

Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Święty Marcin w Brukseli, a z nim… „Saint Martin croissant”.

Redaktor admin on 7 Grudzień, 2018 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Bruksela dziewiąty raz gościła święto Wielkopolski – Dzień Świętego Marcina. Wśród gości uroczystości byli m.in. Adam Szejnfeld, europoseł z Wielkopolski, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, posłanka do Parlamentu Europejskiego, Adam Struzik, marszałek Województwa Mazowieckiego, Małgorzata Janyska, posłanka na Sejm RP, Mieczysław Augustyn, senator RP, Piotr Głowski, prezydent Piły, Stefan Kitela, burmistrz Krajenki, Mirosław Juraszek, Starosta powiatu chodzieskiego, czy Sławomir Górny, wicestarosta Grodziska Wielkopolskiego. Było oczywiście też bardzo wielu innych znakomitych gości, a mianowicie ambasadorowie, europosłowie w państw członkowskich Unii Europejskiej, przedstawiciele Europejskiego Komitetu Regionów, radni rad gmin, powiatów i województw, polonia Belgijska, czy członkowie Klubu Wielkopolan w Brukseli. Imprezę zaszczycili przyjaciele Polski i Wielkopolski z całej Europy.

Marszałek Marek Wożniak witając gości, podkreślił, że tegoroczna, dziewiąta edycja jest dla Wielkopolski szczególna, ponieważ wiąże się z dwoma bardzo ważnymi rocznicami – 100-leciem Powstania Wielkopolskiego oraz 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Marszałek w przemówieniu odniósł się do tego, że europejskość i demokracja to dwie zasady niezwykle ważne dla mieszkańców regionu. Te idee i ideały dało się też zaobserwować w wyniku ostatnich wyborów samorządowych, w których wielkopolanie postawili głównie na kandydatów i partie proeuropejskie.

Dzień Świętego Marcina to flagowe wydarzenie, które od dziewięciu lat budzi w stolicy Europy ogromne zainteresowanie. Wczoraj siedzibę Wielkopolski w Brukseli odwiedziło około 500-set gości. Wszyscy oni mogli poczuć się jak w Wielkopolsce dzięki wypiekanym na miejscu, jedynym w swoim rodzaju rogalom świętomarcińskim oraz występom parateatralnej grupy „Asocjacja 2006”. Aktorzy w etiudzie zaprezentowali postać i historię św. Marcina, wokół której zbudowane są obchody 11 listopada w Poznaniu. Goście mogli również skosztować specjałów wielkopolskiej kuchni, które przygotowała w tym roku Lokalna Grupa Działania „Solidarni w Partnerstwie” z powiatu konińskiego.

Dzień Świętego Marcina wpisał się już na stałe w unijny kalendarz corocznych wydarzeń. Przybliża on środowisku europejskiemu nie tylko atmosferę, jaka panuje w Poznaniu podczas święta, ale przede wszystkim tradycje i kulturę Wielkopolski. „Saint Martin croissant” – jak nazywany jest rogal świętomarciński w Brukseli – stał się kulinarną wizytówką promującą region.

Źródło: Informacja własna oraz komunikat Biura Wielkopolski w Brukseli.

Marta Łasak

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

#Wielkopolanie #Wielkopolska #Poznań #ŚwMarcin #Święto #Tradycja #EPP #EPL #ParlamentEuropejski #PlatformaObywatelska #KoalicjaObywatelska

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)