Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Szczecin – finanse samorządów oraz pomorski biznes

Redaktor admin on 21 Czerwiec, 2011 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

 

W Szczecinie już po raz siódmy odbyło się Ogólnopolskie Forum Samorządowe. W tym roku rozważano „Wyzwania dla samorządu terytorialnego w nowej perspektywie europejskiej”. Poseł Adam Szejnfeld został zaproszony przez organizatorów do udziału w panelu dyskusyjnym dotyczącym finansów jednostek samorządu terytorialnego oraz roli partnerstwa publiczno – prywatnego. W tym samym dniu (tj. 20.06.2011 r.) poseł Szejnfeld spotkał się z członkami największej izby gospodarczej w Polsce – Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

 

1). VII Forum Samorządowe. W panel dyskusyjny z udziałem Posła Adama Szejnfeld udział wzięli również Werner Große, Burmistrz Miasta Werder nad Hawelą, Prezydent Związku Miast i Gmin Brandenburgii, dr Irena Herbst, prezes Zarządu Fundacji Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego oraz Georg Scholze, I Zastępca Nadburmistrza Rostocku, Senator ds. Finansów, Administracji i Porządku Miasta Rostock. 

 

Poseł Adam Szejnfeld oraz pozostali Paneliści próbowali odpowiedzieć na następujące dylematy, jakie niesie obscena rzeczywistość: Jaki powinien być zakres usług publicznych realizowanych przez samorząd terytorialny i w jaki sposób dokonywać repartycji środków publicznych pomiędzy budżet państwa i budżety poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego? Jakie elementy powinny być brane pod uwagę, przy określaniu granic zadłużania się samorządu terytorialnego? Czy granice te powinny być jednakowe dla wszystkich grup JST? Jakie mogą być następstwa sugerowanych ograniczeń w zadłużaniu się samorządów? Jak spojrzeć na możliwości finansowania zadań samorządów w nowym horyzoncie finansowania UE, czyli w latach 2014-2020?

 

Dużo czasu poświęcono także Partnerstwu Publiczno-Prawnemu, jako formie realizacji zadań publicznych z wykorzystaniem zasobów podmiotów prywatnych, a zarazem instrumentu ograniczania deficytu finansów publicznych.

Partnerstwo publiczno – prywatne jest szansą dla rozwoju kraju jak i samorządów. PPP to forma współpracy prywatnych przedsiębiorców z jednostkami samorządowymi, która prowadzi do zwiększenia możliwości inwestycyjnych tych ostatnich oraz daje możliwości rozwoju przedsiębiorcom, mówił poseł Adam Szejnfeld podczas panelu.

2). Spotkanie z zachodniopomorskimi przedsiębiorcami. Poseł Adam Szejnfeld spotkał się z zachodniopomorskimi przedsiębiorcami w siedzibie Północnej Izby Gospodarczej. Tematem spotkania były ustawy z „Pakietu Szejnfelda”, a w szczególności uchwalona ostatnio ustawa deregulacyjna oraz ustawa o odpowiedzialności urzędniczej, a także opracowywana obecnie w Komisji Przyjazne Państwo ustawa o zamówieniach publicznych.

Stworzony przeze mnie pakiet ma na celu wprowadzenie ułatwień, nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla wszystkich obywateli. Te kilkadziesiąt ustaw i setki nowych rozwiązań, nie wyczerpują jednak pracy, jaką mamy do zrealizowania. Dlatego potrzebujemy następnej kadencji, by kontynuować walkę z biurokracja i budowę państwo bardziej ufającego swoim obywatelom, niż jest to obecnie, mówił podczas spotkania poseł Adam Szejnfeld.

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)