Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Ukamieniowanie na naszych oczach

Redaktor admin on 8 Grudzień, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Pomimo presji ze strony społeczności międzynarodowej, ukamienowanie jest nadal praktykowane lub dopuszczone przez prawo w kilkunastu państwach świata. Każdego roku wykonuje się setki egzekucji.  Jedna z nich może mieć miejsce już za kilka tygodni w Arabii Saudyjskiej, gdzie sąd skazał na karę śmierci przez ukamienowanie obywatelkę Sri Lanki za pozamałżeńskie kontakty intymne z innym obywatelem tego kraju. Mężczyzna zostanie poddany karze stu batów.

Każda kara śmierci jest nieludzka i powinna podlegać derogacji z prawodawstwa wszystkich krajów świata, ale stosowanie w dzisiejszych czasach kamieniowania jest absolutnie nieakceptowalne. Z tych powodów poseł Adam Szejnfeld zwrócił się do Wysokiej Przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych i Bezpieczeństwa, Federiki Morgherini z pytaniem,  czy planuje podjąć interwencję u władz Arabii Saudyjskiej w tej bulwersującej sprawie. Niestety, próby anulowania wyroku i uwolnienia kobiety podejmowane przez rząd Sri Lanki nie przyniosły żadnych rezultatów. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, iż egzekucja zostanie przeprowadzona.

- Ukamienowanie jest karą stosowaną za przestępstwa seksualne w krajach, w których w wyjątkowo brutalny sposób próbuje kontrolować się seksualność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niemniej jednak, to właśnie kobiety są najczęściej jej ofiarami. Dlatego tak ważne jest, aby dyskusja na temat kary śmierci przez ukamienowanie nie odbywała się w oderwaniu od problemu dyskryminacji płci i kulturowo uzasadnianej przemocy wobec kobiet - zaznaczył w interpelacji do Komisji poseł Adam Szejnfeld.

Oficjalnie kara ukamienowania obowiązuje zarówno mężczyzn, jak i kobiety, jednakże to kobiety stanowią aż 90% ofiar. W wielu sądach odmawia się kobietom jakiegokolwiek prawa do obrony, a zeznania mężczyzny równoważą zeznania dopiero dwóch kobiet. W tym kontekście, eurodeputowany z Wielkopolski zapytał Wysoką Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa, jak podlegająca jej Europejska Służba Działań Zewnętrznych działała na rzecz całkowitego wyeliminowania wykonywania tej barbarzyńskiej kary i wspierania równości płci w krajach, gdzie prawo szariatu ma pierwszeństwo nad prawami człowieka.

***

W 15 krajach kamieniowanie jest dopuszczone przez prawo, nawet jeśli nigdy nie było stosowane. W Iranie, Mauretanii, Nigerii, Pakistanie, Katarze, Kuwejcie, Jemenie, Burundi, Arabii Saudyjskiej, Somalii, Sudanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich kamieniowanie jest uznawane za legalną karę, a w części krajów metoda ta jest stosowana poza systemem prawnym i wykonywana jest przez podmioty niepaństwowe (np. Afganistan, Irak, Mali, Indonezja, Malezja).

Mimo że stosowanie tej haniebnej kary jest głównie związane ze światem islamu, wielu wybitnych duchownych i uczonych muzułmańskich otwarcie sprzeciwia się tego typu praktykom, podkreślając, że z Koranu nie można w żaden sposób wywieść uzasadnienia dla kary śmierci przez ukamienowanie.

Hanna Łuczkiewicz

Asystentka do Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)