Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Unia – Korea. Rozmowy Szejnfelda

Redaktor admin on 13 Marzec, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld, który pełni w Parlamencie Europejskim funkcję Stałego Sprawozdawcy ds. Stosunków Handlowych Unia Europejska – Korea Południowa, spotkał się w Strasburgu z Ambasadorem Korei Południowej panem Chang Beom Kim.

W październiku 2010 r., rozpoczęła się nowa era unijno-koreańskich stosunków handlowych w związku w podpisaniem przez Unię i Republikę Korei umowy o wolnym handlu. Porozumienie to przyczyniło się do znacznego zbliżenia Unii Europejskiej i Korei, dzięki czemu możliwe jest pogłębienie naszej współpracy w wielu dziedzinach gospodarki, ale nie tylko, także badań, edukacji i kultury – mówił poseł Adam Szejnfeld

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Koreą Południową, która weszła w życie 2011 r., przewiduje stopniowe zniesienie praktycznie wszystkich barier taryfowych pomiędzy stronami, wielu barier pozataryfowych, a także wzajemne zwiększenie dostępu do rynków w zakresie inwestycji i świadczenia usług. Dotychczasowe statystki oraz dane makroekonomiczne przekonują, iż umowa ta jest korzystna dla obu stron.

Spotkanie eurodeputowanego z Wielkopolski z ambasadorem Korei Południowej stało się okazją do omówienia szeregu istotnych tematów dla Brukseli i Seulu. Wśród nich znalazła się szczególnie wrażliwa politycznie kwestia sposobu traktowania towarów wyprodukowanych w obszarze przemysłowym Kaesŏng, położonym nie na terenie Korei Południowej, lecz na terytorium Korei Północnej. Przedsiębiorstwa funkcjonujące w ramach tego obszaru korzystają z taniej siły roboczej z Korei Północnej oraz kapitału i technologii Korei Południowej.

Rozmówcy stwierdzili, iż oprócz rozwiązania problemu specjalnej strefy ekonomicznej, do ustalania pomiędzy stronami porozumienia jest także problematyka inwestycji wzajemnych oraz uznawania przez strony uprawnień zawodowych. Ustalono, że w tych sprawach będą kontynowanie rozmowy.

Mateusz Grzelczyk

Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)