Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Winni są mordercy

Redaktor admin on 21 Październik, 2012 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld 19 października br. uczestniczył w spotkaniu z rodzinami zastępczymi i pracownikami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile. W spotkaniu udział wziął również Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, senator Mieczysław Augustyn oraz posłanka Maria Janyska. Podczas spotkania podjęto temat problemów i potrzeb osób, które chcą zostać lub już są rodzinami zastępczymi. W trakcie rozmowy został podjęty ostatni drastycznym zdarzeniu, jaki miał miejsce w rodzinie zastępczej w Pucku. Musimy mieć świadomość, żeby nie stygmatyzować rodzin zastępczych. Jeden przypadek, całkowicie incydentalny, nie może pozwalać nam na twierdzenie, że we wszystkich rodzinach jest źle – mówi Marek Michalak. Poseł uczestniczył następnie także w oficjalnej gali konkurs na wiersz i piosenkę dziecięcą pt. „Dzieci – Książęta Uczuć” mającej miejsce w Teatrze Miejskim w Pile, która odbyła się w ramach „Roku Janusza Korczaka”, a także w debacie pt. „Korczak inspiracją dla dzieci, młodzieży i pedagogów”, która odbyła się w Gimnazjum nr 2 w Trzciance.

Nie powinno być tak, że pojedynczy przypadek będzie zakłamywał cały obraz rodzicielstwa zastępczego w Polsce. W dzisiejszych czasach w prawodawstwie stosuje się alternatywę, albo państwa maksimum, albo państwa minimum. Niestety często są to dwa skrajnie i nie do końca dobre rozwiązania. Idealne państwo to państwo optimum, gdzie przepisy są na tyle dobre, że nawet błąd ludzki, nie będzie zachęcał urzędników do zwiększenia rygorów. Dlatego też tak potrzebne są takie spotkania jak dziś, by poznawać autentyczne problemy ludzi, analizować je i szukać wspólnie rozwiązań.– Powiedział podczas spotkania poseł Adam Szejnfeld.

Temu, co się stało w Pucku winni są mordercy, nie rodziny zastępcze, nie system! – mówili przedstawiciele rodzin zastępczych.

Dużo emocji, zwłaszcza wśród pracowników socjalnych, budzi funkcjonowanie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, a raczej jej nieskuteczność ze względu na brak aktów wykonawczych. Szczególnie w sytuacjach, kiedy trzeba odebrać dziecko rodzinie zastępczej. Ustawa będzie w pełni skuteczna, kiedy będą wszystkie akty i kiedy skończą się okresy przejściowe. Ale pamiętajmy, że jest to pierwszy dokument, który mówi o rodzinie, jako podstawowym i właściwym środowisku dla każdego dziecka – mówił Marek Michalak. Rzecznik podkreśla również, że nikt jeszcze nie wymyślił doskonalszego systemu, ponieważ to rodzina jest najlepszym środowiskiem dla dziecka. Powinniśmy zatem tworzyć rodzicielstwo zastępcze i pomagać ludziom, którzy wzięli na siebie odpowiedzialność opieki nad nie swoimi dziećmi.

Konkurs na wiersz i piosenkę dziecięcą pt. „Dzieci – Książęta Uczuć” został wpisany przez Rzecznika Praw Dziecka do ogólnopolskich obchodów Roku Korczakowskiego. Objęty został też patronatem marszałka województwa wielkopolskiego i prezydenta miasta Piły. Konkurs zorganizowały wspólnie nauczycielki z przedszkoli nr 12 i 13, przy współpracy z Fundacją Literacką im. Agnieszki Bartol, wydziałem oświaty, kultury i sportu Urzędu Miasta Piły oraz z Zespołem Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Pile.

W kategorii: wiersz, jury pod przewodnictwem Zuzanny Przeworskiej nagrodziło:

I nagroda: Magdalena Lipińska za wiersz „…Gdyby na świecie nie było dzieci…” – za mądrość przesłania i satyryczny klimat utworu;

II nagroda: Małgorzata Jersz-Sterczewska za wiersz „Do misia” – za obrazowość i świeży powiew wspomnienia

III nagroda: Izabella Parobczyk – za wierszowaną opowieść o „Człowieku, który służył dzieciom”

Wyróżnienia:

Ewa Nowakowska – za bajkę liryczną „Niezapominajka”

Małgorzata Jersz-Sterczewska – za prostotę i prawdę uczuć w wierszu „Moje marzenia”.

W kategorii: piosenka jury pod przewodnictwem Karola Urbanka przyznało następujące nagrody:

I nagroda: Barbara Wodowska i Joanna Kościelniak – za piosenkę „Nasze prawa” za prostotę, skoczność i melodię łatwą do zapamiętania przez dzieci

II nagroda: Helena Bregar – za piosenkę „Nie ma dzieci – są ludzie”, za ciekawą melodię, która nadaje sympatyczny klimat piosence

III nagroda:  Helena Bregar – za piosenkę „Gdy wstaje dzień”, za przepiękną melodię i wyraz artystyczny utworu.

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)