Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Z fabryk na ulice.

Redaktor admin on 4 Sierpień, 2003 dostępny w Felietony, Felietony Archiwum. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Często jestem pytany o to jakie instytucje udzielają w Polsce drobnych pożyczek i kredytów na działalność małych i średnich firm. Jest ich sporo, ale niestety cały system jest nadal jeszcze niewydolny i zbyt słaby. Mimo to, ci, którzy są cierpliwi, zdecydowani i dochodzą swojego, mogą uzyskiwać pomoc finansową na swoje przedsięwzięcia.
W Polsce sektor gospodarki mikrofinansów nie jest białą plamą. Funkcjonują na tym rynku instytucje bankowe oraz pozabankowe. Można przykładowo wskazać na następujące grupy: pierwsza to organizacje pozarządowe np. Fundusze Pożyczkowe, Fundusze Poręczeń Kredytowych, Fundusz Mikro oraz podobne instytucje jak np. Kanadyjsko – Polska Fundacja Przedsiębiorczości. Z obu ostatnimi można złapać kontakt w Pile. Druga grupa to Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe tzw. SKOK-i. Mnożą się już w naszych miastach powiatowych – np. w Chodzieży. Trzecia grupa to banki spółdzielcze. Występują prawie w każdej gminie. Banki komercyjne mają także linie kredytowe przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw, ale poza różną ich oceną należy stwierdzić, iż nie są one nadal wystarczająco konkurencyjne i dostępne dla szerokich rzesz kredytobiorców. Oczywiście nie należy zapominać również o instytucjach stricte państwowych zajmujących się wspieraniem rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy, jak na przykład Urzędy Pracy czy też Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Przedsiębiorcy jednak mają bardzo małą wiedzę na temat funkcjonowania tych wszystkich instytucji, więc może kilka słów informacji i oceny…
Omawiając wymienione grupy podmiotów udzielających drobnych pożyczek, można uznać, w dużym uproszczeniu, że oferta organizacji pozarządowych takich jak np. Funduszy Pożyczkowych, Funduszy Poręczeń Kredytowych, czy Funduszu Mikro jest skierowana do najmniejszych firm. Kanadyjsko-Polska Fundacja Przedsiębiorczości jest przeznaczona również dla małych przedsiębiorstw, ale posiada też propozycje dla firm średnich. Istnieją tam możliwości uzyskania dużo wyższych pożyczek niż w Funduszu Mikro. Co zaś się tyczy Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Pożyczkowych, to, jeżeli trendy, które tam funkcjonują od dwóch, trzech lat utrzymają się, to pozycja SKOK-ów na rynku finansowym nakierowanym na obsługę małych i średnich firm będzie rosła. SKOKI dobrze się rozwijają. Przechodzą transformację mentalnościową odchodząc od pojmowania swojej roli jako „kasy robotników”. SKOK-i doprowadziły do zrozumienia swojej sytuacji przez parlament, co zaowocowało zmianą kilku ustaw dzięki czemu mają one już całkiem inną płaszczyznę działania. Obecnie SKOK-i obsługują nie tylko osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, ale także małe i średnie przedsiębiorstwa. Można powiedzieć, że Kasy wyszły „z fabryk na ulicę”.
Banki Spółdzielcze natomiast, których marka trochę podupadła na początku lat dziewięćdziesiątych, obecnie odzyskują straconą pozycję. Wbrew temu, co niektórzy mogliby sądzić, Banki Spółdzielcze nie dają już tylko pieniędzy na działalność rolniczą czy też około rolniczą, np. przetwórstwo rolne. Udzielają także kredyty na działalność firm zlokalizowanych w małych ośrodkach miejskich oraz na wsi. Jest również wiele pozytywnych przykładów banków spółdzielczych działających w dużych miastach i konkurujących jak równy z równym z oddziałami dużych banków komercyjnych funkcjonujących na tym samym terenie.
I grupa ostatnia – instytucje rządowe. Działalność instytucji państwowych udzielających pożyczek, lub obniżających koszt kredytów poprzez dofinansowywanie odsetek od zaciągniętych kredytów na tworzenie nowych firm bądź nowych miejsc pracy, ma charakter nie tylko biznesowy ale też po prostu socjalny. Te formy dofinansowania są równie atrakcyjne, lecz w dużej mierze uzależnione od możliwości budżetu państwa.
Po tej krótkiej i ogólnej analizie widać, iż instytucji i form otrzymania pomocy finansowej jest w Polsce wiele, ale wiemy z doświadczenia, że są one nadal zbyt skromne. Do tego katalogu winno więc dodać się dobrze rozbudowaną sieć funduszy poręczeń kredytowych i funduszy pożyczkowych, które w naszym kraju dopiero raczkują. Miejmy nadzieję, że przyszłość przyniesie nam i te dobre rozwiązania.

Adam St. Szejnfeld
Poseł Platformy Obywatelskiej
szejnfeld@wp.pl

http://szejnfeld.sejm.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)