Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

15 lat Polski w NATO

Redaktor admin on 12 Marzec, 2014 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

12 marca 1999 roku Polska przystąpiła do Sojuszu realizując jeden z podstawowych celów polityki zagranicznej. Wydarzenie to zapoczątkowało korzystne zmiany w obrębie narodowego potencjału obrony, ale także przyczyniło się do wzrostu znaczenia i pozycji kraju na arenie międzynarodowej. Członkostwo w NATO oferuje gwarancję bezpieczeństwa w postaci art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, stanowiącego o udzieleniu przez strony pomocy w obliczu zbrojnej napaści.

Niektóre korzyści z członkostwa w NATO:

  • Systematyczna transformacja polskich Sił Zbrojnych, spowodowana koniecznością ich dostosowania do standardów Sojuszu – profesjonalizacja kadra, unowocześnienie uzbrojenia, systemu szkolenia oraz obowiązujących procedur.
  • Inwestycje NATO realizowane na terenie Polski, takie jak modernizacja lotnisk, składów paliwowych i baz morskich, budowa stanowiska dowodzenia systemem obrony powietrznej, budowa systemu rozpoznania radiolokacyjnego dalekiego zasięgu, czy przygotowanie systemu łączności dla Marynarki Wojennej. W latach 1999-2013 w kraju w ramach Programu Inwestycji NATO w Dziedzinie Bezpieczeństwa (NSIP) zainwestowano około 1,4 mld zł.
  • Uruchomienie na terytorium Polski struktur wielonarodowych powiązanych z NATO, np. Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy.

Korzyści uzyskiwane przez Polskę wynikają także z przyjętych zobowiązań. W ciągu 15 lat polskie Siły Zbrojne wzięły udział w 13 misjach i operacjach sojuszniczych, 13 projektach rozwoju zdolności wojskowych w ramach inicjatywy Smart Defence, a także współorganizowały ćwiczenia sojusznicze – w 2002 roku wspólnie z Norwegią, zaś w 2013 z Litwą i Łotwą.

Dzięki udziałowi w operacjach i ćwiczeniach polska armia zwiększyła swoje zdolności współdziałania z sojusznikami w zróżnicowanych warunkach, przyjmując między innymi rolę państwa wiodącego w projekcie „Wspólne zdolności obrony przed bronią masowego rażenia”. Ponadto służba polskich żołnierzy w sojuszniczych i wielonarodowych strukturach dowodzenia zwiększyła zasób ludzi zdolnych odegrać ważną rolę w przypadku hipotetycznego kryzysu.

źródło: www.premier.gov.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)