Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Senat uczcił wydarzenia Poznańskiego Czerwca ʼ56 i Czerwca ’76

Redaktor admin on 17 Czerwiec, 2021 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

16 czerwca br. Senat uczcił 65. rocznicę Poznańskiego Czerwca ʼ56 i 45. rocznicę wydarzeń Czerwca ’76.
Poznański bunt przeciw warunkom życia, zgotowanym obywatelom przez władzę komunistyczną, oraz w imię wolności, praw człowieka, i demokracji, miał dla historii najnowszej znaczenie fundamentalne. Przyspieszył koniec stalinizmu, był inspiracją dla powstania węgierskiego w 1956 r.
W uchwale Senat jasno potępia wyprowadzanie wojsk przeciw własnemu narodowi. Uznanie i pamięć należą się także pracownikom poznańskiej służby zdrowia ratującym rannych, osobom represjonowanym po Czerwcu ’56 oraz ich odważnym adwokatom.
Senatorowie podkreślają, że protesty czerwcowe po raz kolejny dały jasny sygnał, że ówczesny system polityczny w Polsce się nie sprawdza. Powstała zinstytucjonalizowana opozycja demokratyczna w postaci Komitetu Obrony Robotników, ruchu obrony praw człowieka i obywatela i innych organizacji. Urzeczywistniły się one także w powstaniu ruchu społecznego „Solidarność”.
W posiedzeniu wzięli udział uczestnicy tamtych wydarzeń, m.in. honorowa prezes Stowarzyszenia Czerwiec’56 Aleksandra Banasiak i prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec Stanisław Kowalski, a także prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Na zdjęciu: Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i słynna pani Aleksandra Banasiak.

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)