Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Raport Szejnfelda

Redaktor admin on 5 Lipiec, 2013 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Zmniejszenie biurokracji w Polsce, zwiększenie sfery wolności i poprawa jakości prawa, to ważne postulaty i oczekiwania nie tylko podatników i przedsiębiorców, ale wszystkich obywateli w Polsce. By dać odpowiedź na pytanie ile i co do tej pory w tym zakresie zostało zrobione, poseł Adam Szejnfeld przygotował raport podsumowujący działania Platformy Obywatelskiej w okresie od 01.01.2008 do 01.07.2013r. Raport nosi tytuł „Odbiurokratyzowanie prawa. Deregulacja. Dereglamentacja. Derogacja. Podatnicy. Przedsiębiorcy. Obywatele.” I zawiera 100 przykładów podjętych zmian ujętych siedmiu działach.

Dążenie do wolności i swobód jest nieodłączną cechą Polaków. Uwidoczniła się ona szczególnie po odzyskaniu suwerenności i nasila z roku na rok praktycznie w każdej dziedzinie obywatelskiej aktywności. Przez minione lata rząd koalicyjny PO – PSL wiele dokonał w dziedzinie odbiurokratyzowania Polski, a być może nawet najwięcej spośród wszystkich rządów, jakie kreowały prawną i faktyczną rzeczywistość w Polsce od roku 1989. Niestety, wiedza na ten temat jest znikoma, niepełna i ulotna. Mimo wielu podjętych działań na rzecz ograniczenia biurokracji, wzmocnienia podmiotowości obywateli wobec państwa, zmiany relacji administracji publicznej do społeczeństwa, a przede wszystkim budowania większego zaufania państwa do swoich obywateli, nadal zarzuca się rządzącym niemalże zupełną bierność tej dziedzinie – napisał w swoim raporcie poseł Adam Szejnfeld.

Czy jest to prawda, że nic nie zrobiono, albo bardzo niewiele? By odpowiedzieć na to pytanie poseł Adam Szejnfeld przedstawia raport zawierający spis tylko 100 przykładowych rozwiązań, spośród wszystkich podjętych w zakresie realizowania nowej filozofii budowania zaufania państwa do obywateli i wiążącej się z nią zmianą przepisów oraz procedur zmierzających do ograniczania zbędnej biurokracji w każdej dziedzinie aktywności ludzi: prywatnej, społecznej, zawodowej i gospodarczej.

Raport podzielony jest na działy:


- Państwo a obywatel.
- Zakładania i prowadzenie działalności gospodarczej.

- Rachunkowość, podatki, ubezpieczenia, finanse.

- Ułatwienia inwestycyjne.
- Sądownictwo, dochodzenie roszczeń, wykonywanie zawodów.
- Konsumenci.
- Projekty w toku prac.

Raport stanowi załącznik do niniejszego komunikatu:

Adam Szejnfeld – Odbiurokratyzowanie prawa – Raport 2008-2013 PDF

Marta Łasak

asystentka posła Adam Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

2 Komentarzy do “Raport Szejnfelda”

 1. HENRYK mówi:

  SUKCESY SĄ NIEWĄTPLIWIE , ALE NADAL B.DUZO JEST DO ZROBIENIA..
  2-TYGODNIE TEMU PARLAMENT EUROPEJSKI PRZYJAŁ DLUGO OCZEKIWANĄ NOWĄ DYREKTYWE RACHUNKOWĄ.. WYSTARCZY TYLKO
  BEZ ŻADNYCH “ULEPSZEŃ” JAK NAJSZYBCIEJ ZAADOPTOWAC JĄ DO POLSKIEGO PRAWA I JUŻ KILKADZIESIAT TYSIECY FIRM BĘDZIE ODBIUROKRATYZOWANYCH.PANIE POŚLE PROSZE NIE CZEKAC NA MF
  TYLKO TAK JAK DO TEJ PORY DZIALAĆ.POWODZENIA.

 2. barbara mówi:

  To bardzo konieczne…tyle papiekowwego zalatwiania i marnowania czasu……barbara bartel korespondentka Radia Chicago

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)