Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

13 kwietnia – ROCZNICA MORDU KATYŃSKIEGO.

Redaktor admin on 13 Kwiecień, 2021 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD zamordowali strzałami w tył głowy blisko 22 tys. obywateli Polski, m.in. w Katyniu, Twerze, Charkowie, Miednoje i wielu innych miejscach, także i tych dotąd jeszcze nieodkrytych. Bestialstwo zostało dokonane na podstawie decyzji władz ZSRR z 5 marca 1940 r. o likwidacji polskich jeńców osadzonych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz w więzieniach na Ukrainie i Białorusi.

Ofiary mordu stanowiły elitę narodu polskiego, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Byli to wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy…

Oficjalnie do popełnienia zbrodni przedstawiciele Związku Radzieckiego przyznali się dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 roku, choć do teraz Federacja Rosyjska nie ujawnia wszystkich dokumentów i nie bierze na siebie winy, jak to czynią cywilizowane kraje świata.

13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – ustanowiony został przez Sejm RP w dniu 14 listopada 2007r.

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)