Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

40-lecie “Tygodnika Solidarność”

Redaktor admin on 26 Marzec, 2021 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

W środę 31 marca odbędzie się sesja poświęcona “Tygodnikowi Solidarność” z 1981 roku z okazji wydania 3 kwietnia pierwszego numeru. Odbędzie się ona za pośrednictwem platformy ZOOM, dostępna do słuchania i oglądania będzie m.in. na Facebooku.

„Tygodnik Solidarność” był pierwszym oficjalnym niekomunistycznym ogólnopolskim tytułem. Powstał na mocy Porozumień Sierpniowych 1980 roku. Od początku pieczę nad redakcją sprawował Tadeusz Mazowiecki. Tygodnik miał pół miliona nakładu, składany i drukowany (pierwsze 150 tys. egzemplarzy) był w drukarni „Expressu Wieczornego” przy Nowogrodzkiej 84/86 w Warszawie. Był jednym z najbardziej rozchwytywanych i poczytnych pism w 1981 roku. Podlegał oficjalnej cenzurze, ale drukowano go w taki sposób, by każda ingerencja władz była widoczna dla czytelników. W tygodniku pisali najbardziej znani publicyści i politycy opozycyjni. Poruszano najtrudniejsze i najbardziej niewygodne dla władzy komunistycznej tematy, szczególnie dotyczące życia społecznego, historii najnowszej oraz sytuacji np. w więziennictwa w PRL. W „Tygodniku Solidarność” funkcjonował bardzo duży dział listów, w ciągu dziewięciu miesięcy funkcjonowania do redakcji dotarło około 10 tys. listów od czytelników. Korespondencja została uratowana przed przejęciem jej przez Służbę Bezpieczeństwa w grudniu 1981 roku m. in. dzięki staraniom zmarłej w 2007 roku red. Stanisławy Domagalskiej.

Szczegóły pod poniższym linkiem:

2021-03-31-Obchody-powstania-Tygodnika-Solidarnosc

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)