Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Koronacja Karola III i jego żony Camilli na króla i królową Wielkiej Brytanii.

Redaktor admin on 9 Maj, 2023 dostępny w Prace Senatu. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Koronacja Karola II i jego żony Camilli na króla i królową Wielkiej Brytanii oraz innych Królestw Wspólnoty  Narodów odbyła się 6 maja 2023 roku w Opactwie Westminsterskim. Karol wstąpił na tron 8 września 2022 roku po śmierci swojej matki Elżbiety II. Ceremonia została zorganizowana wokół anglikańskiego nabożeństwa Komunii Świętej. Obejmowało to namaszczenie Karola olejem świętym, otrzymanie regaliów koronacyjnych i koronację, co podkreśliło jego duchową rolę i świeckie obowiązki.

Koronacja wywołała zarówno uroczystości jaki i protesty w Wielkiej Brytanii i innych królestwach Wspólnoty Narodów. Uroczystości w Wielkiej Brytanii obejmowały imprezy uliczne, wolontariat, specjalne nabożeństwa upamiętniające oraz koncert na zamku Windsor 7.Koronacja Karola i Camilli była pierwszą koronacją brytyjskiego monarchy XXI wieku i czterdziestą koronacją, która odbyła się w Opactwie Westminsterskim od czasu koronacji Wilhelma Zdobywcy w 1066 roku.

Karol II został królem natychmiast po śmierci swojej matki Elżbiety II o godzinie 15. 10 czasu brytyjskiego czasu letniego. Został ogłoszony królem przez Radę Akcesyjną Zjednoczonego Królestwa w sobotę 10 września. Za panowania Elżbiety co najmniej raz w roku odbywały się spotkania planujące koronację Karola kryptonim „ Operacja Złota Kula”, w których uczestniczyli przedstawiciele rządu, Kościoła anglikańskiego i personelu Karola.

Wydarzenia w dniu koronacji obejmowały procesję z pałacu  Buckingham do Opactwa Westminsterskiego, samą ceremonie koronacyjną, procesje powrotną do Pałacu Buckingham oraz pojawienie się Króla i Królowej wraz z innymi członkami rodziny królewskiej na balkonie pałacu na przelot królewskich Sił Powietrznych.

Koronacja została przeprowadzona przez Kościół anglikański i zawierała kilka odrębnych elementów, które były zorganizowane wokół nabożeństwa Komunii Świętej. Karol i Camilla najpierw udali się do Opactwa następnie Karol został przedstawiony ludowi i uznany za monarchę. Po tym Karol złożył przysięgę stwierdzającą , że będzie stał na straży prawa i utrzymywał Kościół anglikański. Następnie został namaszczony świętym olejem, ubrany w regalia koronacyjne i koronowany koroną św. Edwarda. Następnie został intronizowany i otrzymał hołd od Justina Welby’ego. Arcybiskupa Canterbury i Williama, księcia Walii a lud został zaproszony do złożenia przysięgi wierności. W dalszej części nabożeństwa Karol otrzymał kilka przedmiotów z regaliów koronacyjnych- Ostrogi, Armills, miecz stanu i Miecz Ofiarny zostały przekazane królowi. Podczas tego śpiewano pieśń grecko – prawosławną ku pamięci ojca króla, księcia Filipa, który urodził się jako książę Grecji. Król otrzymał stułę królewską, szatę królewską i jabłko władcy oraz pierścień władcy, którego dotykał , ale nie nosił. Karol przeniósł się na tron ( pierwotnie stworzony dla Jerzego VI w 1937 roku) a arcybiskup Centerbury i William, książę Walii złożyli mu hołd.

Król i Królowa zakończyli nabożeństwo przyjmując Komunię Świętą. Dalsza część nabożeństwa dotyczyła Camilli. Została namaszczona publicznie, uważa się, że zdarzyło się to po raz pierwszy a następnie wręczono jej Pierścień Królowej Małżonki. Królowa została następnie koronowana przez arcybiskupa Canterbury za pomocą korony Królowej Marii i otrzymała Berło Królowej Małżonki z Krzyżem i Różdżkę Królowej Małżonki z Gołębicą ( której w przeciwieństwie do innych Królowych Małżonek, zdecydowała się nie nosić). Zanim zasiadła na własnym tronie. ( pierwotnie wykonanym dla Królowej Elżbiety).

Była to pierwsza koronacja małżonka od koronacji Królowej Elżbiety w 1937 roku.

W pałacu Buckingham król i królowa stali na tylnym balkonie i otrzymali królewski salut i trzykrotne wiwaty od sił zbrojnych zgromadzonych w ogrodzie a następnie dołączyli do innych członków rodziny królewskiej  na przednim balkonie aby obejrzeć przelot helikopterów i zespołów akrobacyjnych Red Arrows. Przed pałacem zbudowano trybunę z której można było obserwować procesję i przelot z 3800 miejscami zaoferowanymi weteranom ził zbrojnych, pracownikom NHS i opieki społecznej oraz przedstawicielom organizacji charytatywnych powiązanych z królem i królową. Ponadto 354 umundurowanych kadetów obserwowało procesję pod Łukiem Admiralicji.

Źródło: wikipedia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)