Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Każdy głos jest na wagę złota

Redaktor admin on 3 Październik, 2006 dostępny w Felietony, Felietony Archiwum. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Już niebawem kolejne w naszym życiu wybory. Z pewnością dla wielu kandydatów będzie to wielkie przeżycie ze względu na fakt, iż sami startować będą do poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego. Dla innych będzie to natomiast pierwszy w życiu akt głosowania po uzyskaniu pełnoletniości. Jeszcze inni, i oby tych było najmniej, w ogóle nie zauważą tego dnia w swoim kalendarzu. Z tych też powodów chciałbym zaprosić Państwa do małej refleksji nad ogromnym znaczeniem tego dnia dla nas wszystkich.
Doskonale wiemy czym jest samorząd terytorialny. Pomijając ustawową definicję można powiedzieć, że to taka nasza mała ojczyzna, nasz dom w postaci gminy, powiatu i województwa samorządowego, w którym chcemy, by się działo po naszemu. Do organów uchwałodawczych tych jednostek wybieramy więc bardzo często ludzi znanych nam osobiście. Krótko rzecz ujmując w radach i sejmiku zasiadają nasi sąsiedzi, ludzie, których na co dzień możemy spotkać na ulicy i porozmawiać z nimi na temat nurtujących nas problemów. Nie jest to wartość bez znaczenia, gdyż to właśnie ci sami ludzie decydują o sprawach bardzo istotnych dla całej społeczności lokalnej. W gestii rady gminy, powiatu i sejmiku województwa leży uchwalanie budżetu oraz uchwalanie prawa umożliwiającego realizację licznych inwestycji, jak na przykład modernizacja dróg, czy budowa nowych obiektów użyteczności publicznej – hal sportowych, boisk, ośrodków kultury, szkół, czy przedszkoli. To radni wraz z włodarzami gmin i powiatów dbają o nasze otoczenie, ochronę środowiska, edukację i wypoczynek. Gołym okiem widać zatem, że to co na codzień nas otacza i w czym funkcjonujemy to zasługa tych kilkudziesięciu osób zasiadających we władzach samorządowych. Oczywiście zdarzają się wypadki nieróbstwa i niegospodarności. Ludzie niejednokrotnie narzekają na swoich włodarzy, na ludzi którym zaufali. I w tym miejscu ujawnia się kolejna ważna kwestia i wartość wyborów. Właśnie aktem głosowania możemy ludziom pogratulować i podziękować za dotychczasową pracę lub też odwrotnie. Powiedzieć dość i wybrać innych, by nas lepiej i skuteczniej reprezentowali. To niebywały atut demokracji i narzędzie dokonywania dobrych dla większości zmian.
Podsumowując można powiedzieć, że nasz los leży w naszych rękach. I to jest ważne. Nie mają tu większego znaczenia żadne decyzje polityczne, żadne naciski. Samorząd to my – mieszkańcy naszych gmin, powiatów i województw. Oddajmy więc nasz głos na ludzi aktywnych społecznie, którzy niejednokrotnie udowodnili już, że potrafią działać skutecznie w niejednej sprawie. Bo przecież nie trzeba być od razu radnym, aby pokazać, że można zmieniać obraz, na przykład naszych placów zabaw, parków, czy osiedlowych klatek schodowych. Tacy ludzie są wokół nas. Udajmy się więc w niedzielę 12 listopada do urn wyborczych, aby oddać swój głos na ludzi życzliwych, uczynnych i aktywnych. Jeśli potrafią coś zdziałać dla innych nie będąc radnymi, wójtami, czy burmistrzami, to tym bardziej będę potrafili to czynić, mając mandat zaufania uzyskany w wyborach. Mandat z głosowania. Pamiętajmy więc, że każdy głos jest na wagę złota!

Adam Szejnfeld
Poseł na Sejm RP
www.szejnfeld.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)