Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Plany rządu i gmin

Redaktor admin on 3 Sierpień, 2003 dostępny w Felietony, Felietony Archiwum. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

W różnych badaniach, opartych na ankietowaniu przedsiębiorców, wskazuje się na liczne przeszkody utrudniające rozwój przedsiębiorczości, lecz są takie, które są wskazywane w każdym badaniu zawsze – podatki. Na pierwszym więc miejscu podaje się barierę kosztów – wysokich kosztów pracy i produkcji, w tym oczywiście podatków. W czołówce przeszkód znajdują się także nadmiernie rozbudowana biurokracja, niestabilność prawa, trudności z uzyskaniem środków finansowych na działalność bieżącą i inwestycje, zatory płatnicze, nieuczciwa konkurencja, w tym ze strony szarej strefy, korupcja, niewydolność sądów gospodarczych… Dla mnie jednak nie ulega wątpliwości, iż najważniejszą i jednocześnie najpilniejszą dzisiaj sprawą dla państwa polskiego jest reforma finansów publicznych, a dla przedsiębiorców radykalne zmniejszenie obciążeń podatkowych. Tylko takie działania mogą z jednej strony spowodować konieczne przerekonstruowanie budżetu i znalezienie w nim oszczędności, a z drugiej strony wywołać poważny impuls prorozwojowy, służący pobudzeniu popytu na rynku, uwolnieniu środków finansowych na inwestycje, a w swojej długofalowej konsekwencji również budujący akumulację kapitału.
Inną, bardzo ważną kwestią jest współpraca pomiędzy samorządem gmin i powiatów, a organizacjami przedsiębiorców. Nie ma optymalnego rozwoju gospodarczego bez współpracy władz samorządowych ze środowiskiem przedsiębiorców i nie ma dobrego rozwoju gmin bez rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Tu musi występować pełne wzajemne zrozumienie i współdziałanie. Trzeba pamiętać, iż podstawowym instrumentem stymulowania lokalnej przedsiębiorczości jest plan przestrzennego zagospodarowania. Władze samorządowe niekiedy przywiązują jednak zbyt małą uwagę temu zagadnieniu – posiadają nieaktualne plany, bądź przygotowane może i tanio, lecz źle, bo nie przystają one do oczekiwań przedsiębiorców. Dopiero na drugim miejscu postawiłbym sprawę uzbrojenia terenów, a na trzecim, specyficzne rozwiązania podatkowe. Władze samorządowe powinny również pamiętać o tym, iż wymogi środowiska inwestorów ciągle się zmieniają, a ich poziom podnosi. Poważny inwestor dzisiaj już nie pyta, czy teren, który go interesuje, jest uzbrojony w odpowiednie media, albo, czy jego przeznaczenie jest wpisane według potrzeb do planu zagospodarowania gminy. To są już sprawy, które są dla niego oczywiste i bez których nie podejmuje nawet rozmów. Obecnie, inwestor często już pyta także, jak można spędzić w danym mieście czas po pracy, gdzie i na jakim poziomie będą się uczyły dzieci kadry menedżerskiej i pracowników. To więc też trzeba brać pod uwagę planując rozwój gminy. Dla rozwoju więc w przyszłości będzie ważne, jakie będą plany rządu w stosunku do podatków i jak gminy będą reagowały na oczekiwania przedsiębiorców.

Adam Szejnfeld
Poseł Platformy Obywatelskiej
Adam.Szejnfeld@sejm.pl
Szejnfeld@sejm.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)