Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Pomóc integracji

Redaktor admin on 3 Sierpień, 2003 dostępny w Felietony, Felietony Archiwum. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Integracja Polski z Unią Europejską to ogromne wyzwanie dla wszystkich Polaków, dlatego kampania informacyjna Rządu na ten temat jest obecnie jednym z najważniejszych etapów tego procesu. Generalnym i podstawowym celem całej kampanii informacyjno-edukacyjnej powinna być aktywizacja środowisk w średnich i małych ośrodkach miejskich, gdyż to właśnie w najmniejszych miejscowościach naszych powiatów wiedzy na temat Wspólnot Europejskich jest najmniej. Taką działalność prowadzi wiele Klubów Europejskich, nie tylko w Czarnkowie, w Chodzieży, Wągrowcu, Obornikach, Szamotułach, czy też Międzychodzie, ale też na pewno w znacznie mniejszych miastach i nie tylko w szkołach średnich. Takie kluby powstają bowiem również w gimnazjach.
Ostatnio miałem okazję zapoznać się z taką działalnością Klubu Europejczyka w Budzyniu, powiat Chodzież. Opiekunowie Klubu oraz nauczyciele Gimnazjum w Budzyniu postawili sobie za cel nauczanie „w Europie, o Europie i na poziomie europejskim”, dlatego też w 2001 roku postanowili utworzyć Klub, który ma przybliżyć ideę integracji europejskiej młodzieży szkolnej, a także szerzyć tolerancję i szacunek, rozwijać poczucie odpowiedzialności za pokój, obronę praw człowieka, ochronę środowiska i dziedzictwa kulturowego oraz zrozumienie przyczyn przełamywania stereotypów.
Jedną z inicjatyw podejmowanych co roku przez Klub jest organizacja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej, który obejmuje młodzież gimnazjalną ze szkół w Białośliwiu, Budzyniu, Chodzieży, Czarnkowie, Wągrowcu i Miasteczku Krajeńskim. Celem konkursu jest poszerzanie wiedzy na temat państw UE, różnic i podobieństw między nimi, poznanie bogactwa i różnorodności kultury europejskiej oraz wspólnego dziedzictwa, integrowanie młodzieży w szkolnych Klubach Europejskich, a przede wszystkim przygotowanie gimnazjalistów do aktywnego włączenia się w budowanie Zjednoczonej Europy. Nagrodą w konkursie dla trzech najlepszych reprezentacji szkół, ok. 45 uczniów ma być wycieczka do Warszawy o charakterze edukacyjnym – ma ona wprowadzić uczniów w zakres tematyki związanej z zadaniami Rady Europy, za szczególnym uwzględnieniem działalności na rzecz obrony demokracji i praw człowieka, a także ma zapoznać uczniów z pracą Sejmu i Senatu.
Myślę, że jest to bardzo dobry pomysł, który można by przenieść także i na inny grunt, na inne powiaty naszej Wielkopolski.

Adam St. Szejnfeld
Poseł Platformy Obywatelskiej
szejnfeld@wp.pl

http://szejnfeld.sejm.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)