Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Polacy! Razem, czy osobno?

Redaktor admin on 31 Sierpień, 2018 dostępny w Felietony. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Sierpień, to jeden z najważniejszych miesięcy w naszej historii. To także miesiąc turystycznego szczytu, tak w Europie jak i w naszym kraju. Jak wiele moglibyśmy w tym sierpniu o Polsce i Polakach opowiedzieć naszym gościom z zagranicy, gdybyśmy… potrafili!

Wystarczyłoby przytoczyć choć kilka rocznic. I tak 15 sierpnia wspominamy Bitwę Warszawską z 1920 roku, decydujący moment walki narodu polskiego o utrzymanie niepodległości odzyskanej po 123 latach zaborów. Ale nie tylko. To także moment przełomowy dla Europy. Powstrzymanie ekspansji komunizmu na Zachód. Z kolei coroczne uroczystości na Westerplatte w nocy z 31 sierpnia na 1 września, to moment refleksji nad wybuchem w 1939 roku II wojny światowej – największej katastrofy XX wieku. Wcześniej, pierwszego sierpnia w całym kraju wspominamy Powstanie Warszawskie z 1944 roku, które jest nie tylko symbolem wyjątkowego heroizmu Polaków w czasach okupacji, ale również demaskacją prawdziwych intencji Stalina wobec naszego kraju. W końcu tego samego miesiąca, w dniu 31 sierpnia, przypada Dzień Solidarności i Wolności, czyli rocznica podpisania w 1980 roku Porozumień Sierpniowych. Zapoczątkowały one proces upadku komunizmu i wyzwolenia spod wpływów ZSRR już nie tylko naszego kraju, ale przecież państw całej Europy Środkowej i Wschodniej.

Jeden miesiąc, a tyle ważnych rocznic. Jeden miesiąc, a tyle ważnych informacji o Polsce, o Europie, o świecie… Mówiąc o najnowszej historii, o wydarzeniach z 1920, 1939, 1944 czy 1980 roku, nietrudno wskazać ich wspólny mianownik. Jest nim niebywała gotowość naszych rodaków do najbardziej ofiarnych poświęceń dla dobra ojczyzny. Dlatego właśnie z tym większym smutkiem i goryczą patrzy się dzisiaj na to, jak obecne władze, kierowane wyłącznie egoistycznym interesem partyjnym, wykorzystują te kamienie milowe naszych dziejów zamiast do łączenia, to do dzielenia Polaków, do nastawiania jednych przeciwko drugim, do odbierania zasług prawdziwym bohaterom i przypisywania ich innym… Przez ostatnie lata politycy Prawa i Sprawiedliwość i ich zwolennicy udowodnili, że każdy może zostać oczerniony, zmieszany z błotem, skazany na zapomnienie. Ofiarami kampanii nienawiści stali się już nawet ostatni żyjący Powstańcy Warszawscy!

Co ważne, problemem nie jest to, że się różnimy między sobą poglądami, przekonaniami, czy nawet oceną wydarzeń z przeszłości. Spór jest przecież istotą demokracji i bez niego trudno sobie wyobrazić jej funkcjonowanie. Głębokie podziały spowodowane są tym, że brakuje elementarnego szacunku dla konkurentów. Traktuje się ich nie jak rywali, ale jak wrogów! A powinno być zupełnie inaczej. To ten, kto rządzi ma więcej możliwości wpływania na rzeczywistość, tworzenia warunków do zasypywania podziałów, szukania rozwiązań kompromisowych. To od silniejszego oczekuje się budowania porozumienia z pozostałymi, także wyciągnięcia ręki do zgody. A doskonałą okazją są między innymi uroczystości rocznicowe upamiętniające wydarzenia ważne dla wszystkich, a nie tylko dla jednych. Sierpień jednak minie i wielkimi krokami zacznie się zbliżać najważniejsza rocznica, którą będziemy świętować w tym roku.  Stulecie niepodległości. Czy politycy Prawa i Sprawiedliwości choć w obliczu tego wydarzenia będą starać się zasypywać podziały i budować wśród Polaków poczucie wspólnoty?…

Poszanowanie godności ludzkiej, wolność, sprawiedliwość, równość wszystkich obywateli czy rządy prawa, to nie są wynalazki ostatnich lat! To nawet wartości nie tylko Unii Europejskiej i obecnej cywilizacji. To ponadczasowe wartości, które były równie ważne i mobilizowały do poświęceń także w 1920, 1939, 1944, czy 1980 roku. Dlatego nie możemy pozwolić na to, by przez PiS znalazły się one teraz na śmietniku polskiej historii.

Adam Szejnfeld

Poseł do Parlamentu Europejskiego

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld/

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld/

#Wolność #Równość #Sprawiedliwość #WinaPiS #ZepsuliCięPolsko #Sierpień80 #PorozumieniaSierpniowe #LechWalesa #WolneWybory #EUdlaPolski #PolskaWUE #PolskaWEuropie #Zostajemy #PolacyZaUE #PolesForEU #RacjonalnaPolska #Przyszłość #Rozwój #Stabilność #ParlamentEuropejski #UE #UniaEuropejska #EPP #EPL #PlatformaObywatelska #PO #AdamSzejnfeld #Wielkopolska

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)