Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Słów kilka o rzemiośle

Redaktor admin on 4 Lipiec, 2009 dostępny w Felietony, Felietony 2009 rok. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Rzemiosło polskie ma bogatą i wielowiekową tradycję, prawie tak długą jak państwowość polska. Na terenie Polski działa obecnie około 300 tysięcy przedsiębiorstw zrzeszonych w organizacjach rzemieślniczych, które zatrudniają łącznie około 1,5 miliona osób. Nie jest tajemnicą, że dominującymi branżami w rzemiośle polskim, a co ważne oraz dostrzegalne niemal gołym okiem także w naszym województwie, są branża budowlana i produkcja materiałów budowlanych, drzewna, tekstylna i odzieżowa, metalowa, elektrotechniczna oraz spożywcza. Szczególnym uznaniem zarówno w kraju, jak i zagranicą, cieszą się polskie rzemieślnicze firmy budowlane. Należą do nich zwłaszcza firmy prowadzące działalność w zakresie budownictwa indywidualnego i konserwacji zabytków, a o ich dużej renomie świadczy fakt, że w ostatnich latach ponad 300 firm polskich działało i działa z powodzeniem na rynkach Europy Zachodniej.
Jednak dla sprostania zadaniom stojącym przed całą rodziną małych i średnich przedsiębiorstw u progu XXI wieku, konieczne będą gruntowne przekształcenia w działalności rzemiosła i jego organizacji, w szczególności w zakresie unowocześniania stylu, form i metod ich pracy. Mimo dostrzegalnej na przestrzeni ostatnich lat poprawy sytuacji w niektórych terenowych organizacjach rzemiosła, nie będzie możliwe ograniczenie dostrzegalnego kryzysu w funkcjonowaniu cechów, zwłaszcza bez wprowadzania w nich zmian organizacyjnych i ekonomicznych. Rzemiosło dysponuje obecnie najbardziej rozbudowaną siecią organizacji spośród wszystkich środowisk gospodarczych w Polsce. Również struktury samorządu rzemieślniczego skupiają wielu działaczy i pracowników otwartych na niezbędne przemiany i wykazujących troskę o przyszłość rzemiosła. W sumie jest to potencjał, którego racjonalne wykorzystanie w ciągu najbliższych lat zadecyduje o roli jaka odegra rzemiosło w systemie małych i średnich przedsiębiorstw w pierwszych latach nadchodzącego wieku.
Jako wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Małych i Średnich Przedsiębiorstw dołączam się do głosów, że priorytetowym zadaniem organizacji rzemiosła powinno być wspieranie modernizacji i unowocześniania zakładów rzemieślniczych – poprzez kreowanie, w gremiach decyzyjnych wszystkich szczebli systemowych, rozwiązań prorozwojowych, takich jak: system podatkowy, dostęp do tanich kredytów, obsługa bankowa, ulgi inwestycyjne, dostęp do zagranicznych linii pomocowych oraz nowoczesne techniki i technologie. Za słuszne uznaję także działania Związku Rzemiosła Polskiego, polegające na dążeniach do polepszania warunków prawno-podatkowych prowadzenia działalności gospodarczej rzemiosła, w tym także wprowadzenie rozwiązań umożliwiających obniżenie kosztów obsługi finansowo-księgowej małych i średnich zakładów rzemieślniczych oraz przedsiębiorstw. Występując do Ministra Finansów z interpelacją w sprawie badania sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów, uczyniłem już pierwszy krok w tym zakresie.

mgr Adam Stanisław Szejnfeld
POSEŁ NA SEJM RP

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)