Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Studia w Czarnkowie.

Redaktor admin on 4 Lipiec, 2009 dostępny w Felietony, Felietony 2009 rok. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Ten tytuł niech nie budzi Państwa zdziwienia. To, że jedno z najbardziej prężnie rozwijających się miast regionu pilskiego może zyskać rangę ośrodka akademickiego nie powinno chyba dziwić nikogo tak z mieszkańców Czarnkowa, jak i całego województwa pilskiego. Inicjatywa utworzenia w tym mieście uczelni niepaństwowej jest wspólnym dziełem władz miasta oraz Spółki „Edukacja”. Stosowny wniosek, wraz z moim osobistym poparciem, został już złożony do Ministra Edukacji Narodowej.
Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Czarnkowie, bo taką nazwę ma nosić uczelnia, prowadzić będzie kształcenie na niezwykle popularnym ostatnio kierunku jakim jest politologia, poszerzając ofertę poprzez takie specjalności, jak dziennikarstwo, studia międzynarodowe, marketing i zarządzanie. Wyzwanie wprost imponujące! Zainteresowanie młodzieży-przyszłych studentów także, bowiem region pilski ciągle, jak na jego potencjalne możliwości i pomimo wysiłków ze strony pilskich wyższych uczelni, stanowi mało atrakcyjny obszar zdobywania wiedzy, kształcenia się młodych ludzi zainteresowanych ciekawymi studiami – z perspektywą jeszcze ciekawszej i bądź co bądź na ogół dobrze płatnej pracy. Wiem, że pomysłodawcy i organizatorzy są bardzo dobrze przygotowani – pomieszczenia dydaktyczne w pełni wyposażone, nowoczesna pracownia komputerowa, liczne księgozbiory oraz to co najważniejsze: zatrudnienie wysoko kwalifikowanej kadry pracowników naukowych uczelni akademickich i doświadczonych praktyków. Wszystko to niewątpliwie stanowi przesłankę do osiągnięcia sukcesu. Jestem przekonany, że wyrażenie zgody przez Ministra Mirosława Handke, przyczyni się do jeszcze większego rozkwitu ziemi czarnkowskiej, wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom, potrzebom i aspiracjom bardzo szerokiej grupy młodzieży – nie tylko mieszkańców Czarnkowa i okolic, ale i całego regionu pilskiego.

Pilskie w Unii Europejskiej.
W dniu 28 maja w pilskim hotelu „Rodło” odbyło się seminarium pt. „Wielkopolska w procesie integracji z Unią Europejską”, którego byłem wspólnie z panem Krzysztofem Horodeckim – Prezesem Rady Pilskiej Izby Gospodarczej – organizatorem i prowadzącym. Temat seminarium ściśle korelował z wydarzeniami, jakie mam nadzieję czekają nasz kraj już niebawem. Wstąpienie do Unii Europejskiej to także wielkie wyzwanie dla Wielkopolski – regionu, w którym po reformie administracyjnej kraju znajdzie się zapewne większa część naszego województwa, choć mam nadzieję, że w Wielkopolsce będzie także ziemia wałecka. Oczywiste jest, że im więcej na temat czekających nas zmian będziemy wiedzieć, tym lepiej się do nich przygotujemy. Stąd seminarium było próbą odpowiedzi na pytanie, co wielkopolscy przedsiębiorcy, rolnicy, mieszkańcy Piły, Szamocina, Wielenia, a także np. Leszna czy Poznania mogą wnieść do Unii Europejskiej, jakie czekają nas zagrożenia, a jakie wiążemy nadzieje. Gośćmi seminarium i prelegentami byli: Anna Skowrońska-Łuczyńska – Wiceminister Gospodarki; Krzysztof Budnik – Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji; Marian Bąk – Szef Gabinetu Politycznego Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej; prof. Wacław Wilczyński – Akademia Ekonomiczna w Poznaniu; Andrzej Dziurdzik – Polska Fundacja Promocji i Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw; Artur Nowicki – Usaid Gemini Small Business Project; Bożena Włodarczyk – Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa; Radzimir Prus-Grobelski – Szef Krajowego Forum Gospodarczego Unii Wolności, doradca wicepremiera prof. L.Balcerowicza oraz Michał Wojtczak – Prezes Wielkopolskiej Rady Gospodarczej. Wśród uczestników seminarium nie zabrakło także wojewodowów, prezydentów miast, wójtów i burmistrzów oraz szefów największych organizacji gospodarczych i rolniczych regionu wielkopolski, a także przedsiębiorców i wystawców Pilskich Targów Promocyjnych.
Organizując seminarium wiedziałem, że nie na wszystkie pytania znajdzie się oczywista i prosta odpowiedź. Jednak jestem przekonany, że obawy rozwieje czas, a województwo pilskie wchodzi do Wielkopolski i Unii Europejskiej z podniesioną głową, z potencjałem i możliwościami, które zostaną wykorzystane tak jeszcze teraz, jak i w przyszłości.

Adam Stanisław Szejnfeld
POSEŁ NA SEJM RP

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)