Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Komunikaty prasowe (2008 cz.3)

Redaktor admin on 5 Sierpień, 2009 dostępny w Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

31 grudzień 2008r.

Hołd tradycji

Jubileusz 90-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego czczony jest w wielu miejscach całej Wielkopolski. W przedostatnim dniu bieżącego roku uroczystości powstańcze miały miejsce także w stolicy północnej Wielkopolski, w Pile. Wziął w nich udział wiceminister Adam Szejnfeld.

Po zakończeniu sesji Rady Powiatu Pilskiego, która przyjęła budżet na nowy 2009r., wszyscy udali się na msze św. do Kościoła Św. Rodziny, by modlić się w intencji powstańców. Świecka część jubileuszu miała natomiast miejsce na ul. Śródmiejskiej, na której, w podniosłej atmosferze i przy powstańczej inscenizacji, odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Polskiej Radzie Ludowej, która działała w Pile w latach 1918 – 1923. Tablice odsłonił pan Janusz Budnowski, wnuk powstańca wielkopolskiego. Następnie zebrani i licznie zgromadzeni mieszkańcy Piły oraz powiatu pilskiego przeszli pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, przy ul. Bydgoskiej, gdzie odbył się Apel Pamięci.

Minister Adam Szejnfeld, zapalił symboliczny znicz pod tablicą pamiątkowa i złożył wiązankę kwiatów pod obeliskiem Powstańców. Podobnie parlamentarzyści, samorządowcy oraz delegacje szkół i przedsiębiorstw, a także mieszkańcy składali wieńce, kwiaty i zapalali znicze, by oddać hołd przodkom.

W 1918 roku nie udało się przyłączyć miasta do macierzy. Jeszcze na 27 lat pozostała pod niemieckim panowaniem. W granice Polski Pila wróciła dopiero po II wojnie światowej. Już na zawsze.

29 grudzień 2008r.

Największa od 20 lat reforma prawa gospodarczego

- W 2008 r. Rząd Donalda Tuska rozpoczął największą reformy prawa gospodarczego w demokratycznej Polsce. Możliwe, że dzięki nowym przepisom staniemy się liderem w swobodzie wykonywania działalności gospodarczej – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas obchodów 20. rocznicy powstania Akcji Gospodarczej oraz przyjęcia ustawy o działalności gospodarczej, zorganizowanych przez Centrum im. Adama Smitha 29 grudnia br.

Zdaniem wiceministra Szejnfelda, przez ostatnie 20 lat powstała w Polsce wielka liczba zbędnych i uciążliwych przepisów, które utrudniają, a niekiedy wręcz hamują rozwój przedsiębiorczości. – Aby je zlikwidować, rząd przygotował kilkadziesiąt nowych ustaw, z których większość została już uchwalona przez Sejm w 2008 r. – zaznaczył.

Wśród najważniejszych inicjatyw legislacyjnych rządu, wiceminister wymienił nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. – Dzięki nowym rozwiązaniom, już od 1 kwietnia 2009 r. polskie firmy będą mogły rozpocząć działalność jeszcze przed jej zarejestrowaniem. To ewenement na skalę światową, który uczyni z nas lidera w tym zakresie – podkreślił. Ustawa ta radykalnie zmniejszy też uprawnienia urzędnicze wobec przedsiębiorców, na przykład w zakresie kontroli – dodał minister.

Według Adama Szejnfelda, rewolucyjne zmiany wprowadziły również i inne ustawy, na przykład nowe przepisy ordynacji podatkowej. – Pierwszy raz w historii wprowadzają one do polskiego systemu prawa zasadę domniemanie uczciwości podatnika. Od tej pory to urzędnik będzie musiał udowodnić nam złamanie przepisów, a obywatel nie będzie ponosił negatywnych konsekwencji podejrzeń o naruszenie prawa, dopóki nie zapadnie ostateczna decyzja albo prawomocne orzeczenie sądu – powiedział.

Wiceminister Szejnfeld zapowiedział również kontynuację wspomnianej reformy prawa gospodarczego w 2009 r. W tym celu rząd przygotowuje kolejne przepisy, m.in. ustawę o podpisach elektronicznych. – Jest ona niebywale istotna i dla rozwoju gospodarczego, i dla tworzenia administracji przyjaznej obywatelom – zauważył. – W najbliższych tygodniach zakończę również prace nad projektem ustawy ograniczającej bariery prowadzenia działalności gospodarczej, która zmniejszy liczbę wymaganych koncesji i pozwoleń, a także zredukuje zbędne przepisy – dodał.

***

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld wziął udział w obchodach 20 rocznicy powstania Akcji Gospodarczej oraz przyjęcia ustawy o działalności gospodarczej z 1988 r., autorstwa Mieczysława Wilczka, ówczesnego ministra przemysłu w rządzie M. Rakowskiego. Uroczystości zorganizowało Centrum im. Adama Smitha.

28 grudzień 2008r.

Zwycięskie powstanie

W Polsce nie chwalimy ludzi sukcesu, nie pokazujemy, jako wzór wielkich osiągnięć. Hołd i szacunek składamy bohaterom, ale w zasadzie tylko, jeśli polegli. Żywych nie stawia się w naszym kraju na piedestałach, a autorytet często w Polsce można osiągnąć dopiero wtedy, gdy zdobędzie się szacunek i podziw za granicą. Praca organiczna, praca od podstaw, codzienne budowanie nie równa się w uznaniu zrywom, akcjom i pojedynczym, zwłaszcza przegranym, bitwom – mówił Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki, rozważając przyczyny braku popularności i wiedzy w polskim społeczeństwie na temat Powstania Wielkopolskiego.

W dniu 27 grudnia br. w Poznaniu Adam Szejnfeld, wiceminister godpodarki wziął udział w uroczystych obchodach 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, wielkiego niepodległościowego zrywu Wielkopolan. Patronat Honorowy nad jubileuszem Powstania objęli Prezydent RP Lech Kaczyński i Prezes Rady Ministrów RP Donald Tusk. W uroczystościach poza Prezydentem i Premierem udział wzięli także ministrowie, parlamentarzyści, duchowieństwo oraz tysiące zebranych mieszkańców Poznania i Wielkopolski. W trakcie swojego wystąpienia premier Donald Tusk powiedział: „…to właśnie tu, w Wielkopolsce, do powstania przygotowywały się całe pokolenia. Tu Polacy pokazali, że potrafią nie tylko się bić, ale i budować, i się organizować… .”

Wiceminister gospodarki, poseł Ziemi Wielkopolskiej Adam Szejnfeld wziął udział w uroczystościach pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, następnie wraz z wicemarszałkiem Senatu RP prof. Markiem Ziółkowskim, marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Wozniakiem i wojewodą wielkopolskim Piotrem Florkiem złożył wieńce pod tablicą pamiątkową Franciszka Ratajczaka, tablicą pamiątkową Dowódców Powstania Wielkopolskiego, tablicą pamiątkową Ignacego Jana Paderewskiego oraz pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Następnie wszyscy uczestnicy jubileuszu wzięli udział w uroczystej mszy św. w intencji Powstańców Wielkopolskich w pięknie odnowionym Kościele Farnym. Artystyczną kulminacją obchodów było multimedialne widowisko na Placu Wolności pt. „27grudnia.pl”. Twórcą scenariusza i reżyserem był Filip Bajon, a odtwórcami głównych ról m.in. Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn i Piotr Gąsowski. Duże wrażenie wywołał specjalnie na tę okoliczność skomponowany na cztery chóry i orkiestrę utwór autorstwa Krzesimira Dębskiego. Choreografię do widowiska przygotowała Ewa Wycichowska, dyrektor Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski. Wielkopolanie wnieśli do II Rzeczpospolitej dobrze rozwinięte gospodarczo tereny oraz znakomicie uzbrojoną, 120-tysięczną armię, która odegrała ważną rolę także w zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej z 1919-1920 r.

Samo Powstanie mimo, iż było zwycięskie, nie doczekało się swych bardów, którzy jego dokonania sławiliby później w literaturze czy malarstwie. Jego bohaterowie są często nieznani, choć jego sukces, to dowód nie tylko na ówczesne pragnienia wolności i niepodległości, ale również świetne zorganizowanie, którym do dnia dzisiejszego cechują się mieszkańcy Wielkopolski – mówił na uroczystym obiedzie minister Szejnfeld. Tak to już jest – w Polsce nie chwalimy ludzi sukcesu, nie pokazujemy, jako wzór wielkich osiągnięć. Hołd i szacunek składamy bohaterom, ale w zasadzie tylko, jeśli polegli. Żywych nie stawia się w naszym kraju na piedestałach, a autorytet często w Polsce można osiągnąć dopiero wtedy, gdy zdobędzie się szacunek i podziw za granicą. Praca organiczna, praca od podstaw, codzienne budowanie nie równa się w uznaniu zrywom, akcjom i pojedynczym, zwłaszcza przegranym, bitwom – kontynuował Adam Szejnfeld w rozmowie na temat fenomenu przyczyn braku wiedzy i szacunku oraz właściwego hołdu dla bohaterskich osiągnięć Wielkopolan.

23 grudzień 2008r.

Myśliwi i sportowcy

Przedświąteczny dzień 22 grudnia br., poprzedzający tradycyjną polską wigilię, Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki spędził w Pile i Chodzieży. Czas wypełniony został załatwianiem spraw biurowych, a także ostatnich interwencji poselskich oraz kilkoma spotkaniami:

Polski Związek Łowiecki – minister Adam Szejnfeld wziął udział w uroczystych obchodach jubileuszu 85-lecia Polskiego Związku Łowieckiego Okręgu Pilskiego. Uroczystość połączona została ze spotkaniem przedświątecznym, dlatego minister Szejnfeld gratulując wspaniałego jubileuszu oraz otrzymanych nagród, odznaczeń i wyróżnień przez wybitnych działaczy PZŁ złożył równocześnie wszystkim zebranym najlepsze życzenia na Święta Bożego Narodzenia oraz na Nowy 2009 Rok.

KS Joker Rodło Piła – Odwiedzając Piłę nie mogło się obejść bez spotkania ze sportowcami. Jak każdego roku minister Adam Szejnfeld skosztował przedświątecznego posiłku z działaczami i zawodnikami pilskiego klubu sportowego KS Joker Rodło Piła. Minister, prezes honorowy Klubu działaczom, a przede wszystkim zawodnikom życzył odpoczynku po rocznych trudach łączenia obowiązków uczniów i zawodników, a w kolejnej rundzie rozgrywek samych zwycięskich spotkań.

23 grudzień 2008r.

Gospodarcze podsumowanie roku

- 2008 r. był dla Polski okresem szybkiego rozwoju gospodarczego. Szacujemy, że całoroczny wzrost PKB przekroczy 5 proc. – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji prasowej podsumowującej mijający rok w gospodarce. W konferencji udział wziął także wiceminister Adam Szejnfeld. Spotkanie z dziennikarzami odbyło się 23 grudnia br. w MG.

Wicepremier Pawlak podkreślił, że wzrost spożycia indywidualnego wyniesie w 2008 r. powyżej 5 proc., a nakłady brutto na środki trwałe wzrosną o 10 proc. – Produkcja sprzedana będzie o 4,3 proc. wyższa niż w 2007 r., a produkcja budowlano-montażowa o ok. 12 proc. – dodał wicepremier.

Zdaniem wicepremiera, prognozując wyniki gospodarcze w przyszłym roku warto odnosić się do prognoz niezależnych instytucji, takich jak: OECD, Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. – Z najnowszych danych wynika, że KE i MFW przewiduje dla Polski 3,8 proc. wzrostu PKB w 2009 r., a OECD 3 proc. Świadczy to o dobrej pozycji Polski na tle innych krajów np. strefy euro – wyjaśnił wicepremier Pawlak.

Zaznaczył, że w przyszłym roku Ministerstwo Gospodarki aktywnie włączy się w realizację działań na rzecz „Planu stabilności i rozwoju”. – Zależy nam przede wszystkim na wspieraniu popytu i inwestycji. Oprócz tradycyjnego finansowania z kredytów, chcemy wprowadzać takie rozwiązania jak leasing konsumencki – powiedział wicepremier.

Podczas konferencji Wicepremier Pawlak odniósł się także do problemu opcji walutowych. Przypomniał, że na uruchomioną w MG infolinię zgłosiło się ponad 200 poszkodowanych przedsiębiorców. – Suma deklarowanych przez nich strat osiągnęła 1,4 mld złotych. Według Komisji Nadzoru Finansowego straty te na całym rynku mogą sięgać 4 – 5 mld złotych – poinformował. – Odnosząc to do całej wartości polskiego eksportu, czyli około 440 mld zł, widzimy, że problemy związane z opcjami walutowymi nie wywołają kłopotliwych konsekwencji w naszej gospodarce – podkreślił wicepremier Pawlak. Dodał, że w czasie rozmów z przedstawicielami banków, MG zachęcało do polubownego i kompromisowego rozwiązywania tych zobowiązań.

Zadania związane z reformą prawa gospodarczego i niektórymi instrumentami antykryzysowymi omówił wiceminister Adam Szejnfeld. Jego zdaniem rok 2008 był początkiem największej reformy prawa gospodarczego od 20 lat. Wskazał na takie ustawy jak swoboda działalności gospodarczej, partnerstwo prywatno-publiczne, kodeks spółek handlowych, ordynacja podatkowa, prawo dewizowe, prawo upadłościowe i naprawcze i wiele innych. Minister Szejnfeld zarysował również plany legislacyjne Ministerstwa Gospodarki w tym zakresie na rok 2009.

23 grudzień 2008r.

Rok 2008 r. – Legislacja progospodarcza

- Wypełniliśmy najważniejsze cele „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, zaplanowane na 2008 r. Nie kończy to jednak naszej pracy nad zwiększaniem wolności gospodarczej i rozwojem polskich firm – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas konferencji podsumowującej 2008 r. w polskiej gospodarce. Spotkanie odbyło się 23 grudnia w Ministerstwie Gospodarki.

Wiceminister Adam Szejnfeld podsumował najważniejsze działania MG, skierowane do przedsiębiorców w mijającym roku. Przypomniał, że 19 grudnia br. Sejm zakończył prace nad II etapem nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (SDG) i nową ustawą o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). – To dwie fundamentalne ustawy dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Tym samym z sukcesem zakończyliśmy prace nad zmianami prawa gospodarczego, przewidziane na 2008 r. – podkreślił. Ustawy czekają już tylko na podpis Prezydenta.

Wśród najważniejszych pozycji „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” wiceszef resortu gospodarki wymienił także zmiany w prawie dewizowym. – Ustawa ta znosi obowiązek rozliczania się w złotówkach przedsiębiorców działających w Polsce. Przy obecnych wahaniach kursów walut, nowe przepisy mają dla właścicieli firm olbrzymie znaczenie – powiedział. – Będą one wspierać także polską gospodarkę w drodze do strefy euro – dodał.

Wiceminister Szejnfeld przedstawił również główne plany rządu na 2009 r., dotyczące wspierania przedsiębiorczości. – Wśród najważniejszych zmian, nad którymi pracujemy w ramach „Pakietu”, jest projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla przedsiębiorców. Zakłada on zlikwidowanie niepotrzebnych koncesji i zmniejszenie liczby przepisów, które utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce – zaznaczył.

Dodał, że już na początku 2009 r. kolejne propozycje Ministerstwa Gospodarki z „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” będą rozpatrywane przez Sejm i Radę Ministrów. – Do parlamentu trafi projekt ustawy o podpisach elektronicznych. Rząd z kolei zajmie się przepisami dot. informacji gospodarczej – poinformował wiceminister Szejnfeld.

Jak zauważył, resort gospodarki pracuje także nad instrumentami łagodzącymi skutki spowolnienia gospodarczego. – Opracowaliśmy ostatnio m.in. analizę rynku funduszy venture capital w Polsce. Wspierają one wysoko innowacyjne rozwiązania, które mogą przyspieszyć rozwój technologiczny naszej gospodarki. Chcemy, aby mogły one być lepiej wykorzystywane przez polskie firmy. Ważnym obszarem wymagającym pilnej regulacji jest także prawo pracy. W obliczu spowolnienia gospodarczego i sytuacji na rynku pracy, mam nadzieję, ze będzie można ustalić konieczne zmiany z partnerami społecznymi – zaznaczył.

***

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld odpowiada w Ministerstwie Gospodarki m.in. za reformę prawa gospodarczego i rozwój przedsiębiorczości. Kieruje pracami nad „Pakietem na rzecz rozwoju przedsiębiorczości”, który zawiera fundamentalne propozycje przepisów, ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

W 2008 r. resort gospodarki, zgodnie z planem, zakończył prace nad wszystkimi projektami „Pakietu”. Większość z nich jest już uchwalona przez parlament.

23 grudzień 2008r.

PAKIET SZEJNFELDA – Finisz w końcu roku

„Jedno okienko”, „Zero okienka” i ograniczone kontrole w firmach, a także zmniejszenie monopolu administracji państwowej przy wykonywaniu zadań publicznych to najważniejsze przepisy dla przedsiębiorców, które wejdą w życie już w 2009 r. Sejm przyjął 19 grudnia br. II etap nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (SDG) i ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP), które wprowadzą nową jakość do polskiego prawa gospodarczego. Zostały one opracowane pod kierownictwem wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda.

Zmiany w ustawach o SDG i PPP są filarami „Pakietu Szejnfelda”, przygotowanego w Ministerstwie Gospodarki. – Dzięki nowym przepisom polscy przedsiębiorcy w końcu będą mogli cieszyć się prawdziwą swobodą działania. Ma to szczególne znaczenie w obecnej sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie – mówi wiceminister Adam Szejnfeld. Ustawy czekają teraz już tylko na podpis Prezydenta.

Swoboda działalności gospodarczej.

Nowe rozwiązania ustawy o SDG koncentrują się wokół trzech obszarów:

I. „Jedno okienko” – przyspieszy i ułatwi rejestrację firmy. Do założenia własnej działalności wystarczy tylko jeden wniosek. Zmiana wejdzie w życie już 1 kwietnia 2009 r., będzie jednak rozwiązaniem przejściowym, przygotowującym do wprowadzenia autorskiego pomysłu wiceministra Szejnfelda – „Zero okienka”.

II. „Zero okienka” – umożliwi założenie firmy przez Internet. Dzięki wykorzystaniu systemu elektronicznego, rejestracja odbywać się będzie natychmiast, bez zbędnej zwłoki. Stworzona zostanie również nowoczesna i ogólnodostępną platforma informatyczna z danymi o polskich przedsiębiorstwach – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. CEIDG ułatwi ponadto wzajemne kontakty przedsiębiorców, przyspieszając wymianę handlową między firmami działającymi w różnych częściach kraju.

III. Ograniczenie kontroli w przedsiębiorstwach – ustawa porządkuje system kontroli w firmach (zmienia pod tym kątem aż 62 ustawy), co pozytywnie wpłynie na ich rozwój, zwiększając swobodę ich działalności. Główne założenia dot. kontroli w firmach to m.in.:

1. Uprzedzenie o kontroli – instytucja kontrolna będzie miała obowiązek uprzedzenia o kontroli oraz poinformowania przedsiębiorcy o jego prawach.

2. Skrócenie czasu trwania – kontrole w przedsiębiorstwach zostaną skrócone, do 2 tygodni w przypadku mikroprzedsiębiorstw, 3 tygodni dla małych firm, 4 tygodni dla średnich i 8 tygodni w dużych firmach.

3. Kontrole jednoczesne – ustawa zakazuje jednoczesnego prowadzenia więcej niż jednej kontroli u przedsiębiorcy.

4. Kontrola niezgodna z prawem – w przypadku kontroli niezgodnej z prawem, urząd będzie narażony na sankcje. Odpowiedzialność odszkodowawczą poniesie pracownik organu kontroli i Skarb Państwa. Ponadto, zebrane podczas takiej kontroli dowody nie będą mogły być wykorzystane w żądnym postępowaniu administracyjnym, podatkowym lub karnym.

5. Sprzeciw przedsiębiorcy – przedsiębiorca będzie miał prawo do sprzeciwu wobec sposobu kontrolowania jego firmy. Jest to całkowicie nowy instrument – dotychczas osoby prowadzące działalność gospodarczą nie dysponowały żadnymi środkami prawnymi, które służyłyby ochronie ich interesów.

Partnerstwo publiczno-prywatne.

Przyjęta przez Sejm ustawa o PPP otwiera nową erę rozwoju współpracy sektora publicznego i prywatnego. Przepisy opracowane pod kierownictwem wiceministra Adama Szejnfelda oparte są na wolności i zaufaniu do obywatela. Autorzy ustawy kierowali się następującymi zasadami:

1. Rezygnacja z tworzenia nowych norm, zakazów i nakazów. Tam, gdzie to możliwe, będzie należało stosować istniejące i sprawdzone rozwiązania, m.in. z prawa handlowego i cywilnego, bez tworzenia kolejnych, zbędnych przepisów.

2. Projekt ustawy nie będzie narzucał stronom przedmiotu partnerstwa. Formułę PPP będzie można stosować w każdym przypadku, w którym spełnione zostaną wymagania ustawowe, co do sposobu wynagradzania partnera prywatnego i podziału ryzyka związanego z przedsięwzięciem.

3. Rezygnacja z obowiązku przeprowadzania analiz przed rozpoczęciem inwestycji w ramach PPP. Ich wysokie koszty, nieuwzględniające wielkości przedsięwzięcia, były podstawową przeszkodą w dotychczasowych próbach realizacji PPP.

4. Likwidacja monopolu administracji państwowej na wykonywanie zadań publicznych. Nowe przepisy umożliwią przekazanie niektórych zadań samorządów i administracji prywatnym przedsiębiorstwom, na wzór stosowanego w firmach prywatnych outsourcingu. Dzięki temu, administracja publiczna będzie działać z większą korzyścią dla obywatela i z mniejszym kosztem dla państwa.

Zdaniem wiceministra Adama Szejnfelda, rewolucyjne rozwiązania nowej ustawy staną się impulsem prorozwojowym, który przyczyni się do większej aktywności zarówno podmiotów publicznych jak i prywatnych. – Nowe regulacje pozwolą na wykorzystanie doświadczeń specjalistów firm komercyjnych oraz prywatnych środków finansowych do realizacji przedsięwzięć zarezerwowanych dotąd dla sektora publicznego – mówi wiceminister.

***

W prace nad nową ustawą o PPP zaangażowani byli – na niespotykaną dotąd skalę – partnerzy społeczni, którzy wraz z rządem wspólnie tworzyli jej zapisy. Przewodniczącym Grupy Międzyresortowej powołanej przez Komitet Rady Ministrów oraz szefem projektu i zespołów partnerów społecznych był wiceminister Adam Szejnfeld.

Przyjęte przez Sejm 19 grudnia br. zmiany w ustawie o SDG były II etapem jej nowelizacji. Przepisy I etapu nowelizacji SDG weszły w życie 20 września br. Zakładają one m.in. ułatwienia w zawieszaniu działalności gospodarczej, więcej możliwości wydawania wiążących interpretacji prawa i obowiązek przyjęcia przez urząd nawet niekompletnych dokumentów od przedsiębiorcy.

18 grudzień 2008r.

Adam Szejnfeld: upadłość konsumencka szansą dla dłużników

Upadłość konsumencka – jedna z najważniejszych inicjatyw legislacyjnych wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda – daje szansę dłużnikom, którzy bez swojej winy stali się niewypłacalni. To nowość w polskim prawie, która zacznie obowiązywać już w pierwszych miesiącach 2009 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o prawie upadłościowym i naprawczym 15 grudnia br.

Chociaż nowe rozwiązania adresowane są do osób fizycznych, skorzystają z nich również przedsiębiorcy, będący wierzycielami niewypłacalnych dłużników. Dlatego projekt ten został dołączony do „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, opracowanego pod przewodnictwem wiceministra Adama Szejnfelda w Ministerstwie Gospodarki.

Nowe przepisy zostaną wprowadzone do polskiego prawodawstwa poprzez nowelizację ustawy prawo upadłościowe i naprawcze. Wśród propozycji wiceministra Adama Szejnfelda jest utworzenie w niej działu konsumenckiego. Obejmie on przebieg postępowania i szczegółowe warunki upadłości osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej.

Wszczęcie postępowania.

Postępowanie będzie wszczynane przez dłużnika lub wierzyciela, przy czym dłużnik -inaczej niż osoby prowadzące działalność gospodarczą – nie będzie zobowiązany do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Upadłość będzie mogła być ogłoszona, jeżeli dłużnik stał się niewypłacalny wskutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności. Nie będzie można ogłosić upadłości w sytuacji, gdy osoba zaciągnęła zobowiązanie będąc już niewypłacalną, albo doszło do rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracownika lub za jego zgodą. Nie będzie można nadużywać instytucji upadłości – okres pomiędzy oddłużeniami nie może być krótszy niż 10 lat.

Likwidacja majątku upadłego.

Likwidacja masy upadłości będzie mogła być przeprowadzona przez samego upadłego, ale pod nadzorem syndyka i za zgodą sądu. Dłużnik musi wydać syndykowi cały swój majątek, łącznie z nieruchomościami. Z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży domu lub mieszkania otrzyma jednak kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego za okres dwunastu miesięcy.

Plan spłat niespłaconych długów.

Jeżeli pozostaną niespłacone długi po przeprowadzeniu likwidacji masy upadłości i zaspokojeniu wierzycieli z funduszów masy upadłości, sąd, na wniosek upadłego, będzie orzekał o planie ich spłat nawet przez kolejne pięć lat. Zakres spłat zależeć będzie od zarobków dłużnika, wysokości wierzytelności i możliwości ich zaspokojenia.

Sąd może ustalić warunki spłaty bardziej korzystne dla wierzycieli, jeżeli zażąda tego wierzyciel. Jeżeli wystąpią okoliczności uniemożliwiające dłużnikowi spłatę, sąd będzie mógł przedłużyć okres spłaty, ale nie dłużej niż o dwa lata.

W razie niespodziewanej poprawy sytuacji materialnej upadłego (dzięki darowiźnie, wygranej w grach losowych lub spadku), sąd może podnieść wysokość spłaty długów. Nie będzie to jednak dotyczyć sytuacji, gdy kondycja finansowa dłużnika poprawi się w związku z jego aktywnością zawodową lub działalnością gospodarczą. Celem tego rozwiązania jest zachęcenie dłużników do zwiększenia aktywności zawodowej.

Ochrona wierzycieli.

Zmiany zaproponowane przez wiceministra Adama Szejnfelda dają nie tylko nowe możliwości niewypłacalnym dłużnikom, ale również wprowadzają elementy ochrony ich wierzycieli. W związku z tym podczas spłaty długu, niewypłacalne osoby nie będą mogły dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu oraz będą zobowiązane do składania corocznych sprawozdań o wykonaniu planu spłat, osiągniętych przychodach i zwiększeniu majątku. Jeżeli upadły dłużnik narusza te obowiązki i nie dokonuje spłaty – sąd umorzy postępowanie. Tym samym swoje należności będzie musiał regulować na ogólnych zasadach.

Niska opłata za postępowanie.

Opłata za wszczęcie postępowania upadłościowego konsumenta wyniesie tylko 200 zł, zamiast 1000 zł, pobieranego obecnie od przedsiębiorców.

***

Nowelizacja ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze to jedna z 20 propozycji legislacyjnych Ministerstwa Gospodarki, w ramach „Pakietu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości”. Zostały one wypracowane przez międzyresortowy zespół, któremu przewodniczył wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Wraz ze zmiana nowelizuje również ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Wymaga tego zmiana wysokości opłaty za wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego w przypadku konsumentów.

18 grudzień 2008r.

Wiceminister Szejnfeld o sytuacji przemysłu motoryzacyjnego

Spadek popytu za granicą, cena pieniądza na rynku, dostępność do zewnętrznego finansowania oraz sztywne prawo pracy, to w opinii wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda główne problemy, jakie mogą mieć wpływ na sektor polskiego przemysłu motoryzacyjnego w dobie kryzysu na światowych rynkach. Sekretarz stanu w MG przedstawił 18 grudnia br. sejmowej Komisji Gospodarki obecną sytuację i perspektywy polskiego przemysłu motoryzacyjnego.

Jak poinformował wiceminister Szejnfeld, polski przemysł motoryzacyjny, mimo kryzysu na światowych rynkach, jest w bardzo dobrym stanie. – Nasze analizy wykazują tendencję wzrostową. Po dwóch kwartałach 2008 r. przychody tego sektora wyniosły aż 50 mld zł i były o 18 proc. wyższe niż w roku ubiegłym – powiedział. Według danych MG, przemysł motoryzacyjny w 2007 r. osiągnął 86 mld zł przychodu, o 14 proc. więcej niż w roku poprzednim.

W 2007 r. wzrosły także – blisko o 60 proc. w porównaniu z 2006 r. – nakłady inwestycyjne w sektorze, osiągając poziom 4,5 mld zł. – W I połowie br. obserwujemy dalszy dynamiczny wzrost inwestycji, których dynamika rok do roku wyniosła 140 proc. – poinformował wiceminister Szejnfeld.

Wiceminister przypomniał także bardzo dobre wyniki eksportowe. W 2007 r. wartość eksportu przemysłu motoryzacyjnego wyniosła blisko 17 mld euro i była o 13 proc. wyższa niż rok wcześniej. – Sektor ten od wielu lat wypracowuje dodatnie saldo w obrotach bieżących handlu zagranicznego. W ub. r. było to ponad 6,5 mld euro – podkreślił wiceminister. – Mimo oznak kryzysu, po trzech kwartałach br. utrzymuje się wysoka, bo aż 125-proc. dynamika eksportu – dodał.

W przemyśle motoryzacyjnym wzrosło również zatrudnienie. Do końca 2007 r. działało w branży blisko 400 firm, które zatrudniały blisko 128 tys. pracowników. – W czerwcu br. w sektorze pracowało już 133 tys. pracowników. Było to o 11 proc. więcej niż rok wcześniej – powiedział wiceszef resortu gospodarki. Minister Szejnfeld zaznaczył jednak, że te dobre wyniki ulegną jednak zmianie ze względu na sytuację w gospodarce europejskiej i światowej. Ma ona szczególne znaczenia dla naszych firm sektora motoryzacyjnego, gdyż ok. 97% jego produkcji trafia za granicę – dodał minister Szejnfeld.

Posłowie oraz przedstawiciele organizacji pracodawców i pracowników sektora zwracali uwagę na gwałtowne załamanie sprzedaży samochodów na rynkach europejskich, skutki pomocy publicznej udzielanej branży w innych krajach oraz trudniejszy dostęp do kredytowania inwestycji i zakupu nowych samochodów, a także sztywne przepisy prawa pracy w Polsce.

Wiceminister poinformował, że MG analizuje wszystkie sygnały branży o przewidywanym spowolnieniu produkcji i ewentualnym ograniczeniu zatrudnienia. – Spodziewamy się, że sytuacja na światowych rynkach nie pozostanie bez wpływu na naszą gospodarkę, a co za tym idzie także na przemysł motoryzacyjny – powiedział. Z tego względu rząd przygotował konkretne rozwiązania dla całej gospodarki, które zostały zawarte w Pakiecie stabilności i rozwoju. – Rozważamy także wprowadzenie rozwiązań wybiórczych, dedykowanych konkretnym sektorom, także motoryzacyjnemu – dodał.

Przypomniał, że Pakiet przewiduje m.in. zwiększenie dostępności kredytów dla przedsiębiorców. – Rząd podnosi do 40 mld zł budżetowy limit środków na poręczenia i gwarancje skarbu państwa – powiedział. Będzie to miało przełożenie przede wszystkich na sytuację dużych firm. – Jeżeli chodzi o małe i średnie przedsiębiorstwa, to zasilimy je funduszami pożyczkowymi i gwarancyjnymi – dodał. O 2 mld zł zostanie także dekapitalizowany Bank Gospodarstwa Krajowego, co przełoży się na zabezpieczenie akcji kredytowej tej instytucji.

Rozważane są także inne rozwiązania pomocowe dla sektora. – Jednym z nich jest stworzenie instrumentów wsparcia dla branży oraz zwiększenie dostępu do funduszu pakietu kredytowego Europejskiego Banku Inwestycyjnego – powiedział wiceminister gospodarki. Analizowana jest także możliwość zwiększenia gwarancji kredytowych dla inwestycji w przemyśle motoryzacyjnym.

Wiceminister Szejnfeld przedstawił również rozwiązania, które pobudzą polski rynek samochodowy. – Chcemy m.in. zmienić przepisy dotyczące sprzedaży aut i wprowadzić leasing konsumencki – powiedział.

W jego opinii konieczne jest również uelastycznienie przepisów określających zasady zatrudnienia i rozliczania czasu pracy.

- Zgodność uwag i postulatów zgłaszanych podczas posiedzenia Komisji zarówno przez posłów, pracodawców i pracobiorców oraz pokrywanie się tych postulatów z wnioskami Ministerstwa Gospodarki wskazują, że możliwe jest szybkie wprowadzenie dobrych i potrzebnych rozwiązań. Zgoda jednak jest potrzebna nie tylko na posiedzeniu tej komisji, lecz w konstruktywnej postawie partnerów społecznych podczas stosownych negocjacji. Potrzebne zmiany bowiem muszą dotyczyć prawa praca, szczególnie Kodeksu pracy. Winny one doprowadzić do tego, by chronić firmy przed szkodliwymi, także dla ich pracowników, skutkami, w skrajnych przypadkach przed upadkami, nie poprzez zwolnienia ludzi z pracy, ale poprzez na przykład prawo do czasowej zmiany warunków pracy i płacy – podsumował wiceminister Szejnfeld.

17 grudzień 2008r.

Spotkanie z kupcami

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld wziął udział w obchodach Dnia Kupca oraz tradycyjnym opłatku wigilijnym Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług. Spotkanie odbyło się 17 grudnia br. w Warszawie.

Wiceszef gospodarki podziękował przedstawicielom Naczelnej Rady m.in. za zaangażowanie w prace Komisji Sejmowych. – Uwagi przedsiębiorców są dla rządu bardzo cenne. Korzystając w waszych doświadczeń chcemy stworzyć w Polsce najlepsze warunki do doprowadzenia działalności gospodarczej w całej Europie – podkreślił wiceminister Szejnfeld.

Dodał, że nadchodzący rok może być trudny ze względu na kryzys na światowych rynkach. – Pracujemy nad rozwiązaniami, które pomogą przetrwać małym i średnim firmom w zaistniałej sytuacji – powiedział Adam Szejnfeld. Wyjaśnił, że „Pakiet na rzecz przedsiębiorczości” wprowadza wiele ułatwień, z których skorzystają właściciele firm: ograniczy uciążliwe kontrole oraz umożliwi rozliczenia w obcych walutach.

Zbigniew Jarzyna prezes Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług życzył odwagi i determinacji w realizowaniu przyszłorocznych planów i marzeń

***

Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług jest organizacją samorządu zawodowego kupców, gastronomików i usługodawców, tworzących małe i średnie przedsiębiorstwa. Jej historia sięga początków XX wieku.

15 grudzień 2008r.

Programy unijne dla przedsiębiorców

Adam Szejnfeld dba, aby jego strona internetowa była zawsze aktualna i w miarę ściśle informowała o jego aktywności zawodowej, politycznej i społecznej. Strona www ministra Szejnfelda jednak ma być nie tylko informatorem o jego działalności, ale też wspierać jej czytelników, zwłaszcza przedsiębiorców w ich działalności i pracy. Dlatego znajdują się na niej także informacje i porady. W ostatnich dniach znalazły się na niej więc syntetyczne dane dla aktywnych przedsiębiorców informujące z jakich programów Unii Europejskiej można korzystać na rzecz rozwoju własnej firmy. Chodzi o unijne dotacje.

Dotacje unijne, o które mogą ubiegać się przedsiębiorcy mają na celu zwiększenie ich możliwości rozwojowych, w tym innowacyjności na rynku lokalnym, regionalnym ale także krajowym i międzynarodowym. Podejmowane przez przedsiębiorstwa działania powinny wpłynąć także na zwiększenie konkurencyjności polskich firm.

Unijne wsparcie będzie można uzyskać na realizację projektów, których głównymi celami będą m.in.:

• zasadnicze zmiany w zakresie procesu produkcyjnego bądź sposobu świadczenia usług,

• realizacja innowacyjnych przedsięwzięć,

• wdrożenie własnych lub nabytych nowych technologii lub uruchomienie produkcji nowych wyrobów,

• wdrażanie wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych w zakresie innowacyjności podejmowanych przez przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mogą ubiegać się o dofinansowanie z Programów Operacyjnych:

1. Innowacyjna Gospodarka,

2. Infrastruktura i Środowisko,

3. Kapitał Ludzki,

4. Rozwój Polski Wschodniej oraz

5. 16 Regionalnych Programów Operacyjnych.

Wysokość otrzymanego wsparcia finansowego na realizację projektów zależy od danego programu operacyjnego, w ramach którego będzie realizowana inwestycja. Przedsiębiorcy otrzymają dofinansowanie oparte na zasadzie dotacji.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na niniejszej stronie pod przyciskiem “Aktualności” w sekcji „Porady”. Zapraszamy do lektury.

14 grudzień 2008r.

Zjazd Okręgu

Rok rządu Premiera Donalda Tuska to najlepszy rząd koalicyjny w Polsce po roku 1989. Nigdy żadna koalicja nie działała tak zgodnie i spójnie, nigdy też w przeszłości żadna partia polityczna po roku rządów nie miała tak wielkiego, ponad pięćdziesięcioprocentowego poparcia, jak Platforma Obywatelska. Pod tym względem niewątpliwie PO jest partią wyjątkową, ale i z tego powodu na naszej organizacji spoczywa wielka odpowiedzialność za Polskę. Podjęliśmy się bardzo wielu trudnych reform, reform, które blokuje nam nie tylko opozycja, bo to w demokracji jest w pewnej mierze normalne, ale także prezydent. Niestety, oprócz tych trudności w rządzeniu na obecną sytuację nałożyło się zagrożenie jeszcze większe. Światowy kryzys. Suma tych barier będzie więc weryfikowała w przyszłości naszą polityczną sytuację i możliwości. Mam nadzieję, że dzięki naszym umiejętnościom i oddaniu pracy na rzecz zmian w Polsce uda nam się utrzymać, a nawet umocnić pozycję – mówił minister Adam Szejnfeld.

Podsumowanie roku rządów PO – PSL w kraju, sprawozdanie z działalności Ministerstwa Gospodarki i innych resortów, analiza sytuacji w gminach, powiatach i w samorządzie Województwa Wielkopolskiego oraz plany działań na rok 2009 były głównymi tematami zjazdu Okręgu Pilskiego działaczy Platformy Obywatelskiej Wielkopolski Północno-Zachodniej, jaki odbył się w dniu 13 grudnia br. Zjazd zwołał i przeprowadził przewodniczący okręgu, poseł Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.

W Zjeździe udział wzięli działacze PO z powiatów: złotowskiego, pilskiego, chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, wągrowieckiego, obornickiego, szamotulskiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, grodziskiego i wolsztyńskiego.

13 grudzień 2008r.

Szejnfeld o MSP

- Rząd pracuje nad rozwiązaniami, które małym i średnim przedsiębiorstwom pomogą przetrwać kryzys wywołany sytuacją na światowych rynkach finansowych – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas XIV Ogólnopolskiego Forum Gospodarczego Małych i Średnich Przedsiębiorstw „Innowacyjność, e-biznes, promocja eksportu – szansą rozwoju firmy poprzez dotacje 2007-2013”. Spotkanie odbyło się 11 grudnia br. w Warszawie.

Wiceminister Adam Szejnfeld przedstawił założenia przygotowanego przez rząd antykryzysowego Planu stabilności i rozwoju. – Jego celem jest ustabilizowanie finansów publicznych i utrzymanie wzrostu gospodarczego. Polska gospodarka w latach 2009-2013 zostanie zasilona kwotą 91,3 mld zł, co pozwoli nam złagodzić skutki światowego kryzysu – dodał.

Przypomniał również o prowadzonych przez rząd i parlament pracach legislacyjnych poświęconych ułatwieniom w prowadzeniu działalności gospodarczej, skupionych wokół „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”. – To największa od 20 lat reforma prawa gospodarczego. Chcemy stworzyć przyjazny klimat wokół prowadzenia biznesu w Polsce, uprościć przepisy, ograniczyć kontrole. W dobie rynkowych zawirowań, prawo nie może być bowiem kolejnym elementem wpływającym w sposób negatywny na kondycję przedsiębiorstw – podkreślił.

Zdaniem wiceministra Szejnfelda proponowane przez rząd rozwiązania okażą się skuteczne, gdy będą realizowane łącznie. – Tylko w ten sposób uda nam się w sposób efektywny przeciwstawić kryzysowi a podejmowane przez nas działania będą służyły małym i średnim przedsiębiorstwom – dodał.

Prezes Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw Leszek Janowski podkreślił, że propozycje rozwiązań prawnych zawartych w „Pakiecie na rzecz przedsiębiorczości” spotkały się z dużym uznaniem środowiska małych i średnich przedsiębiorstw. Zwrócił również uwagę na ogromne znaczenie funduszy strukturalnych w rozwiązywaniu problemów z jakimi borykają się światowe gospodarki. – Mogą być kluczowym czynnikiem wsparcia przedsiębiorstw i wypełnić lukę spowodowaną trudnościami z uzyskaniem kredytów bankowych – zauważył.

W trakcie XIV Forum Gospodarczego Małych i Średnich Przedsiębiorstw wiceminister Adam Szejnfeld wręczył nagrody laureatom 14 edycji konkursu „Lider Przedsiębiorczości Roku 2008”. – Jest to świetna okazja do tego, by zaprezentować najbardziej prężnych i dynamicznych przedsiębiorców sektora MSP. Lider Przedsiębiorczości to lider polskiej gospodarki – podkreślił.

Tegoroczna kapituła konkursu złożona z przedstawicieli Warszawskiego Instytutu Bankowości, Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz Szkoły Głównej Handlowej przyznała 12 równorzędnych tytułów „Lidera Przedsiębiorczości roku 2008”. Otrzymali je:

- Wojewódzka Hurtownia Zaopatrzenia Rzemiosła Spółdzielnia Osób Prawnych,

- Dermaglin,

- Naczelna Organizacja Techniczna-Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Rada w Płocku,

- Pracownia Krawiecka Tadeusz Kierepka,

- Montecolor,

- LEO – Profesjonalne kosmetyki do włosów,

- Real – Inwest Sp. z o.o.,

- Manor House Sp. z o.o.,

- Infosystems S.A.,

- SUPERBET Sp. J.,

- Przedsiębiorstwo Usługowo-Asenizacyjne “Astwa” Sp. z o.o.,

- Firma Księgarska Jacek Olesiejuk Sp. z o.o.

***

Organizatorem XIV Ogólnopolskiego Forum Gospodarczego Małych i Średnich Przedsiębiorstw była Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Patronat nad konkursem „Lider Przedsiębiorczości roku 2008” objął wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

W Forum wzięli również udział: prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Danuta Jabłońska, prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik, wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Stefan Kotlewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Jarosław Pawłowski.

13 grudzień 2008r.

Wojna

Jesteśmy tu po to, by wyrazić sprzeciw. Ten głos sprzeciwu, który podniósł się w nocy z dwunastego na trzynastego grudnia 1981 roku niesiemy przez wszystkie minione lata i będziemy nieść w przyszłości. Nigdy więcej już bowiem nie może się powtórzyć w naszym kraju stan wojenny, nigdy więcej nie może się powtórzyć sytuacja, w której władza stawia się ponad Narodem, ponad Suwerenem. Żeby tak się stało potrzebna jest pamięć jako przestroga. Dwadzieścia siedem lat temu władza wypowiedziała wojnę swojemu narodowi. Zginęło ponad stu ludzi, setki jest do dziś inwalidami, dziesięć tysięcy trafiło do więzień, dziesiątki tysięcy było szykanowanych. To czarny bilans czasu stanu wojennego. Ale jest jeszcze jedno. Niestety zatrzymaliśmy się w rozwoju. Kilkadziesiąt lat komunizmu zostało przedłużone o kolejną dekadę. Dzisiaj to wszystko musimy nadrabiać. Polska, dopiero, jako suwerenny kraj stała się pełnoprawnym członkiem międzynarodowej rodziny. Jesteśmy członkiem NATO, Unii Europejskiej, wielu międzynarodowych organizacji, w tym gospodarczych, jak WTO, czy OECD, dążymy też, by wejść do rodziny krajów euro – mówił poseł Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki w rządzie premiera Donalda Tuska. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie zryw dziesięciu milionów Polaków pod wodzą Lecha Wałęsy w latach osiemdziesiątych. Dzisiaj musimy kontynuować wtedy rozpoczęty marsz – powiedział minister Adam Szejnfeld.

Doroczne spotkania zainaugurowała msza św. w intencji Ojczyzny w Margoninie, a spotkanie wspominkowe połączone ze świątecznym opłatkiem miało miejsce w Sypniewie. Zgodnie z wieloletnią tradycją wprowadzona przez Adama Szejnfelda, obchody odbywają się bowiem każdego roku w innym powiecie, tym razem obchody miały miejsce w powiecie chodzieskim.

13 grudzień 2008r.

Złoty prezes

To był „złoty prezes” mówili o ministrze Adamie Szejnfeldzie uczestnicy uroczystości otwarcia zespołu boisk sportowych „Orlik” w Chodzieży. Jako burmistrz bowiem miasta i gminy Szamocin już na początku lat dziewięćdziesiątych wybudował pełnowymiarowe boisko do gry w piłkę nożną wraz z nowoczesnym zapleczem. Był też prezesem Klubu Sportowego „Sokół” i został odznaczony Złotym Medalem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Teraz pomaga innym. Burmistrz Chodzieży i starosta chodzieski podziękowali ministrowi Szejnfeldowi za pomoc w obecnie realizowanych inwestycjach na terenie powiatu, szczególnie w budowie trzech boisk, dwóch hal sportowych i dróg gminnych.

- „Orlik 2012” – Wiceminister Adam Szejnfeld wziął udział w Chodzieży w uroczystości oddania do użytku nowoczesnego zespołu boisk „ORLIK 2012”. To kolejna z serii inwestycji, która ma się stać podstawą nie tylko fizycznego rozwoju, ale też wychowania dzieci i młodzieży w kulturze współpracy oraz tworzenia wzajemnych więzi. Mam nadzieję, że budowane obecnie w całej Polsce nowe boiska, hale sportowe, sale gimnastyczne, czy pływalnie staną się w przyszłości fundamentem wzrostu jakości polskiego sportu – i tego amatorskiego i tego kwalifikowanego – powiedział minister A. Szejnfeld.

- XIV Ogólnopolski Turniej Piłki Halowej Energetyków. Minister Szejnfeld wziął udział w części piłkarskich rozgrywek energetyków, który rozgrywany jest w dniach 12 -13 grudnia br. w Chodzieży. Przy okazji zwiedził także nowo wybudowaną halę sportową i zapoznał się z planami jej wykorzystania w przyszłości.

13 grudzień 2008r.

Dziesięć lat powiatu

Dziesięć lat temu w Polsce zrealizowano kolejny etap reformy administracyjnej kraju. Po utworzeniu samorządowych gmin w 1990 roku utworzono samorządowe powiaty i województwa. W dniu dzisiejszym radni powiatu chodzieskiego świętowali ten jubileusz na uroczystej sesji Rady Powiatu, która wyjątkowo odbywała się nie w Chodzieży, lecz w pałacu w Margonińskiej Wsi. Głównym gościem uroczystości był Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.

Minister w swoim wystąpieniu wspominał czasy „Solidarności”, stanu wojennego, następnie przemian ustrojowych i gospodarczych z lat 1989 – 1990. Dzisiaj należy myśleć o przyszłości. Reforma kraju nie została zakończona, kontynuujemy ją dalej – mówił Adam Szejnfeld. Kolejnym etapem jest decentralizacja kompetencji administracji rządowej w województwie, w przyszłości natomiast będziemy chcieli wzorem gmin i miast wprowadzić wybory bezpośrednie starostów i marszałków – powiedział minister Szejnfeld.

11 grudzień 2008r.

Świąteczne życzenia dla branży turystycznej

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, w przeszłości przewodniczący Stałej Podkomisji ds. Turystyki KG w Sejmie RP, wziął udział w spotkaniu opłatkowym organizowanym przez Ministerstwo Turystyki i Sportu oraz Polską Organizację Turystyczną. Razem z Katarzyną Sobieraj, podsekretarzem stanu w MSiT oraz Rafałem Szmitke, prezesem POT, złożył przedstawicielom branży turystycznej najlepsze życzenia na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Nowy 2009 Rok.

Uroczystości odbyły się w dniu 10 grudnia w Galerii Porczyńskich w Warszawie.

Okres przedświąteczny to czas podsumowań oraz tworzenia planów na kolejny zbliżający się rok. Minister Adam Szejnfeld podziękował wszystkim instytucjom i organizacjom zajmującym się ekonomią, finansami i gospodarką, w tym turystyką, która zawsze nierozerwalnie związana będzie z gospodarka, za ich liczne inicjatywy w mijającym roku, aktywne uczestnictwo w rozwiązywaniu problemów swoich branż i obecność wszędzie tam, gdzie toczą się ważne dla rozwoju naszego kraju debaty. Wyraził także nadzieję, że wszelkie plany i zamierzenia na następny rok z sukcesami zostaną zrealizowane.

11 grudzień 2008r.

Pawlak i Szejnfeld w Polskiej Radzie Biznesu

Wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak oraz wiceminister Adam Szejnfeld uczestniczyli w tradycyjnym spotkaniu wigilijnym z członkami Polskiej Rady Biznesu i Klubu Polskiej Rady Biznesu, które odbyło się 9 grudnia br. w Pałacu Sobańskich w Warszawie.

Spotkanie wigilijne otworzyli Prezes Polskiej Rady Biznesu Zbigniew Jakubas oraz Wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak. Złożyli wszystkim świąteczne życzenia. – Pomimo niepewnej sytuacji na rynkach finansowych, życzymy Państwu wykorzystania istniejących szans i powodzenia w prowadzeniu własnych firm – mówlili.

Adam Szejnfeld, przypomniał również o ułatwieniach w prowadzeniu biznesu, które wprowadza rząd – Wywiązaliśmy się ze swoich zobowiązań i obietnic złożonych polskim przedsiębiorcom. Teraz łatwiej będzie można założyć i prowadzić firmę, nie obawiając się uciążliwych kontroli – mówił w rozmowach z przedsiębiorcami wiceminister Szejnfeld.

***

Polska Rada Biznesu powstała w kwietniu 1992 r. w Warszawie. Stowarzyszenie ma charakter apolityczny. Jego członkami są właściciele lub prezesi zarządów dużych prywatnych przedsiębiorstw polskich lub działających w Polsce firm zagranicznych.

11 grudzień 2008r.

Szejnfeld na Śląsku

Nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz propozycje rządu ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej to główne tematy rozmów wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda z przedstawicielami śląskiego biznesu. Wiceminister odwiedził 10 grudnia br. Katowice i Bielsko-Białą.

Podczas katowickiej konferencji pt. „Partnerstwo Publiczno-Prywatne w świetle nowych rozwiązań legislacyjnych” wiceminister Adam Szejnfeld przedstawił założenia nowej ustawy o PPP. Podkreślił, że powstała ona w oparciu o anglosaski model prawa. – Ustawa tworzy przejrzyste i efektywne zasady współpracy biznesu i administracji. Określa jedynie ramy działania, w obrębie których mogą one realizować wspólne projekty – podkreślił. – Obowiązki stron będzie natomiast regulować umowa, a w szerszym zakresie kodeks prawa cywilnego – zaznaczył wiceminister.

W opinii wiceszefa resortu gospodarki uniwersalny charakter dokumentu umożliwi jego stosowanie zarówno przy realizacji inwestycji, w zarządzaniu, jak i zadaniach typowych dla administracji publicznej. – Mam nadzieję, że również na Śląsku, regionie o niebywałej dynamice rozwoju, nowa ustawa pozwoli zbudować nowe drogi, szpitale czy szkoły – powiedział wiceminister Szejnfeld.

Podczas wizyty na Śląsku wiceminister Szejnfeld odwiedził także Beskidzki Inkubator Technologiczny w Bielsku Białej. Z lokalnymi przedsiębiorcami oraz przedstawicielami organizacji biznesowych rozmawiał m.in. o ułatwieniach dla przedsiębiorców. – W ustawie o swobodzie działalności gospodarczej zaproponowaliśmy m.in. możliwość założenia firmy przez internet, ograniczenie kontroli w firmach oraz jedną spójną bazę danych na temat przedsiębiorców – podkreślił.

Zdaniem wiceministra wsparcie dla biznesu jest bardzo ważne szczególnie w czasie zawirowań na światowych rynkach. – Propozycje zawarte w „Pakiecie na rzecz przedsiębiorczości” są odpowiedzią na oczekiwania przedsiębiorców – mówił wiceminister. – Również wspólne inwestycje w nowej formule partnerstwa publiczno-prywatnego mogą być odpowiedzią na potrzeby rynku – dodał wiceminister Szejnfeld.

***

Konferencję „Partnerstwo Publiczno-Prywatne w świetle nowych rozwiązań legislacyjnych” odbyła się 10 grudnia br. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Organizatorem spotkania było Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego oraz Gazeta Prawna. Honorowy patronat nad imprezą objął wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld oraz wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

10 grudzień 2008r.

Zwiększenie współpracy gospodarczej z Chile i Peru

Spotkanie z premierem Peru, ministrami rządów Peru i Chile oraz rozmowy z przedstawicielami państwowych instytucji i środowisk biznesu tych krajów były celem wizyty wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda w Ameryce Południowej. Rozmowy poświęcono problematyce zwiększenia wzajemnej wymiany handlowej i inwestycji, zacieśnianiu współpracy naukowej oraz rozwojowi turystyki. Pobyt na przełomie listopada i grudnia br. był gospodarczą kontynuacją wcześniejszej wizyty premiera Donalda Tuska.

- Większość wymiany handlowej Polski dotyczy krajów Unii Europejskiej, jednak w obliczu światowego kryzysu finansowego, wzrasta znaczenie współpracy z innymi obszarami świata, w tym z regionem latynoamerykańskim – stwierdził sekretarz stanu w MG Adam Szejnfeld podczas spotkania z chilijskim ministrem gospodarki Hugo Lavadosem. Podkreślił, że Polska ma stabilną sytuację ekonomiczną, przez co można zintensyfikować wzajemne relacje gospodarcze i handlowe. Zwrócił również uwagę, że potrzebne są bezpośrednie kontakty firm polskich z chilijskimi.

– Z zainteresowaniem przyjęliśmy chilijską inicjatywę współpracy w zakresie gazyfikacji węgla – powiedział wiceminister. – Zmierzamy do geograficznej dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w surowce energetyczne, aby zminimalizować ryzyko ograniczenia dostaw – dodał. Podkreślił również, że Polska wykorzystuje na coraz większą skalę nowe nośniki i źródła energii odnawialnej. Wiceminister Szejnfeld zaproponował również nawiązanie współpracy między instytutami badawczymi w dziedzinie czystych technologii węglowych, a szczególnie w dziedzinie technologii gazyfikacji węgla i CCS, również w ramach programów unijnych.

Sekretarz stanu w MG uczestniczył także w spotkaniu ekspertów gospodarczych, tzw. think tank. W trakcie rozmów dokonano oceny bilateralnych stosunków gospodarczych oraz reform systemów emerytalnych w Chile i Polsce.

Podczas spotkania z premierem Peru Yehude Simonem, wiceminister Szejnfeld podkreślił potrzebę rozszerzenia wzajemnych kontaktów oraz wyraził nadzieję na owocną współpracę polskich i peruwiańskich przedsiębiorców w nadchodzących latach.

Z I wiceprzewodniczącym Kongresu Peru, Alejandro Aguinaga omówił również perspektywy współpracy Peru z krajami Unii Europejskiej. Przedstawiciel Kongresu poinformował o podjęciu działań na rzecz szybkiego zakończenia negocjacji Umowy Stowarzyszeniowej z UE. Podkreślił również potrzebę wspólnych działań, w celu przezwyciężenia konsekwencji światowego kryzysu finansowego.

Wiceszef resortu spotkał się również z przedsiębiorcami i dziennikarzami w Cusco, gdzie misja przebywała na zaproszenie kierownictwa tamtejszej regionalnej Izby Handlowej i Izby Turystycznej. Podczas spotkań zaprezentowano możliwości i perspektywy współpracy handlowo – inwestycyjnej w przemyśle wydobywczym oraz turystyce.

Przeprowadzone rozmowy potwierdziły zainteresowanie partnerów z Chile i Peru kontynuacją dialogu z Polską oraz pogłębianiem współpracy gospodarczo – inwestycyjnej oraz wymiany handlowej. – Wizyta w Chile i Peru były sygnałem gotowości Polski do rozwijania współpracy z obydwoma krajami, szczególnie w zakresie przemysłu obronnego oraz inwestycji w przemyśle wydobywczy. W tym zakresie interesuje nas między innym możliwość rozpoczęcia prac badawczych a potem wydobywczych na bardzo bogatych złożach miedzi, jakie występują i w Peru i w Chile – podsumował wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Dowodem na szczególne zainteresowanie wizytą polskiej delegacji były liczne artykuły prasowe, w których prezentowano perspektywy współpracy z naszym krajem i zamieszczano wywiady z wiceministrem Szejnfeldem.

W skład polskiej delegacji weszli przedstawiciele MPiPS, MSZ, MSiT, POT oraz polscy przedsiębiorcy w ramach misji towarzyszącej organizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą.

***

Chile znajduje się na piątym miejscu pod względem wartości obrotów spośród krajów Ameryki Łacińskiej (360,5 mln USD w 2007 r.). Wartość eksportu w roku ubiegłym wyniosła 45,3 mln USD, natomiast import kształtował się na poziomie 315,2 mln USD.

Peru znajduje się na pozycji lidera ekonomicznego Ameryki Łacińskiej (9% wzrost PKB w 2008 r.) Obroty handlowe między Polską a Peru wyniosły po ośmiu miesiącach 2008 r. 58,5 mln dol. Eksport osiągnął wartość prawie 14 mln dol., a import niespełna 45 mln dol.

10 grudzień 2008r.

Ranking Rzeczpospolitej

- To ważny moment nie tylko dla polskich marek, ale dla całej polskiej gospodarki. Nagrodzone dziś firmy budują przyszłość naszego kraju – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas ogłoszenia wyników rankingu Rzeczpospolitej na najcenniejsze polskie marki. Uroczystość odbyła się 9 grudnia br. w siedzibie dziennika Rzeczpospolita.

Wiceminister Szejnfeld poinformował, że rząd dąży do stworzenia marki „Polska”. – Chcemy, żeby nasz kraj był marką znaną i cenioną na całym świecie. Nie da się tego uczynić bez rozpoznawalnych marek polskich firm – powiedział.

W tym celu Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt ustawy o systemie promocji polskiej gospodarki. Rozwiązanie to pozwoli skoordynować działania różnych instytucji na rzecz budowania pozytywnego wizerunku Polski za granicą. Powstanie także Strategia promocji gospodarki polskiej. Oba dokumenty stanowić będą fundamenty promocji naszego kraju w świecie. Pomogą też w budowaniu zaufania światowego biznesu do polskiej gospodarki oraz produktów i usług polskich przedsiębiorców.

Sekretarz stanu w MG podkreślił, że polscy przedsiębiorcy coraz lepiej rozumieją korzyści z kreowania pozytywnego wizerunku swoich firm. – Rośnie świadomość, że pozycja konkurencyjna zależy od tego, jak dobrze jest się rozpoznawalnym na rynku – powiedział. – Mam nadzieję, że Państwa firmy w dalszym ciągu będą rozwijały swoje brandy, i że za Wami pójdą kolejne przedsiębiorstwa – zwrócił się do wyróżnionych.

W rankingu Rzeczpospolitej sklasyfikowano 330 marek. – Łączna wartość 300 pierwszych jest o mniej więcej 1 większa niż w zeszłym roku. Mamy zatem do czynienia z bardzo dynamicznym rozwojem marek na rynku – poinformował Paweł Lisicki, redaktor naczelny Rzeczpospolitej. – W badanej grupie aż 230 marek zwiększyło swoją wartość – dodał.

W opinii redaktora naczelnego Rzeczpospolitej, laureatów rankingu czeka jednak trudny okres ze względu na kryzys finansowy. – Teraz okaże się, które marki najlepiej poradzą sobie z kryzysem i będą potrafiły wykorzystać go do swojego rozwoju. Życzę wszystkim, aby przyszły rok był rokiem udanej próby – powiedział.

***

Tegoroczna, piąta edycja rankingu Rzeczpospolitej na najcenniejsze polskie marki objęła ponad 400 firm. Zdobywcy tytułu Najmocniejsza Marka 2008 w poszczególnych kategoriach to:

- produkty spożywcze: Bebiko,

- słodycze i lody: E. Wedel,

- napoje bezalkoholowe: Żywiec Zdrój,

- napoje alkoholowe: Żywiec,

- produkty niespożywcze: Apart,

- odzież i obuwie: Wólczanka,

- kosmetyki i higiena: Luksja,

- handel i usługi: Allegro.pl,

- media: TVN,

- telekomunikacja: Era,

- finanse: PKO BP.

28 listopad 2008r.

Przykład nowoczesnej legislacji

– Jesteśmy na finiszu tworzenia nowej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Tak jak zapowiadaliśmy, jeszcze w tym roku będziemy mieć w Polsce nowe, lepsze prawo w tej dziedzinie – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld na konferencji „Partnerstwo publiczno-prywatne w Polsce, w świetle nowych rozwiązań legislacyjnych”. Konferencja odbyła się 28 listopada br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Wiceminister Adam Szejnfeld poinformował, że nowe przepisy powstały w oparciu o anglosaski model prawa. – Ustawa o PPP ma ramowy charakter. Określiliśmy w niej jedynie granice, w ramach których będą poruszać się partnerzy prywatni i publiczni, realizując wspólne projekty – podkreślił wiceszef resortu gospodarki. Obowiązki stron regulować będzie umowa, a w szerszym zakresie kodeks cywilny. – Zgodnie z harmonogramem, Senat powinien przyjąć ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym w połowie grudnia br. – poinformował wiceminister.

Ustawa pozostawia wiele swobody partnerom publicznym i prywatnym przy zawieraniu i ustalaniu zakresu umowy. – Nie wprowadzamy mechanizmów oceny. Nie będzie też konieczności wykonywania kosztownych i biurokratycznych analiz – wyjaśnił wiceminister. To podmiot publiczny będzie decydował, czy dane zadanie chce wykonać samodzielnie, jako zlecenie publiczne, czy też w formie PPP. – Jedyne ograniczenie dotyczy administracji rządowej, przy przedsięwzięciach powyżej 100 mln zł – doprecyzował minister Szejnfeld. W takim przypadku stosowną zgodę będzie musiał wydać minister finansów.

Kolejną zaletą nowelizacji jest jej uniwersalny charakter, znajdujący zastosowanie zarówno w zarządzaniu, inwestycjach, jak i zadaniach typowych dla administracji publicznej. – Oprócz dróg, lotnisk, czy oczyszczalni ścieków, w formule partnerstwa publiczno-prywatnego mogą powstawać i być zarządzane także szpitale i szkoły – powiedział wiceminister.

W opinii twórcy nowych przepisów, najtrudniejszą barierą przy stosowaniu partnerstwa publiczno-prywatnego może okazać się strach i nieufność społeczeństwa. – W ostatnich latach współpraca administracji i biznesu była postrzegana jako coś niewłaściwego, korupcjogennego – zauważył wiceszef resortu gospodarki. Zadaniem rządu będzie więc pokazanie, że wspólne inwestycje partnerów publicznych i prywatnych są czymś pożądanym i korzystnym. – Widzimy to zresztą na przykładzie Wielkiej Brytanii, czy Francji, gdzie PPP jest z powodzeniem stosowane od wielu lat – podsumował wiceminister.

O powodach, dla których partnerstwo publiczno-prywatne jest chętnie wykorzystywane na zachodzie Europy opowiadała Irena Herbst z Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. – W większości europejskich państw, PPP jest odpowiedzią rynku na potrzebę zwiększenia inwestycji w sferze usług publicznych, co wynika też z wieloletnich zaniedbań w latach realnego socjalizmu – powiedziała Irena Herbst. Dodała, że administracji brakuje środków publicznych na te cele i udział kapitału prywatnego staje się dobrym rozwiązaniem.

***

Konferencja „Partnerstwo Publiczno-Prywatne w Polsce w świetle nowych rozwiązań legislacyjnych” została zorganizowana przez Gazetę Prawną i Centrum PPP. Patronat honorowy objął wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

28 listopad 2008r.

O współpracy polsko-koreańskiej

Zacieśnianie dwustronnej współpracy gospodarczej oraz koreańskie inwestycje w Polsce były głównym tematem rozmów wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda z radcą ambasady Korei Kyong-yul Lee. Spotkanie odbyło się 27 listopada br. w MG.

Wiceminister Szejnfeld podkreślił, że Polska jest stabilnym i godnym zaufania partnerem gospodarczym. – Mimo zawirowań na światowych rynkach panuje u nas dobry klimat dla przedsiębiorców zagranicznych. Doceniają to również koreańscy inwestorzy, którzy coraz częściej otwierają swoje firmy w Polsce – dodał.

Wiceminister Szejnfeld przypomniał również o reformatorskim projekcie zmian prawa gospodarczego, którego celem jest m.in. umacnianie firm działających na polskim rynku. – Zagraniczni inwestorzy, którzy planują lokalizację swoich przedsięwzięć w Polsce mogą skorzystać m.in. z grantów finansowych, dopłat do tworzonych miejsc pracy, zwolnień z podatkowych, jak również uzyskać innego rodzaju wsparcia w ramach programów wieloletnich – powiedział wiceminister.

Radca ambasady Korei Kyong-yul Lee z uznaniem odniósł się do projektów polskiego rządu, które ułatwią m.in. koreańskim przedsiębiorcom inwestowanie w naszym kraju. Wspominał także o realizowanych już w Polsce przedsięwzięciach. – Jednym z przykładów jest dynamicznie rozwijający się projekt fabryki LG pod Wrocławiem. Mam nadzieję, że również inne firmy z powodzeniem będą prowadziły swoją działalność w Polsce – zaznaczył. Obie strony zapewniły się wzajemnie, iż stoją na stanowisku zwiększenia wzajemnej współpracy gospodarczej. Ustalono wobec tego, że tym sprawom poświęcone zostana kolejne, bardziej szczegółowe rozmowy.

***

W 2007 r. polsko-koreańskie obroty handlowe wyniosły 3 mld euro (wzrost o 22 %). Do Korei eksportujemy głównie pojazdy i ich części, produkty pochodzenie zwierzęcego (głównie wieprzowina), wyroby ceramiczne. Do Polski sprowadzamy m.in. maszyny i urządzenia, przyrządy precyzyjne, samochody, tworzywa sztuczne oraz sprzęt RTV.

27 listopad 2008r.

Promocja polskiej gospodarki

Współpraca Polski z zagranicą oraz promocja polskiej gospodarki były głównymi tematami rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka i przedstawicieli kierownictwa resoru, wiceministra Adama Szejnfeldem i wiceministra Rafała Baniaka, z kierownikami Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji (WPHiI). Spotkanie odbyło się w dniach 24-26 listopada br. w MG.

Wicepremier Pawlak podkreślił znaczenie WPHiI w zakresie umacniania polskiej gospodarki. Zwrócił też uwagę na ich rolę wspierającą bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce. – WPHiI przede wszystkim promują nasz kraj poza jego granicami. To bardzo ważne zadanie, szczególnie w kontekście nawiązywania kontaktów z przedsiębiorcami zainteresowanymi realizacją przedsięwzięć w naszym kraju – dodał wicepremier Pawlak.

Obecny na spotkaniu wiceminister Adam Szejnfeld zwrócił również uwagę, że coraz więcej polskich przedsiębiorców decyduje się na inwestycje poza granicami naszego kraju. – W tych działaniach pomocne powinny być także WPHiI, które dzięki wiedzy i znajomości lokalnego rynku powinny wspierać rodzimy biznes – zaznaczył wiceminister.

Uczestnicy spotkania omówili także bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem WPHiI. Dyskutowano również nad skutecznym wykorzystaniem narzędzi internetowych w codziennej pracy placówek zagranicznych Ministerstwa Gospodarki oraz wypracowaniu nowych form działalności WPHiI w zmieniającej się sytuacji gospodarczej na świecie.

***

Naradzie towarzyszyły spotkania z członkami kierownictwa m. in. Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Polskiej Organizacji Turystyki, a także spotkania z przedstawicielami władz samorządowych, organizacji samorządu gospodarczego oraz z przedsiębiorcami. Były one okazją do omówienia m.in. form wzajemnej współpracy.

27 listopad 2008r.

Rząd dziesięciolecia

Po roku od daty powołania Donalda Tuska na stanowisko Prezesa Rady Ministrów i sformułowaniu przez niego Rządu w Polsce nastąpiło wiele pozytywnych i długo oczekiwanych zmian. Pierwszą zauważalną była zmiana stylu prowadzenia polityki, zarówno wewnętrznej jak i zagranicznej.

Rząd premiera Donalda Tuska oraz Platforma Obywatelska zdecydowały się swoją politykę prowadzić w oparciu o dialog, współpracę i zaufanie, odchodząc od wcześniej reprezentowanego modelu sporów, podejrzeń, oskarżeń i ciągłego awanturnictwa.

W ciągu roku swojej pracy rząd premiera Donalda Tuska zasłużył sobie bez wątpienia na określenie: „Najbardziej reformatorski rząd ostatniego dziesięciolecia”. Wyznaczone przez premiera cele i zadania, był skrupulatnie realizowane przez poszczególne resorty. W ciągu ostatniego roku udało się zrealizować bądź podjąć działania na przykład w takich dziedzinach jak:

• SPRAWY ZAGRANICZNE – poprawiono wizerunek Polski za granicą, umocniono więzi polityczne i gospodarcze z Unią Europejską oraz krajami wschodnimi, przygotowano plan poprawy relacji z krajami Azji i Ameryki południowej oraz z krajami arabskimi. Przywrócono handel z Rosją dla polskich płodów rolnych i żywności.

• GOSPODARKA – wprowadza się największą reformę prawa gospodarczego od dwudziestu lat. Opracowano i wdrożono „Pakiet na rzecz rozwoju przedsiębiorczości” Ministerstwa Gospodarki oraz dziesiątki innych ustaw Rządu i Sejmu, w tym Komisji Przyjazne Państwo. Więcej wolności w gospodarce i zasada domniemania uczciwości, to największe osiągnięcia ostatnich lat. Opracowano projekt strategii rozwoju energetyki do roku 2030 i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Polska jest gospodarczym liderem Europy centralnej, a nasz eksport pobił rekord wszechczasów. Ostatnio udzielone wsparcie finansowe dla przedsiębiorców, np. w ramach PO IG na kwotę ponad 1,4 mld zł jest największym w historii. Rząd skutecznie broni także interesu Polski w zakresie Pakietu Klimatycznego.

• FINANSE – rekordowo zmniejszono deficyt budżetowy, pierwszy raz w historii Polski przygotowano i wdrożono pierwsze zasady budżetu zadaniowego, przygotowano od lat oczekiwaną reformę finansów publicznych, podtrzymano zmniejszenie stawek w podatku dochodowym, zniesiono tzw. podatek Religi, zmieniono ustawy o zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn.

• ADMINISTRACJA PUBLICZNA – przygotowano i wdraża się reformę administracji publicznej polegającą na decentralizacji administracji. Większość kompetencji administracji rządowej w województwie zostanie przeniesiona do administracji samorządowej. Zmianie ulegną także przepisy dotyczące obowiązków meldunkowych i zamieszkania.

• ZDROWIE – rozpoczęto największą od lat, kompleksową reformę systemu ochrony zdrowia, która ma zapobiec bankructwu placówek służby zdrowia, wprowadzono największe od lat podwyżki dla pracowników służby zdrowia, szczególnie lekarzy, powołano rzecznika praw pacjenta, określono prawa i obowiązki pacjenta.

• DROGI I BUDOWNICTWO – przygotowano i uchwalono specustawy: kolejową, drogową i dotyczącą Euro 2012, a także ustawę o koncesjach na roboty budowlane i usługi, na podstawie, której będzie budowana część nowych autostrad, opracowano program rozwoju dróg gminnych, wprowadzono ułatwienia dla budownictwa, np. zniesienie pozwolenia na budowę, zniesienie obowiązku odrolniania gruntów w granicach miast, wprowadzono preferencyjne kredyty budowlane.

• EDUKACJA – opracowano reformę oświaty, w tym zasadę rozpoczęcia nauki szkolnej przez sześciolatków, obowiązek nauki języków obcych od pierwszej klasy szkoły podstawowej, przeznaczono dodatkowe 50 mln zł na program dożywiana dzieci w szkołach, uchwalono największe podwyżki płac dla nauczycieli w historii.

• NAUKA – przygotowano pakiet pięciu ustaw reformujących szkolnictwo wyższe, Polską Akademię Nauk, instytuty badawczo–rozwojowe oraz Narodowe Centrum Nauki.

• SPORT – opracowano i wdrożono program budowy boisk w każdej gminie „Moje Boisko – Orlik 2012”, rozpoczęto budowę Stadionu Narodowego, przygotowywano nową ustawę o sporcie kwalifikowanym, która na nowo zdefiniuje kierunki aktywności państwa we wspieraniu polskiego sportu.

• PRACA I POMOC SPOŁECZNA – po dziesięciu latach dokończono reformę emerytalną, uchwalono ustawę o emeryturach pomostowych, wydłużono urlopy macierzyńskie, przygotowano i wdraża się „Pakiet 50+”, wydłużono czas otrzymywania przez kobiety w ciąży świadczeń chorobowych, zmniejszono skalę bezrobocia do jednej z najniższej w Europie.

• ROLNICTWO I WIEŚ – przygotowano projekt wstępnej reformy KRUS, uchwalono nowelizacją ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych ułatwiającą powstawanie inwestycji na gruntach od IV do VI klasy, uporządkowano rynek ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarczych, przygotowano ustawy o funduszu sołeckim, przyśpieszono wypłaty środków preferencyjnych dla powiatów, które ucierpiały podczas klęski suszy.

• OBRONA NARODOWA, WOJSKO – po wielu latach zapowiedzi i barku ich realizacji podjęto decyzję o wprowadzeniu armii zawodowej, wyprowadzono wojska z Iraku, podpisano umowę o instalacji w Polsce tarczy antyrakietowej.

• DZIAŁANIA ANTYKRYZYSOWE – rząd pod kierownictwem Donalda Tuska, poprzez prowadzenie spokojnej i odpowiedzialnej polityki finansowo–gospodarczej doprowadził do zmniejszenia zagrożenia gospodarczego dla Polski związanego z kryzysem światowych rynków finansowych. Wprowadzono gwarancje bakowe dla depozytów ludności do wartości 50 tys. euro, wprowadza się gwarancje dla pożyczek międzybankowych, w przygotowaniu jest pakiet stabilizacyjny mający na celu m.in. zwiększenie możliwości kredytowych małych i średnich przedsiębiorstw, Rada Ministrów przyjęła także mapę drogową wejścia Polski do strefy wspólnej waluty.

Jeden rok rządów to za mało, by nadrobić zaniedbania i zaniechania wielu poprzednich lat, podjęte jednak działania, w tym wiele, które ujrzały już swój finał w postaci uchwalonych ustaw, bądź wdrożonych programów powinno być podstawą do pozytywnej oceny minionych miesięcy Rządu Premiera Donalda Tuska.

26 listopad 2008r.

PPP lekiem na kryzys

- Nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym może być jednym z instrumentów, który pozwoli Polsce zmierzyć się z kryzysem, który może mieć pewne skutki dla kraju – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas briefingu prasowego, który odbył się w trakcie konferencji „Partnerstwo Publiczno-Prywatne – czas na współpracę”. Spotkanie odbyło się 26 listopada br. w Ministerstwie Gospodarki.

Wiceminister Szejnfeld podkreślił, że problemy, z jakimi borykają się kraje europejskie mogą przełożyć się na pogorszenie sytuacji w polskiej gospodarce. – Musimy przygotować się na ewentualne zakłócenia i zrobić wszystko, by je zminimalizować – podkreślił. Zdaniem wiceszefa resortu gospodarki jednym ze sposobów może być nowa ustawa o PPP. – Łącząc zasoby publiczne i prywatne pozwoli pozyskać dodatkowe środki, które z kolei zabezpieczą naszą gospodarkę przed zawirowaniami na światowych rynkach – dodał.

Wiceminister zwrócił także uwagę, że nowe przepisy będą fundamentem dla realizacji wspólnych inwestycji biznesu i administracji. – Dzięki konsultacjom z zainteresowanymi stronami, zlikwidowaliśmy liczne bariery, które do tej pory uniemożliwiały działania w tej formule – powiedział. Wyraził również nadzieję, że proponowane w ustawie rozwiązania zachęcą inwestorów do współpracy z samorządami.

Zdaniem wiceszefa resortu gospodarki, w ostatnich latach działania w ramach PPP utrudniał negatywny klimat wobec tej formy inwestycji. – Chcemy to zmienić. Dlatego wspólnie z francuskimi partnerami zorganizowaliśmy konferencję, podczas której zaprezentowaliśmy projekty PPP zrealizowane u naszych zachodnich sąsiadów. Tego rodzaju spotkania pozwalają nam wymienić doświadczenia i wypromować PPP w Polsce – dodał wiceminister.

Radca Finansowy Misji Ekonomicznej przy Ambasadzie Francji w Polsce Jerome Baconin wyraził nadzieję, że polska ustawa o PPP znacząco przyspieszy inwestycje infrastrukturalne. – Myślę, że wymiana doświadczeń i prezentacja dobrych praktyk to doskonały sposób, aby zachęcić przedstawicieli samorządów do współpracy z sektorem prywatnym – dodał.

Z kolei dyrektor generalny Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce Magdalena Tran-Van podziękowała wiceministrowi Szejnfeldowi za zapoczątkowanie dialogu publiczno-prywatnego. – Tego rodzaju spotkania pozwalają przedstawicielom administracji i prywatnym przedsiębiorcom zapoznać się z funkcjonowaniem PPP w praktyce. Myślę, że wpłyną również na zmianę nastawienia do tego rodzaju współpracy – podkreśliła.

***

Konferencja „Partnertstwo Publiczno-Prywatne – Czas na współpracę. Francuskie i polskie doświadczenia na rynkach europejskich” odbyła się w dniach 25-26 listopada br. Jej organizatorem było Ministerstwo Gospodarki oraz Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa.

Projekt nowej ustawy o PPP został przyjęty przez Sejm 21 listopada br.

26 listopad 2008r.

Nowa jakość w realizacji zadań publicznych

Redukcja zbędnych obciążeń administracyjnych, aktywizacja podmiotów prywatnych i publicznych oraz demonopolizacja administracji to główne cele, które realizować będzie nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). Jej projekt, przygotowany pod kierownictwem wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda, został przyjęty przez Sejm 21 listopada br.

Ustawa, która jest jednym ze sztandarowych projektów „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” otwiera nową erę rozwoju współpracy sektora publicznego i prywatnego w duchu wolności i zaufania do obywatela.

Redukcja obciążeń administracyjnych

Przygotowując nową ustawę o PPP jej autorzy kierowali się dwoma podstawowymi zasadami:

1.

tam, gdzie to możliwe nie tworzyć kolejnych, zbędnych przepisów, ale odsyłać do sprawdzonych rozwiązań prawnych, m.in. w prawie handlowym i cywilnym,

2.

zapewnić jak najwięcej swobody stronom partnerstwa przy ustalaniu zakresu umowy.

Umowa o PPP będzie miała charakter ramowy, w formule tzw. umbrella agreement. Rezygnuje się w niej ze szczegółowego wykazu zawartości umowy, określając jedynie jej zasadnicze elementy. Zgodnie z ramami umowy:

1.

Partner prywatny zobowiązuje się do wykonania zadania za wynagrodzeniem oraz poniesienia w całości albo w części wydatków na jego realizację lub poniesienia ich przez osobę trzecią;

2.

Podmiot publiczny zobowiązuje się do współdziałania w osiągnięciu celu przedsięwzięcia, w szczególności poprzez wniesienie wkładu własnego;

3.

Każda ze stron umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym ponosi część ryzyka powodzenia przedsięwzięcia. W ten sposób nawiązuje się do uznanych na świecie modeli partnerstwa publiczno-prywatnego.

Projekt ustawy nie będzie narzucał stronom przedmiotu partnerstwa. Formułę PPP będzie można stosować w każdym przypadku, w którym spełnione zostaną wymagania ustawowe co do sposobu wynagradzania partnera prywatnego i podziału ryzyka związanego z przedsięwzięciem.

W nowelizacji zrezygnowano także z obowiązku przeprowadzania analiz poprzedzających rozpoczęcie inwestycji w ramach PPP. Kosztowne analizy, nieuwzględniające wielkości przedsięwzięcia, były podstawową przeszkodą w dotychczasowych próbach realizacji PPP. Zdaniem autorów nowelizacji, analizy i ich przedmiot powinien wynikać z rzeczywistej potrzeby umawiających się podmiotów.

Demonopolizacja działań administracji publicznej

Jednym z głównych zadań ustawy będzie także likwidacja monopolu administracji państwowej na wykonywanie zadań publicznych. Nowe przepisy umożliwią przekazanie niektórych zadań samorządów i administracji prywatnym przedsiębiorstwom, na wzór stosowanego w firmach prywatnych outsourcingu. Dzięki temu, administracja publiczna będzie działać z większą korzyścią dla obywatela i z mniejszym kosztem dla państwa.

Impuls prorozwojowy

Rewolucyjne rozwiązania nowej ustawy stworzą szansę na przełom w realizacji zamrożonych dotąd sztywnymi przepisami inwestycjach w formule PPP. Mogą stać się impulsem prorozwojowym, który przyczyni się do większej aktywności zarówno podmiotów publicznych jak i prywatnych. Nowe regulacje pozwolą wykorzystać wykwalifikowaną kadrę i środki finansowe firm komercyjnych do realizacji przedsięwzięć zarezerwowanych dotąd dla sektora publicznego. Dzięki temu wspólnie z samorządami będą mogły realizować takie inwestycje jak budowa szkół, hal sportowych, spalarni śmieci, dróg, autostrad, portów morskich i lotniczych, a nawet urzędów.

Dodatkowo, w ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju dodano przepis, który upoważnia do dofinansowywania projektów realizowanych w ramach PPP ze środków unijnych.

***

W prace nad projektem ustawy o PPP zaangażowani byli – na niespotykaną dotąd skalę – partnerzy społeczni, którzy wraz ze stroną rządową wspólnie tworzyli jej zapisy. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele administracji publicznej – rządowej i samorządowej – oraz organizacji przedsiębiorców i pracodawców. Przewodniczącym Grupy Międzyresortowej powołanej przez Komitet Rady Ministrów oraz szefem projektu i zespołów partnerów społecznych był wiceminister Adam Szejnfeld.

25 listopad 2008r.

Perspektywy współpracy polsko-chilijskiej

Współpraca gospodarcza Polski i Chile w wybranych obszarach była głównym tematem rozmów wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda z José Manuelem Silva Vidaurre, ambasadorem Chile w Polsce. Spotkanie odbyło się 25 listopada br. w Ministerstwie Gospodarki.

W opinii wiceministra Szejnfelda Polska może współpracować z Chile głównie w obszarze przemysłu wydobywczego i energetycznego, dostaw maszyn górniczych, sprzętu wojskowego oraz turystyki. – Chciałbym, aby Chile stało się platformą za pośrednictwem której polskie produkty trafią także i do innych krajów Ameryki Łacińskiej. Polska natomiast może stać się przyczółkiem dla przedsiębiorców chilijskich na pozostałe państwa Unii Europejskiej – podkreślił wiceszef resortu. Zwrócił jednak uwagę na konieczność wymiany informacji i zwiększenie współpracy pomiędzy przedsiębiorcami polskimi i chilijskimi.

Wiceminister Szejnfeld podkreślił, że Polska nie została dotknięta skutkami światowego kryzysu. – Nasz kraj staje się liderem gospodarczym Europy, co sprzyja korzystnym inwestycjom i owocną współpracą międzynarodową – powiedział. Ambasador José Manuel Silva Vidaurre przyznał, że pomimo utraty zaufania do rynków finansowych, nie widzi ograniczeń we współpracy z Polską, a nasz kraj jest solidnym partnerem na rynku europejskim.

– Konieczne jest zwiększanie wymiany gospodarczej, działań promocyjnych oraz upowszechnianie wiedzy na temat naszych krajów – podsumował spotkanie wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

***

Chile znajduje się na piątym miejscu pod względem wartości obrotów spośród krajów Ameryki Łacińskiej (360,5 mln USD w 2007 r.). Wartość eksportu w roku ubiegłym wyniosła 45,3 mln USD, natomiast import kształtował się na poziomie 315,2 mln USD. Na uwagę zasługuje szybki wzrost obrotów w okresie 2004–2006, zwłaszcza importu koncentratu miedzi. W eksporcie do Chile dominują bramownice drogowe, ładowarki i koparki, wyroby stalowe, kamienie młyńskie i szlifierskie, aparatura do telefonii oraz szyny kolejowe, a w imporcie rudy i koncentraty miedzi, winogrona, filety rybne i wino.

24 listopad 2008r.

Marokański biznes

Poszerzanie dwustronnej współpracy gospodarczej, zwiększanie inwestycji marokańskich w Polsce oraz ułatwienia dla polskich firm działających w Maroku były głównymi tematami rozmów wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda z delegacją przedsiębiorców marokańskich. Spotkanie odbyło się 24 listopada br. w Ministerstwie Gospodarki.

Wiceminister Adam Szejnfeld przedstawił główne atuty Polski jako kraju o przyjaznych warunkach do lokowania inwestycji. – Jesteśmy liderem rozwoju gospodarczego w Europie Środkowej, co jest szczególnie istotne w obliczu kryzysu na światowych rynkach finansowych – powiedział. – Jego skutki nie dotknęły do tej pory naszej gospodarki, co powinno zachęcić zagranicznych przedsiębiorców do zainwestowania w Polsce – dodał.

Przypomniał, że polski rząd opracowuje rozwiązania zabezpieczające przed skutkami światowego kryzysu oraz przyspieszające rozwój biznesu. – Realizujemy największą od 20 lat reformę prawa gospodarczego w Polsce. Jej efektem będzie ograniczenie biurokracji, uproszczenie zasad prowadzenia firm i obniżenie podatków – zaznaczył wiceminister gospodarki. – Wśród nowych przepisów jest m.in. ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym, która zawiera instrumenty finansowe i prawne służące rozwojowi przedsiębiorczości – powiedział.

Dodał, że wśród głównych celów polskiej polityki gospodarczej jest także ułatwianie rozpoczynania inwestycji zagranicznych w Polsce, a także pomoc polskim firmom chcącym rozwinąć działalność zagranicą. – Ministerstwo Gospodarki służy wsparciem inwestorom zagranicznym, poszukującym partnerów gospodarczych w Polsce. W tym celu przygotowujemy m.in. ustawę o systemie promocji polskiej gospodarki – podkreślił wiceminister. – Wspieramy także zagraniczne misje polskich firm, m.in. zeszłoroczną w Maroko. Planujemy również otworzyć w Casablance Wydział Promocji Handlu i Inwestycji – zapowiedział.

Również Ahmed Qammous, prezes Izby Handlu, Przemysłu i Usług w Casablance przedstawił propozycje rozwoju wspólnych relacji. – Inwestorzy zagraniczni w Maroku mogą liczyć na wiele ulg i ułatwień prowadzenia działalności. Poza tym nasz rząd realizuje w ostatnich latach duży program prywatyzacyjny, w który mogą się włączyć również podmioty zagraniczne – wymienił. Dodał, że głównym sektorem współpracy polsko-marokańskiej ma szansę stać się turystyka.

***

Po 9 miesiącach br. polsko-marokańskie obroty handlowe osiągnęły wartość ponad 354 mln euro. Eksport stanowił blisko 60 proc. tej kwoty.

Wśród głównych towarów eksportowanych z Polski do Maroka były m.in. półprodukty z żeliwa lub ze stali niestopowej, siarka i produkty chemiczne. Natomiast w imporcie z Maroka dominowały fosforyty, wyroby odzieżowe, rudy i koncentraty miedzi oraz owoce cytrusowe.

23 listopad 2008r.

Prezent z okazji rocznicy „1-10-30-50”

Dokładnie rok temu, w dniu 20 listopada 2007 roku, wielkopolski poseł Adam Szejnfeld został powołany na stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki. Tym sposobem został pierwszym zastępcą ministra gospodarki, wicepremiera Waldemara Pawlaka.

W dniu wczorajszym Komisja Gospodarki przyjęła, a dzisiaj Sejm RP uchwalił dwie najważniejsze spośród ponad dwudziestu ustaw z tzw. Pakietu Szejnfelda. Są to: ustawa o swobodzie działalności gospodarczej (SDG) oraz ustawa o partnerstwie publiczno-prawnym (PPP). Trzeba przyznać, iż piękny to prezent dla ministra od lat walczącego o wolność gospodarczą dla polskich przedsiębiorców (choć oczywiście zbieg dat jest przypadkowy). Dodać warto, że obie ustawy zostały przyjęte przez Wysoką Izbę bez głosu wstrzymania i bez głosu sprzeciwu!

Listopad tego roku można zaliczyć do szczególnych w życiu Adama Szejnfelda, który 13 listopada obchodził okrągłą rocznicę swoich urodzin. Hasłowo wręcz można by nazwać ten rok „1-10-30-50”. Adam Szejnfeld rok jest już bowiem ministrem w polskim rządzie, ponad dziesięć lat minęło, jak piastuje funkcję Posła na Sejm RP, a zarazem ma za sobą już trzydzieści lat aktywności zawodowej, no i… pięćdziesiąt lat życia.

***

SDG i PPP – długo oczekiwane i postulowane przez środowiska przedsiębiorców zmiany w prawie gospodarczym doczekały się swojego finału. Najważniejsze zmiany w nowelizowanej ustawie o swobodzie działalności gospodarczej dotyczą m.in. możliwości rozpoczynania prowadzenia działalności gospodarczej przed zarejestrowaniem firmy, uruchomione „jednego okienka”, a następnie „zero okienka” oraz radykalnego ograniczenia kontroli w firmach, zwłaszcza czasu ich trwania oraz jednoczesności kontroli. Wprowadzone zmiany z pewnością wpłyną korzystnie na funkcjonujące już w obrocie gospodarczym firmy oraz staną się impulsem do zakładania nowych podmiotów gospodarczych. Podobnie ustawa o partnerstwie publiczno–prywatnym, która jako jedna z pierwszych polskich aktów prawnych oparta została o anglosaski model tworzenia prawa, powinna wpłynąć na rozwój polskich samorządów i przyczynić się do promocji znanej i efektywnie wykorzystywanej za granicą siły synergii podmiotów publicznych i prywatnych.

20 listopad 2008r.

Historyczna wizyta ministra Szejnfelda

Rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych i konsultacje polityczno-gospodarcze były głównymi celami rozmów wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda z władzami Timoru. Pierwsza historyczna wizyta reprezentanta rządu RP w tym kraju odbyła się w dniach 15-18 listopada br.

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld wielokrotnie podkreślał, że rząd polski jest gotowy wesprzeć rozwój Timoru Wschodniego, zarówno poprzez działania w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, jak i współpracy dwustronnej. Poinformował także o polskiej ofercie udzielenia grantów na budowę infrastruktury na terenach wiejskich oraz przyznania kredytu pomocowego na dogodnych warunkach.

Podczas spotkania z Finnem Reske-Nielsenem, zastępcą Specjalnego Przedstawiciela ONZ na Timorze Wschodnim, wiceminister Adam Szejnfeld podkreślił, ze obecność misji ONZ (UNMIT) ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i rozwoju Timoru oraz właściwego wykorzystania pomocy zagranicznej. Kwestie wsparcia rozwojowego oraz dwustronnej współpracy handlowej stanowiły główny temat rozmów z ministrem rozwoju Joao Goncalvesem. Sekretarz stanu w MG stwierdził, że ważne jest podjęcie działań, które doprowadzą do wzrostu inwestycji zagranicznych w Timorze. – Pomoc finansowa i rozwój współpracy gospodarczej z Timorem powinny przebiegać trójstopniowo, poprzez wykorzystanie grantów, kredytów pomocy wiązanej oraz rozwój inwestycji – powiedział.

Wiceminister Szejnfeld spotkał się również z wicepremierem Timoru Wschodniego Jose Luisem Guterresem. Podczas rozmów zaprezentowano działania i reformy wdrażane przez rząd, które mają doprowadzić do poprawy sytuacji ekonomicznej tego kraju. – Priorytetami rządu są emerytury dla weteranów wojennych oraz gromadzenie zysków ze sprzedaży ropy naftowej i gazu, które można przeznaczyć na rozwój gospodarczy kraju – podkreślił wicepremier Guterres. Zwrócił również uwagę, że głównym celem pozostaje rozbudowa infrastruktury terenów wiejskich, zapewnienie dostępu do wody pitnej oraz zagwarantowanie nieprzerwanego dopływu energii elektrycznej.

Sekretarz stanu w MG dokonał także otwarcia Domu Europejskiego w Dili – siedziby przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i organizacji pomocowych krajów UE. Uroczystość odbyła się w szóstą rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Timorem.

Delegacja polska złożyła także kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II, znajdującym się niedaleko miejsca historycznej mszy w 1989 r., celebrowanej przez papieża, która przyczyniła się do aktywizacji walki o wolność Timoru Wschodniego.

Podczas wizyty miały miejsce spotkania z przedstawicielami rządu i parlamentu Demokratycznej Republiki Timoru Wschodniego, przedstawicielami korpusu dyplomatycznego, organizacji pomocowych oraz polskimi pracownikami UNMIT.

***

Demokratyczna Republika Timoru Wschodniego – państwo leżące na wyspie Timor w Archipelagu Malajskim, 450 km na północ od Australii, graniczy z Indonezją. Do 1975 r. jako Timor Portugalski, w 1976 r. został anektowany przez Indonezję, czego nigdy nie uznała Organizacja Narodów Zjednoczonych. Od 1999 r. był pod administracją ONZ. Pełną niepodległość uzyskał 20 maja 2002 r. Timor Wschodni jest członkiem Partnerstwa UE-ACP – African, Carribean and Pacific Group of States – EU.


13 listopad 2008r.

Minister Szejnfeld u kupców

Wczoraj obchodziliśmy jubileusz dziewięćdziesięciolecia niepodległości państwa polskiego. Wasza organizacja z ponad osiemdziesięcioletnią własną historią, dobrze wpisuje się w dzieje budowania Polski i polskiej gospodarki – od tych słów w dniu 12 listopada rozpoczął swoje wystąpienie wiceminister Adam Szejnfeld na XXVII Zjeździe Delegatów Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług. NRZHiU jest największą organizacją kupiecką w Polsce.

Wiceminister Adam Szejnfeld przypomniał także o prowadzonych przez rząd i parlament pracach legislacyjnych mających na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorcom. – Jest to największa reforma polskiego prawa gospodarczego od dwudziestu lat. Mam nadzieję, że z nowych rozwiązań prawnych skorzystają także przedsiębiorcy zrzeszeni w NRZHiU. Wasze firmy bowiem w większości są firmami małymi i średnimi – powiedział.

Jak poinformował, zasadnicza zmiana dotyczy filozofii tworzenia prawa, które będzie budowane w oparciu o zaufanie państwa do obywatela, do przedsiębiorcy. – Tworząc nowe regulacje wzorujemy się na anglosaskim modelu tworzenia systemu prawa i działania administracji publicznej – dodał.

Wiceminister Szejnfeld zauważył, że nowatorskie rozwiązania zostały zastosowane na przykład w ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym. Nowe podejście w tworzeniu prawa widać także w nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. – Nasze rozwiązania ułatwią rozpoczynanie działalności gospodarczej oraz ograniczą dowolność kontroli – wyjaśnił minister Szejnfeld. Zapowiedział również kolejne zmiany, w tym dotyczące systemu podatkowego.

Wiceszef resortu gospodarki poruszył również kwestię kryzysu na światowych rynkach finansowych i jego wpływu na polską gospodarkę oraz sytuację firm. – Dobra kondycja i dynamiczny rozwój polskich przedsiębiorstw stanowią trwały fundament naszej gospodarki. W połączeniu ze stabilnym systemem finansowym tworzy to pewnego rodzaju amortyzator dla tego, co dzieje się na świecie – dodał.

W spotkaniu oprócz delegatów Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług wziął również udział sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Eugeniusz Grzeszczak.

***

Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług jest najstarszą i największą organizacją samorządu zawodowego kupców, gastronomików i usługodawców, tworzących małe i średnie przedsiębiorstwa. Przynależność do niej jest całkowicie dobrowolna. Historia Rady sięga początków XX wieku.

11 listopad 2008r.

Rzeczpospolita Wolna

Jest dzień 11 listopada 2008 roku. Dziewięćdziesiąt lat temu, po 123 latach niewoli i rozbiorów Polska odzyskała niepodległość. Droga do wolności była długa i krwawa, usłana ofiarami zdrowia i życia setek tysięcy Polaków. Mimo to, niedługo później znów przyszło walczyć. Znów miliony ludzi dało świadectwo polskości, znów miliony musiało zginąć, by przyszłe pokolenia mogły cieszyć się tym, co najważniejsze – WOLNOŚCIĄ. Wojny, powstania, konspiracja, partyzantka… Podziemny naród podziemnego państwa. Tak było przez dziesiątki lat, także te ostatnie, aż przyszła wolność, na „chwilę”, wraz z marszałkiem Jozefem Piłsudskim, aż przyszła potem Solidarność, wraz z prezydentem Lechem Wałęsą, aż po drugiej nastała trzecia Rzeczpospolita. Rzeczpospolita Polska, członek NATO, Rzeczpospolita Polska, członek Unii Europejskiej, Rzeczpospolita Wolna – to słowa Adama Szejnfelda z okazji Święta Niepodległości.

Dzisiaj cała Polska świętuje. Warszawa – dwadzieścia jeden historycznych salw, msze, parady wojsk, przemówienia, kwiaty, Sulejówek pod Warszawą – apel poległych pod Kopcem Współtwórców Niepodległości. Ale świętuje nie tylko Warszawa i Mazowsze, także rodzinna dla posła Adama Szejnfelda, wiceministra gospodarki, Wielkopolska. Kalisz, gdzie się urodził, Września, gdzie się uczył, Poznań, gdzie studiował, Szamocin, gdzie pracował, Chodzież, gdzie działał, Piła, skąd jest posłem na Sejm RP. W Pile – odbyło się uroczyste nadanie imienia Józefa Piłsudskiego rondu przy PKP, a następnie oficjalne uroczystości na Placu Zwycięstwa.

Świętuje się wszędzie, nawet w mniejszych miastach i małych miejscowościach. Na przykład w Wągrowcu – odsłonięto tablicę poświęconą Stanisławowi Mikołajczykowi i składano wiązanki pod Pomnikiem Wolności, w Obornikach – odsłonięto tablicę poświęconą Powstańcom Wielkopolskim, we Wronkach – składano wiązanki pod pomnikami, w Kruszewie – odsłonięto tablicę i poświęcono groby Powstańców Wielkopolskich, w Ujściu – odsłonięto pomnik Powstańców, w Dębnie natomiast – odsłonięto tablicę upamiętniającą pobyt J. Piłsudskiego…

5 listopad 2008r.

PPP w Wielkopolsce

Nowa, bezprecedensowa ustawa, napisana w oparciu o anglosaski model tworzenia aktów prawnych, już niedługo stanie się kolejnym instrumentem rozwoju samorządu, w tym mam nadzieję, że i województwa wielkopolskiego. Chciałbym, ab polscy samorządowcy przestali traktować model PPP z nieufnością i obawami. W obecnych czasach bowiem tylko efektywna współpraca partnerów publicznych i prywatnych daje szansę na efektywny i dynamiczny rozwój gmin, powiatów, województw – mówił podczas swojego wystąpienia na forum poświęconemu Partnerstwu Publiczno-Prawnemu wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Forum PPP odbyło się w Poznaniu w dniu 3 listopada 2008r.

Brytyjsko-Polska Izba Handlowa oraz Agencja Wspierania Inicjatyw Lokalnych były organizatorami Międzynarodowego Forum PPP pod nazwą „Współpraca sektora publicznego z prywatnym – idea partnerstwa”, które odbyło się 3 listopada 2008 w poznańskim hotelu Sheraton. W trakcie forum jego uczestnicy mogli zapoznać się z zasadniczym przesłaniem nowej idei partnerstwa publiczno – prywatnego w Polsce, której twórcą jest minister Adam Szejnfeld.

Dotychczasowe unormowania prawne były klasycznym przykładem ustawowej nadregulacji. Jak do tego dołożyć brak zaufania, czy władza, politycy, albo opozycja nie będą wykorzystywali w niecnych celach rozwiązań realizowanych w PPP, to skutek mamy taki, że większość krajów Europy i świata wykorzystuje PPP dla swojego rozwoju, a Polska znów jest w tyle. Chcemy to zmienić. Temu celowi będzie służyła nie tylko nowa ustawa o PPP ale także rządowe programy promocji i upowszechniania PPP w polskim społeczeństwie i w elitach władzy oraz biznesu – mówił podczas spotkania minister Szejnfeld.

W konferencji oprócz wojewody wielkopolskiego, wicemarszałka województwa wielkopolskiego, prezydenta Poznania oraz przedstawicieli Centrum PPP uczestniczyło również ponad 100 samorządowców z całej Wielkopolski.

4 listopad 2008r.

Szejnfeld o współpracy z Peru

Rozwój wybranych obszarów polsko-peruwiańskiej współpracy handlowej to główne tematy rozmów wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda z Jorge Chavezem Soto, ambasadorem Republiki Peru w Polsce. Spotkanie odbyło się 4 listopada br. w Ministerstwie Gospodarki.

Wymiana gospodarcza między naszymi krajami jest zbyt mała, jak na potencjał tych możliwości. Polski rząd dąży do poszerzenia wymiany handlowej z Peru. Chcemy zintensyfikować nasze kontakty zarówno na poziomie politycznym, jak i biznesowym – powiedział wiceminister Szejnfeld.

Jednym z celów obu krajów jest podpisanie deklaracji o współpracy dwustronnej między polskim Ministrem Gospodarki a peruwiańskim Ministrem Handlu i Turystyki i określenie sposobów realizacji niedawno podpisanych umów międzyrządowych dotyczących współpracy wojskowej oraz na niwie turystycznej. Obie strony podkreśliły także, że są zainteresowane rozwojem wzajemnej współpracy w takich dziedzinach, jak górnictwo i przemysł wydobywczy, rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze, rybołówstwo oraz przemysł stoczniowy.

Znacznym ułatwieniem w prowadzeniu interesów gospodarczych z Peru będzie podpisanie Umowy o Stowarzyszeniu Wspólnota Andyjska – Unia Europejska. Należące do Wspólnoty państwa, tj. Peru, Kolumbia, Boliwia i Ekwador nie ustaliły jednak jak dotąd wspólnego stanowiska. – W tej sprawie obecnie prowadzone są odrębne negocjacje Unii Europejskiej z Peru i Kolumbią – wyjaśnił ambasador Soto. Wiceminister Szejnfeld zadeklarował pomoc Polski przy rozmowach z UE. – Umowa stowarzyszeniowa rozwiązałaby problem wysokich ceł i ułatwiła dostęp polskich towarów sdo peruwiańskiego rynku – powiedział Adam Szejnfeld.

***

Obroty handlowe między Polską a Peru wyniosły po ośmiu miesiącach 2008 r. 58,5 mln dol. Eksport osiągnął wartość prawie 14 mln dol., a import niespełna 45 mln dol. Dla porównania, w całym 2007 r. wyeksportowaliśmy do Republiki Peru towary za kwotę ponad 12,5 mln dol., a wwieźliśmy za ponad 50 mln dol.

Spotkanie w maju br. szefa polskiego rządu Donalda Tuska z prezydentem Peru Alanem Garcią zaowocowało podpisaniem umów: o współpracy w dziedzinie obronności i w dziedzinie turystyki.

31 październik 2008r.

Firmy Rzeczpospolitej

- Nie ma dobrej gospodarki bez dobrych firm. Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że wyróżnione przedsiębiorstwa to nasz polski kapitał – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, podczas gali wręczania nagród Dobra Firma 2008 r. zorganizowanej przez dziennik Rzeczpospolita. Uroczystość odbyła się 30 października br. w Warszawie.

Wiceminister Adam Szejnfeld zwrócił uwagę, że 20 nagrodzonych firm to zaledwie niewielki procent spośród tysięcy prężnie działających w Polsce przedsiębiorstw. – W rankingu liczy się jednak dynamika i efektywność rozwoju, a to właśnie one charakteryzują się najlepszymi wskaźnikami w tym zakresie – dodał.

Odniósł się również do zawirowań w światowej gospodarce. W opinii wiceministra – dobra kondycja i dynamiczny rozwój polskich przedsiębiorstw stanowi trwały fundament rozwoju, który w połączeniu ze stabilnym systemem finansowym, a także możliwością pozyskania setek miliardów złotych z funduszy europejskich, tworzy pewnego rodzaju amortyzator dla polski wobec zawirowań na światowych rynkach. Dzięki takim firmom jak dziś nagrodzone Polska powinna oprzeć się spowolnieniu gospodarczemu, z którym mamy do czynienia na świecie – powiedział.

Wiceszef resortu gospodarki przypomniał również o prowadzonych w rządzie i parlamencie pracach legislacyjnych. Jest to największa reforma polskiego prawa gospodarczego od dwudziestu lat, od czasu przemian ustrojowych. Mam nadzieję, że nowe rozwiązania prawne zwiększą zakres wolności gospodarczej w Polsce i sprawią, że trzeba będzie zwiększyć liczbę laureatów kolejnych konkursów – podkreślił.

***

Dobra Firma to konkurs Rzeczpospolitej, którego wyniki prezentowane są przy okazji ogłoszenia przez dziennik listy 2000 największych polskich przedsiębiorstw.

Na liście nagrodzonych w tym roku znalazły się: Alma Market, ATM Grupa, ATM, Cyfrowy Polsat, Graal, Grupa 3J, Jysk, Kopex, LPP, Mercor, Monnari Trade, Orzeł Biały, Pamapol, PBG, Porta-Eko-Cynk, QXL Poland, Stalprodukt, Suder & Suder, Wielton oraz Zakłady Automatyki Kombud.

W trakcie uroczystości uhonorowane zostały również najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwa. W gronie nagrodzonych znalazły się spółki: DGT i PZL Świdnik.

Wyboru Dobrych Firm 2008 r. dokonała kapituła, w skład której weszli: Witold Orłowski, główny ekonomista PricewaterhouseCoopers, Andrzej Sadowski, Centrum im. Adama Smitha, prof. Marek Rocki, senator PO; dr. Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Mateusz Szczurek, główny ekonomista Banku ING, Artur Sierant, wiceprezes Prespublica oraz Paweł Jabłoński, zastępca redaktora naczelnego Rzeczpospolita. Kapituła wybrała 50 firm, z których ostatecznie nagrodzonych zostało 20.

30 październik 2008r.

Pakiet klimatyczny

Możliwości budowy oraz źródła finansowania instalacji wykorzystujących technologię wychwytu i składowania CO2 były tematem rozmów wiceministrów gospodarki Adama Szejnfelda i Marcina Korolca z Chrisem Daviesem, posłem sprawozdawcą Parlamentu Europejskiego ds. projektów Carbon Capture and Storage (CCS). Spotkanie odbyło się 29 października br. w Ministerstwie Gospodarki i wziął w nim udział także były premier Jerzy Buzek.

- Zdajemy sobie sprawę z faktu, że do wybudowania takich instalacji potrzebne będą ogromne nakłady finansowe. Jednak aby zaspokoić rosnące potrzeby na energię elektryczną i sprostać wymaganiom ekologicznym, chcemy, aby dwie z planowanych inwestycji powstały na terenie naszego kraju. Problemem do rozwiązania jest natomiast sposób i zakres finansowania pilotażowych instalacji – powiedział wiceminister Adam Szejnfeld.

Wiceminister Marcin Korolec podkreślił zainteresowanie Polski wdrażaniem czystych technologii węglowych i ulokowaniem w naszym kraju demonstracyjnych obiektów tego typu. – Ich budowa na terenie naszego kraju przyczyni się do znaczącego rozwoju gospodarki i wypełnienia ambitnych celów ograniczenia emisji CO2 do atmosfery – powiedział wiceszef resortu. Dodał, że Polska przeprowadzi analizę źródeł finansowania tego projektu.

Chris Davies, odpowiedzialny za przydzielanie unijnych funduszy na budowę instalacji, zaproponował powołanie nieformalnej grupy, której zadaniem będzie wskazanie najlepszego sposobu sfinansowania inwestycji. – Chciałbym, żeby Polska miała w niej swojego przedstawiciela – zaznaczył europarlamentarzysta.

W spotkaniu wzięli również udział: Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego; Henryk Jezierski, wiceminister ochrony środowiska oraz Andrzej Siemaszko, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.

***

Carbon Capture and Storage (CCS) polega na wychwytywaniu i składowaniu dwutlenku węgla z gazów odlotowych w procesie przetwarzania węgla kamiennego i brunatnego do celów energetycznych. Polska zabiega, aby Komisja Europejska wyraziła zgodę na ulokowanie instalacji tego typu na terenie naszego kraju.

30 październik 2008r.

TYDZIEŃ SZEJNFELDA

Ofensywa legislacyjna w parlamencie trwa już od miesiąca, jednak kończący się tydzień został zdominowany przez projekty ustaw przygotowanych przez wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda. Przedłożone Wysokiej Izbie ustawy, to efekt kilkumiesięcznej wytężonej pracy, której zwięczenie rozpoczyna się obecnie w Sejmie i Senacie.

Pierwszą procedowaną w Sejmie ustawą wchodzącą w skład „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, jest ustawa o partnerstwie publiczno – prywatnym, oparta na anglosaskim modelu tworzenia aktów prawnych. Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest natomiast sednem całego „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”. Pierwsze czytanie noweli ustawy, przewidującej m.in. łatwe zakładanie firm oraz ograniczenie czasu i jednoczesności kontroli, odbyło się w Sejmie 29 października br.

Procedowane ustawy mają w sposób znaczący zmniejszyć biurokratyczne, administracyjne, finansowe obciążenia mogące w sposób pośredni lub bezpośredni hamować rozwój naszego kraju. Minister Adam Szejnfeld jest przekonany, iż przyjęcie ustaw z pakietu gospodarczego, pomoże obywatelom, firmom, organizacjom gospodarczym i pracowniczym w jeszcze efektywniejszym funkcjonowaniu.

30 październik 2008r.

DROGI OD RZĄDU

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu podjęła uchwałę o ustanowieniu programu wieloletniego pod nazwie „ Narodowy program przebudowy dróg lokalnych 2008– 2011” Podjęta uchwała ma na celu poprawę stanu infrastrukturalnego dróg gminnych i powiatowych oraz ich lepsze powiązanie z siecią dróg krajowych. Wiceminister Adam Szejnfeld jest przekonany, iż podjęta przez rząd uchwała przyczyni się po poprawy infrastruktury drogowej w północnej Wielkopolsce.

Do 2011 r. rząd pomoże przebudować, zbudować lub wyremontować ważne odcinki dróg gminnych i powiatowych oraz połączyć je z siecią dróg wojewódzkich i krajowych, aby dzięki temu lokalne ośrodki gospodarcze stały się bardziej dostępne. Zbudowanych lub przebudowanych ma być ok. 6 tys. kilometrów dróg gminnych i powiatowych. W latach 2009-2011 na realizację samorządowych inwestycji drogowych trzeba będzie przeznaczyć 6 mld zł – po 3 mld zł z budżetu państwa i budżetów samorządów terytorialnych. W każdym roku na realizację programu rząd i samorządy przeznaczą po 1 mld zł (łącznie 2 mld zł). Zasadą będzie dofinansowanie z budżetu państwa, w danym roku budżetowym, wyłącznie jednego projektu inwestycyjnego, zgłoszonego przez zarządcę drogi gminnej i dwóch projektów zgłoszonych przez powiat. Dofinansowanie jednego projektu ze środków programu nie będzie mogło przekroczyć 3 mln zł rocznie. Inwestycja musi być zrealizowana w roku składania wniosku o jej dofinansowanie. Dopuszcza się etapowe realizowanie większej inwestycji, czyli rozłożenie jej na kilka lat, ale wtedy każdy etap (trwający rok) musi być jednoznacznie określony i opisany. Środkami programu nie będzie można dofinansować projektów realizowanych za pieniądze unijne i środki subwencji ogólnej budżetu państwa. Program będzie nadzorowany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

29 październik 2008r.

Szejnfeld doceniony przez Amerykanów

Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki zostały uhonorowany przez Amerykańską Izbę Handlową dyplomem uznania za zaangażowanie w podejmowanie działań na rzecz rozszerzania wolności gospodarczej i ograniczania ekonomicznych barier rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Uroczystość oraz spotkanie poświęcone wolności w gospodarce odbyło się w dniu 28 października br. W Warszawie.

Ile państwa w gospodarce, jaki zakres ingerencji państwa jest dopuszczalny na wolnym rynku, co można osiągnąć zmieniając prawo gospodarcze… – to główne tematy spotkania wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda z członkami Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Wiceminister Adam Szejnfeld przypomniał, że w Polsce od czasów zmian ustroju politycznego i gospodarczego sprzed dwudziestu lat trwa niezmiennie proces budowania gospodarki wolnorynkowej i wychodzenie państwa z gospodarki. Ten udział na przykład w sferze właścicielskiej ma być ostatecznie wycofany po zakończeniu wielkiego programu prywatyzacji ostatnich polskich firm z udziałem skarbu państwa. Nowoczesne państwo winno bowiem wpływać na gospodarkę, i to tylko na wybrane, najbardziej wrażliwe sektory, jak na przykład energetyka, telekomunikacja, farmacja, czy ochrona uczciwej konkurencji na rynku, nie poprzez instytucję własności, ale poprzez instytucje państwowego regulatora – mówił minister Szejnfeld.

Minister poinformował także, iż polski rząd rozpoczął proces największej reformy polskiego prawa gospodarczego w ostatnich 20 latach – Zasadnicza zmiana dotyczy filozofii tworzenia prawa, które chcemy budować w oparciu o zaufanie państwa do obywatela – wyjaśnił wiceszef resortu gospodarki. – Tworząc nowe regulacje wzorujemy się na anglosaskim modelu tworzenia prawa – dodał.

Nowatorskie rozwiązania zostały zastosowane na przykład w ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym, nad którą 28 października br. debatował Sejm. – W realizacji zadań w formule PPP minimalizujemy udział państwa. Kontrolę nad przebiegiem poszczególnych inwestycji pozostawiamy partnerom, czyli stronie publicznej i prywatnej – powiedział Adam Szejnfeld. – Sporne kwestie będą rozstrzygać niezawisłe sądy, a nie urzędnicy – zaznaczył wiceminister.

Przypomniał, że nowe podejście w tworzeniu prawa widać także w nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która 29 października br. była czytana w Sejmie. – Nasze rozwiązania ułatwią rozpoczynanie działalności gospodarczej oraz ograniczą dowolność kontroli – wyjaśnił wiceminister Szejnfeld. Flagowym projektem ustawy jest idea „zero okienka”, która umożliwi założenie firmy przez Internet, bez konieczności wypełniania zbędnych formalności i wizyt w kilku instytucjach. – Obywatel zainteresowany założeniem własnej firmy zgłosi tylko ten fakt w urzędzie, a resztę formalności załatwią za niego urzędnicy – powiedział Adam Szejnfeld. Sądzę, że w tych rozwiązaniach pójdziemy dalej niż jest to w liberalnych Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej – dodał.

Nowela SDG ograniczy i uporządkuje również kwestię kontroli w firmach. – Wprowadzimy obowiązek powiadomienia przedsiębiorcy o planowanej kontroli, z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem – powiedział wiceminister Szejnfeld. – Przedsiębiorca będzie mógł także zakwestionować miejsce, czas, tryb i sposób kontrolowania jego firmy – podkreślił wiceszef resortu gospodarki.

Wyjaśnił, że czas trwania inspekcji będzie uzależniony od wielkości przedsiębiorstwa. W przypadku kontroli przeprowadzonej niezgodnie z prawem, urząd będzie narażony na sankcje, a zebrane w ten sposób dowody nie będą mogły zostać wykorzystane przeciwko przedsiębiorcy.

Amerykańska Izba Handlowa w Polsce postanowiła wyróżnić ministra Adama Szejnfelda dyplomem uznania za zaangażowanie w podejmowanie działań na rzecz rozszerzania wolności gospodarczej i ograniczania ekonomicznych barier. Wiceminister podziękował z kolei członkom Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce za ich wsparcie i bezpośrednie zaangażowanie przy tworzeniu ustaw z „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”.

***

Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (American Chamber of Commerce in Poland – AmCham) powstała w 1991 roku z inicjatywy amerykańskich przedsiębiorców. Jej celem jest promowanie amerykańskich inwestycji w Polsce. Amerykańska Izba Handlowa jest niedochodową i apolityczną organizacją zrzeszającą obecnie ponad 300 firm.

28 październik 2008r.

Minister Szejnfeld o zrównoważonym rozwoju

- Działanie na rzecz rozwoju gospodarczego i budowanie konkurencyjności gospodarek z uwzględnieniem potrzeb środowiska człowieka oraz środowiska naturalnego jest fundamentem zrównoważonego rozwoju – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas wykładu pt. „Czy rozwój może być niezrównoważony?” na Politechnice Warszawskiej w dniu 27 października br.

Wiceminister Szejnfeld przypomniał, że wyzwania zrównoważonego rozwoju, wywodzące się ze strategii Unii Europejskiej, dotyczą przede wszystkim podnoszenia konkurencyjności firm i gospodarki bez zwiększania jej negatywnego wpływu na środowisko – Ideę zrównoważonego rozwoju realizują nie tylko ludzie biznesu i ludzie władzy, ale wszyscy obywatele. Dlatego osiągnięcie jej celów wymaga m.in. podniesienia świadomości ekologicznej społeczeństwa – podkreślił.

Sekretarz stanu w MG odniósł się również do wymagań zawartych w pakiecie energetyczno-klimatycznym, które wynikają ze Strategii Zrównoważonego Rozwoju UE. – Wejście w życie obecnie proponowanych rozwiązań może spowodować przenoszenie przez firmy produkcji do krajów, gdzie nie ma ograniczeń emisji gazów cieplarnianych, narzuconych przez UE – zaznaczył. Skutkiem może być iluzoryczne ograniczenie emisji i faktyczne obniżenie konkurencyjności Europy wobec innych obszarów ekonomiczno-gospodarczych świata. Nie da się wszystkich krajów rozwiniętych i krajów dopiero rozwijających się traktować tak samo restrykcyjnie. Nie osiągnie się bowiem ani zrównoważenia w rozwoju, ani ekologicznych efektów w środowisku – mówił Adam Szejnfeld.

Wiceminister Szejnfeld dodał, że wspieranie zrównoważonego rozwoju jest jednym z priorytetów prac polskiego rządu. – Przygotowujemy obecnie zmiany w ponad 150 ustawach, które pomogą polskim firmom w osiąganiu coraz lepszych wyników i wprowadzaniu nowych rozwiązań, bez rezygnacji z działań na rzecz środowiska naturalnego – powiedział.

***

Wykład wiceministra Adama Szejnfelda odbył się z okazji cyklu spotkań „Młodzież spotyka osobowość i pyta o przyszłość. Najważniejsze postacie Polski i Europy mówią o zrównoważonym rozwoju”. Organizatorem było stowarzyszenie ETA i Koła Naukowe Politechniki Warszawskiej. Obok wiceministra Szejnfelda, w spotkaniu ze studentami i uczniami wziął udział także prof. Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej.

Przed spotkaniem ze studentami minister Adam Szejnfeld spotkał się odbył rozmowę z prof. dr hab. Inż. Włodzimierzem Kurnikiem, rektorem Politechniki Warszawskiej.

27 październik 2008r.

Rozmowy w Chinach

Promocja polskiego eksportu oraz zwiększenie liczby chińskich inwestycji w naszym kraju – to główne cele wizyty wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda w Chinach. Delegacja polska z premierem Donaldem Tuskiem na czele przebywała w Chinach w dniach 21 – 25 października br.

Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki wziął udział w oficjalnej wizycie premiera Donalda Tuska w Chinach. Głównym celem podróży były spotkania z władzami ChRL oraz udział w szczycie ASEM, a także rozmowy bilateralne z przywódcami innych państw Europy i Azji. Wiceminister Gospodarki uczestniczył w rozmowach z prezydentem i premierem Chin, a także z premierem Wietnamu oraz premierem Kazachstanu.

Jednym z ważniejszych punktów wizyty ministra Szejnfelda w Pekinie było spotkanie z wiceministrem, pierwszym zastępcą Ministra Handlu Chin YU Guangzhou. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim ujemnego salda Polski w handlu dwustronnym, wzmocnienia promocji polskiego eksportu oraz zwiększenia liczby chińskich inwestycji w naszym kraju. – Polska oferuje zagranicznym firmom bardzo korzystne warunki do inwestowania m.in. poprzez zachęty ze strony specjalnych stref ekonomicznych oraz granty gotówkowe – powiedział wiceminister Szejnfeld. Dodał, że polski rząd szczególnie wspiera inwestycje o wysokiej wartości, dotyczące priorytetowych sektorów oraz tworzące dużą liczbę miejsc pracy.

Wiceminister Szejnfeld uczestniczył również w dwóch seminariach dla polskiego i chińskiego biznesu w Szanghaju i Pekinie. Przedstawił informację o polskiej gospodarce, zachęcając chińskie firmy do inwestowania w naszym kraju. Według wiceministra są trzy powody, dla których chińskie firmy powinny bardziej zainteresować się inwestycjami w Polsce. – Atutem naszego kraju jest duża liczba młodych, wykształconych pracowników – zaznaczył. – Ponadto w najbliższych latach zainwestujemy w infrastrukturę ok. 100 mld euro z funduszy unijnych. Przygotowujemy także reformę prawodawstwa gospodarczego, co doda jeszcze większego impetu naszej gospodarce – wymienił wiceminister.

Oba seminaria cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców chińskich. Uczestniczyły w niej również polskie firmy m.in. z branż: budowlanej, górnictwa, przemysłu naftowego, przemysłu motoryzacyjnego, informatycznego oraz telekomunikacyjnego.

Nie mniej ważnym było spotkanie w gronie jednych z największych firm chińskich, które są zainteresowane współpracą z Polską. Premier Donald Tusk oraz ministrowie Cezary Grabarczyk (MI), Adam Szejnfeld (MG), Ryszard Schnepf (MSZ) i Janusz Zaleski (MŚ) spotkali się z prezesi takich firm jak: Lenovo (trzeci producent komputerów na świecie), Minmetals (produkcja i handel metalami kolorowymi), Nuctech (światowy lider w produkcji skanerów do prześwietlania kontenerów), Huawei (największy producent sprzętu telekomunikacyjnego w Chinach), China Railway Engineering Group (trzecia na świecie firma budowlana), China Overseas Engineering Corp. (jedna z najważniejszych firm budowlanych), ZTE Corp. (największa firma telekomunikacyjna ChRL) oraz Shandong Tagao Mining Equipment Corp. (inwestycja Kopexu z partnerem z prowincji Shandong – produkcja obudów zmechanizowanych dla górnictwa węgla).

***

W pierwszych ośmiu miesiącach 2008 r. polski eksport wyniósł prawie 600 mln dolarów, natomiast import osiągnął 6,8 mld dolarów. Według szacunków MG wartość inwestycji chińskich w Polsce w 2007 r. wyniosła ok. 120 mln dolarów.

18 październik 2008r.

Sukces dwudziestolecia

To wielka chwila i wielkie wydarzenie – mówił po zakończeniu posiedzenia Rady Ministrów, Adam Szejnfeld. Ustawa o PPP napisana jest na modelu anglosaskim projektowania prawa. Jak najmniej spraw regulowanych jest w samej ustawie, jednocześnie jak najwięcej rozstrzygnięć odesłanych jest do regulacji w umowie stron przyszłych przedsięwzięć. Takiej metody tworzenia prawa w Polsce jeszcze nikt wcześniej nie próbował. Podobnie dużym przełomem jest uchwalenie projektu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jej rozwiązania są najbardziej nowatorskie od dwudziestu lat – tłumaczył zadowolony z wyników obrad Rządu minister Adam Szejnfeld. Oczywiście to dopiero pierwsza z wielkich bitew, którą udało się wygrać w wojnie o lepsze prawo. Następne rozegrają się w Sejmie, w Senacie, no…. i nie wiadomo, czy też nie w kancelarii prezydenta – dodał minister Szejnfeld.

Rada Ministrów w dniu 17 października br. przyjęła dwie najważniejsze ustawy z „Pakietu Szejnfelda” – ustawę o swobodzie działalności gospodarczej i ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). Kilka godzin rządowej debaty, w której uczestniczył także autor tych projektów – wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, zakończyło się uchwaleniem i skierowaniem projektów ustaw do Sejmu RP. Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej to jeden z fundamentalnych projektów „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, opracowanego przez wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda. I etap nowelizacji SDG wszedł w życie 20 września br. Wprowadza m.in. nową instytucję zawieszania działalności gospodarczej, rozszerza możliwości wydawania wiążących interpretacji prawa i wprowadza obowiązek przyjęcia przez urząd nawet niekompletnych dokumentów od przedsiębiorcy. Zakazuje ponadto żądania od właściciela firmy zaświadczeń i innych dokumentów niewymaganych prawem. Do tego katalogu, w ramach drugiego etapu nowelizacji ustawy wniesiono możliwość rozpoczynania prowadzenia działalności gospodarczej przed zarejestrowaniem firmy, uruchomione zostanie „jedno okienko”, a następnie „zero okienka” oraz radykalnie ograniczone zostaną kontrole w firmach, m.in. czas ich trwania oraz jednoczesność kontroli. Projekt ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym PPP natomiast będzie dawał prawne podstawy do realizacji zadań publicznych przez podmioty prywatne (przedsiębiorców). Ustawa została pozbawiona wszelkich biurokratycznych i finansowych obciążeń, jakie dzisiaj uniemożliwiały podejmowanie inwestycji i innych przedsięwzięć w formule PPP.

16 październik 2008r.

Szejnfeld – wielkopolski poseł

Dzięki zaangażowaniu posła Ziemi Wielkopolskiej Adma Szejnfelda, wiceministra Gospodarki, udało się uzyskać dofinansowanie obwodnicy zachodniej miasta Piły, a także budowy sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej w Łobżenicy. Starania wiceministra Adama Szejnfelda doprowadziły do dofinansowania obwodnicy miasta Piły kwotą prawie 12 mln zł, a budowy sieci kanalizacyjnej i deszczowej w Łobżenicy kwotą prawie 2 mln zł. Pieniądze pochodzą Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach ZPORR.

Celem projektu “Nowe połączenie drogi krajowej nr 11 i wojewódzkiej nr 179 płn. – zach. odcinek obwodnicy miasta Piły” była poprawa dostępności komunikacyjnej regionów poprzez szybsze i bezpieczniejsze powiązania między ośrodkami centralnymi, a pozostałymi obszarami województw, lepszy dostęp do sieci dróg krajowych, jak również poprawa miejskich systemów transportowych. Jest to ważny element układu komunikacyjnego ze względu na łączenie ważnych szlaków drogowych w województwie wielkopolskim oraz duże natężenie ruchu samochodowego. Wiceminister Adam Szejnfeld jest przekonany, iż zakończony etap realizacji budowy obwodnicy znacznie przyczynił się do zwiększenia atrakcyjności gospodarczej Piły, dziś bowiem dobry stan infrastruktury jest główną determinantą przesądzającą o lokowaniu nowych inwestycji. Inwestycja w Łobżenicy dotyczy natomiast połączenia sieci kanalizacji sanitarno deszczowej Sanktuarium Maryjnego w Górce Klasztornej z miastem Łobżenica.

Minister Adam Szejnfeld stara się w sposób ciągły wspierać rozwój Wielkopolski a szczególnie północnych terenów województwa wielkopolskiego z ramienia którego sprawuje mandat posła na Sejm RP. Na podobną pomoc mogli ostatnio liczyć także mieszkańcy innych gmin i powiatów, np. miasta Szamocin i Miasta Chodzież. W tych przypadkach minister Adam Szejnfeld zaangażował się w pomoc w uzyskaniu środków finansowych na budowę obiektów sportowych – hali gimnastycznej oraz trzech boisk sportowych.

16 październik 2008r.

Złota PIKE dla Szejnfelda

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld został laureatem prestiżowej nagrody branżowej „Złota PIKE”, którą przyznano w trakcie XXXIII Międzynarodowej Konferencji i Wystawy Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, która odbyła się w Zakopanem. Minister Szejnfeld został nagrodzony za szczególnie aktywne i skuteczne działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w Polsce, w tym promocji i rozwoju branży komunikacji elektronicznej. Wśród przedsiębiorstw – laureatów w poszczególnych kategoriach znaleźli się między innymi takie firmy, jak: Canal+ Cyfrowy, Toya i firma Vector.

Złota PIKE została w tym roku przyznana po raz drugi. Kandydatów do nagrody zgłaszać mogli wszyscy członkowie Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej. Wyboru laureatów dokonała Kapituła Konkursu, którą stanowili członkowie Prezydium Izby i laureaci poprzednich edycji. Autorem statuetki jest artysta Andrzej Renes.

15 październik 2008r.

INFRASTRUKTURA 2008
Wiceminister Adam Szejnfeld na Targach

- Organizujemy największą ofensywę infrastrukturalną w historii, ofensywę legislacyjną i finansową. Dobra infrastruktura bowiem, to dźwignia wzrostu gospodarczego. Dlatego tak ważne są nowe projekty związane m.in. z budową dróg, lotnisk czy linii kolejowych – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas uroczystego otwarcia VI Międzynarodowych Targów Infrastruktury Miejskiej i Drogowej, które odbyło się 15 października br. w Warszawie.

Wiceminister Szejnfeld zwrócił uwagę, że jesteśmy świadkami wielkie ofensywy rządu Donalda Tuska, której zadaniem jest wsparcie rozwoju infrastruktury. – Zmiany w ustawie o planowaniu przestrzennym, ustawie Prawo budowlane, ustawach z zakresu ochrony środowiska, przygotowanie specustawy drogowej i specustawy kolejowej, a także nowych ustaw takich, jak ustawy o koncesjach na roboty budowlane i usługi oraz ustawy o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym mają usprawnić i przyspieszyć budowę dróg, autostrad i kolei w naszym kraju – podkreślił. Na to wszystko nakładają się największe w historii środki finansowe, na przykład tylko w 2009r. ma być ich ok. 32 mld zł – dodał minister Szejnfeld.

W opinii wiceministra jednym z ważniejszych projektów, które mogą się przyczynić do rozwoju infrastruktury w Polsce, są ustawy o koncesjach i o PPP. Ta ostatnia przygotowana jest w Ministerstwie Gospodarki – stworzy solidny fundament pod planowane inwestycje – powiedział. – Dzięki niej wiele zadań, którymi dotychczas zajmowała się administracja publiczna lub samorządowa ma szansę na realizację przez firmy prywatne – zaznaczył wiceminister Szejnfeld.

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk również podkreślił znaczenie zmian prawnych, które mają ułatwić i przyspieszyć budowę nowych obiektów. – Ważne jest przede wszystkim czy inwestorzy zechcą skorzystać z nowych rozwiązań. Mam jednak nadzieję, że projektów inwestycyjnych związanych z infrastrukturą będzie coraz więcej – powiedział minister Grabarczyk.

***

Obok wiceministra Adama Szejnfelda w uroczystości udział wzięli m.in. minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska – Główny Konserwator Przyrody Maciej Trzeciak oraz przedstawiciele parlamentu i samorządów.

Organizatorem VI Międzynarodowych Targów Infrastruktury Miejskiej i Drogowej INFRASTRUKTURA 2008 są Międzynarodowe Targi Polska. W tegorocznej edycji udział bierze ponad 117 wystawców z 9 krajów m.in. Hiszpanii, Szwecji, Czech, Włoch i Chin. Impreza potrwa do 17 października.

12 październik 2008r.

Pakiet Szejnfelda – REWOLUCJA

Prawo rozpoczynania działalności gospodarczej jeszcze przed zarejestrowaniem firmy, zakładanie przedsiębiorstw przez Internet, radykalne ograniczenie dowolności w kontrolach to nowe, rewolucyjne dla przedsiębiorców przepisy, które znalazły się w II etapie nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Projekt, będący wizytówką rządowego „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, przygotowany został przez wiceministra Adama Szejnfelda.

Aby dziś założyć firmę, przyszły przedsiębiorca musi wypełnić szereg wniosków i złożyć je w kilku urzędach. Długotrwała i uciążliwa rejestracja to jednak dopiero początek trudności, stojących przed osobami rozpoczynającymi działalność gospodarczą. Czekają je następnie liczne kontrole, przeprowadzane w chaotyczny sposób przez różne instytucje. Wszystko to podważa autorytet państwa i hamuje rozwój przedsiębiorczości w Polsce, co z kolei niekorzystnie wpływa na wzrost gospodarczy kraju i konkurencyjność naszej gospodarki.

Odpowiedzią na te problemy są zmiany zaproponowane przez wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda w II etapie nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Stanowią one bezprecedensowy krok w stronę wprowadzenia w Polsce konstytucyjnej wolności gospodarczej. Przepisy koncentrują się przede wszystkim wokół dwóch obszarów:

I. Rozpoczynanie działalności gospodarczej i zakładanie firm. Pierwszy raz w historii Rzeczpospolitej działalność gospodarczą będzie można rozpoczynać i prowadzić nawet wtedy, gdy firma jeszcze nie zostanie zarejestrowana. Wystarczy zgłoszenie tego faktu do urzędu prowadzącego ewidencję działalności gospodarczej i bez czekania na rejestrację, będzie można rozpoczynać i prowadzić własny biznes. Sama rejestracja ma być ułatwiona i przyspieszona poprzez wprowadzenie:

• „Jednego okienka” – zasady, która w pierwszym etapie uprości i przyspieszy rejestrację firmy w tradycyjnej formie – do założenia własnej działalności wystarczy tylko jeden wniosek złożony tylko w jednym miejscu.

• „Zero okienka” – zasady, która docelowo umożliwi założenie firmy przez Internet dzięki stworzeniu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – będzie to nowoczesna i ogólnodostępna platforma informatyczna z danymi o polskich przedsiębiorstwach. Oprócz roli ewidencyjnej będzie spełniać także zadanie informacyjne, co ma służyć zwiększeniu bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w Polsce.

II. Ograniczenie kontroli w przedsiębiorstwach – ustawa radykalnie zmienia zasady prowadzenia kontroli i porządkuje jej system, co pozytywnie ma wpłynąć nie tylko na rozwój przedsiębiorczości, zwiększając swobodę ich działalności, ale także na wizerunek i autorytet państwa w społeczeństwie.

Ad. I.

• Działalność gospodarcza bez rejestracji – Obecnie działalność gospodarczą można rozpocząć dopiero po uzyskaniu wypisu z ewidencji działalności gospodarczej poświadczającej rejestrację firmy. Niestety, załatwianie formalności i oczekiwanie na urzędowe formalności trwa teraz nawet całe tygodnie. Zaproponowane w nowelizacji SDG rozwiązanie uniezależni od siebie stan faktyczny – rozpoczęcie prowadzenia własnego, prywatnego biznesu, od stanu prawnego – urzędowego zarejestrowania przedsiębiorstwa. Zainteresowany rozpoczęciem działalności ma zgłosić tylko ten fakt a resztę formalności mają za niego załatwić urzędnicy – oto propozycja ministra Adama Szejnfelda.

• „Jedno okienko” – umożliwi przedsiębiorcy składanie jednego wniosku (tzw. wniosek zintegrowany) rejestrującego działalność gospodarczą, zamiast czterech dotychczasowych i bardzo wielu różnych załączników oraz zaświadczeń. Wniosek, ten będzie można składać również elektronicznie. Zakładanie firmy, w przeciwieństwie do stanu obecnego, ma być bezpłatne. „Jedno okienko” będzie rozwiązaniem przejściowym, przygotowującym urzędy i przedsiębiorców do wprowadzenia autorskiego pomysłu wiceministra Adama Szejnfelda – zasady „zero okienka”.

• „Zero okienka” – to system, który pozwoli na założenie firmyprzez Internet, bez konieczności wizyty w jakimkolwiek urzędzie. Proces rejestracji będzie szybki i prosty:

1. Przedsiębiorca wypełnia jeden wniosek, tzw. wniosek zintegrowany.

2. Składa go przez Internet lub w dowolnym urzędzie gminy, także w formie papierowej; dzięki temu rejestracja odbywa się natychmiast, bez zbędnej zwłoki.

3. System informatyczny przekazuje dane urzędom zajmującym się rejestracją działalności gospodarczej.

4. Organy administracji publicznej będą zobowiązane korzystać z danych zawartych w ewidencji i nie będą mogły żądać od przedsiębiorcy zaświadczeń o wpisie do ewidencji, ani innych dokumentów, które będą mogły samodzielnie pobierać z bazy informatycznej CEIDG.

Informacje z wypełnionych przez firmy wniosków będą gromadzone w systemie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będzie to ogólnodostępna i bezpłatna platforma informatyczna, zawierająca informacje o firmach, zintegrowana z centralną ewidencją i bazami danych innych organów państwa. Obejmie podstawowe informacje o przedsiębiorstwie i jego statusie prawnym.

CEIDG ułatwi ponadto zdobywanie informacji o innych firmach poprzez co zwiększy bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, przyspieszy też wzajemne kontakty przedsiębiorców, ułatwiając wymianę handlową między firmami działającymi w różnych częściach kraju i zagranicą.

Ad. II. Ograniczenie kontroli. Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w rewolucyjny sposób zmienia przepisy regulujące przeprowadzanie kontroli działalności gospodarczej, zmieniając pod tym kątem ok. 60 ustaw. Projekt prezentuje zupełnie nowe podejście do przeprowadzania kontroli w firmach. Fundamentalna zmiana dotyczy przede wszystkim określenia przedmiotu kontroli – ustawa wskazuje, że nie powinien być nim przedsiębiorca, a jedynie wykonywana przez niego działalność gospodarcza. Główne nowości dotyczące kontroli w firmach, to m.in.:

1. Obowiązek zawiadomienia o kontroli – wprowadza się obowiązek zawiadamiania o zamiarze przeprowadzenia kontroli na co najmniej 7 dni przed kontrolą. Kontrola ma się odbyć w ciągu tego terminu – tj. nie wcześniej, niż po 7 dniach od zawiadomienia i nie później niż w ciągu 30 dni. Jeśli się nie odbędzie należy wyznaczyć nowy termin zawiadamiając o tym przedsiębiorcę.

2. Obowiązek informowania o prawach przedsiębiorcy – przeprowadzający kontrolę będą musieli przed przystąpieniem do czynności kontrolnych poinformować przedsiębiorcę o jego prawach i obowiązkach. Kontrolujący będą musieli także uzasadniać podejmowanie niektórych czynności kontrolnych w książce kontroli, czego nie było do tej pory.

3. Sprzeciw przedsiębiorcy – przedsiębiorca będzie miał prawo do sprzeciwu wobec miejsca, czasu, trybu i sposobu kontrolowania jego firmy. Sprzeciw będzie wstrzymywał kontrolę do czasu rozpatrzenia sprzeciwu przez wyższą instancję. Jest to całkowicie nowy instrument – dotychczas osoby prowadzące działalność gospodarczą nie dysponowały żadnymi środkami prawnymi, które służyłyby ochronie ich interesów w przypadku prowadzenia kontroli z łamaniem prawa.

4. Skrócenie czasu trwania – kontrole w przedsiębiorstwach zostaną skrócone w zależności od wielkości firmy i tak – do 2 tygodni w przypadku mikroprzedsiębiorstw, do 3 tygodni dla małych firm, do 4 tygodni dla średnich i do 8 tygodni dla dużych firm. Chodzi o łączny czas kontroli tej samej instytucji kontrolnej w określonym przedsiębiorstwie w danym roku kalendarzowym

5. Kontrole jednoczesne – ustawa zakazuje jednoczesnego prowadzenia więcej niż jednej kontroli u tego samego przedsiębiorcy przez różne instytucje kontrolne w tym samym czasie.

6. Kontrola niezgodna z prawem – w przypadku bezprawnej kontroli, urząd będzie narażony na sankcje, m.in. odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa i samych kontrolerów, a zebrane podczas takiej kontroli dowody nie będą mogły być wykorzystane w żądnym postępowaniu administracyjnym, podatkowym, karnym lub karnoskarbowym przeciwko kontrolowanemu przedsiębiorczy. Zasada ta ma doprowadzić do profesjonalizacji procedur kontrolnych i zdyscyplinowania pracowników instytucji kontrolnych.

***

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej to jeden z fundamentalnych projektów „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, opracowanegoprzez wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda.

I etap nowelizacji SDG wszedł w życie 20 września br. Wprowadza m.in. nową instytucję zawieszania działalności gospodarczej, rozszerza możliwości wydawania wiążących interpretacji prawa i wprowadza obowiązek przyjęcia przez urząd nawet niekompletnych dokumentów od przedsiębiorcy. Zakazuje ponadto żądania od właściciela firmy zaświadczeń i innych dokumentów nie wymaganych prawem.

10 październik 2008r.

Rządowy Szczyt w Hiszpanii

Wzrost wymiany handlowej, bliższa współpraca inwestycyjna i nowe rozwiązania w energetyce to najważniejsze tematy rozmów wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda z sekretarz stanu w Ministerstwie Przemysłu, Handlu i Turystyki Hiszpanii Silvią Iranzo Gutierrez. Spotkanie odbyło się w czasie V Polsko-Hiszpańskich Konsultacji Międzyrządowych, 8 października br. w Cordobie.

Podczas spotkania wiceminister Szejnfeld zauważył, że coraz większe znaczenie dla dwustronnych stosunków gospodarczych mają rosnące inwestycje hiszpańskie w Polsce. – W przyszłości kluczową rolę odgrywać mogą również wspólne przedsięwzięcia Polski i Hiszpanii przy okazji Euro 2012, dot. infrastruktury i turystyki – powiedział. Jego zdaniem, szansą na dalszy rozwój naszych relacji będzie także włączenie polskich specjalnych stref ekonomicznych i parków przemysłowych w hiszpański program promocji inwestycji.

Zarówno wiceminister Szejnfeld, jak i sekretarz Gutierrez wyrazili zainteresowanie zacieśnieniem współpracy między Polską a Hiszpanią dotyczącej energetyki odnawialnej. Podczas spotkania rozważali m.in. pomysł zorganizowania misji sondażowej polskich firm energetycznych do Hiszpanii w celu nawiązania bliższych relacji biznesowych oraz bardziej efektywną wymianę doświadczeń naukowych między polskimi a hiszpańskimi instytucjami badawczymi.

W trakcie spotkania strony uzgodniły również powołanie polsko-hiszpańskiej grupy ekspertów, której zadaniem będzie wypracowywanie wspólnych stanowisk Polski i Hiszpanii na forum Unii Europejskiej, zwłaszcza w zakresie polityki handlowej.

***

Polskiej delegacji podczas konsultacji międzyrządowych przewodniczył premier Donald Tusk. W jej skład weszli także m.in.: minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska i minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

9 październik 2008r.

Prawo przyjazne samorządom

- Nie ma dobrego rozwoju samorządu terytorialnego, bez rozwoju przedsiębiorczości. Między samorządem a biznesem występować powinna więc swojego rodzaju symbioza. Mam nadzieję, że rozwiązania prawne proponowane przez Ministerstwo Gospodarki będą służyły polskim przedsiębiorcom w realizacji zadań, również na szczeblu lokalnym i samorządowym – powiedział wiceminister Adam Szejnfeld podczas VI Samorządowego Forum Kapitału i Finansów, które odbyło się 7 października br. w Warszawie.

Wiceminister Adam Szejnfeld powiedział, że w planach rządu i pracach Sejmu są już ustawy, które będą zwiększały kompetencje i wzmacniały finanse polskich samorządów. Ale nie tylko te rozwiązania są i będą istotne dla rozwoju „małych ojczyzn” – Zaznaczył. Minister przedstawił główne założenia przygotowywanego pod jego kierownictwem „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”. W opinii wiceministra najważniejsze jest zaufanie państwa do obywatela. – To główne przesłanie przygotowywanych przez nas zmian legislacyjnych – powiedział. Przykładem takiego podejścia jest nowa ustawa o PPP. – Ma ona charakter ramowy, określa jedynie przedmiot i strony umowy oraz ich wzajemne prawa i obowiązki. Natomiast w kwestiach szczegółowych odsyłamy do obowiązujących już przepisów, m.in. prawa cywilnego. Chcemy aby ustawa o PPP była podstawą nowej ery rozwoju polskich gmin, powiatów i województw – zaznaczył wiceminister.

Zdaniem wiceszefa resortu gospodarki istotne znaczenie dla przyszłych przedsiębiorców, będzie mieć także realizacja idei „jedno okienko”, a następnie „zero okienka”. Stworzy to m.in. możliwość założenia firmy przez Internet, bez konieczności stawiania się w jakimkolwiek urzędzie. – „Zero okienka” ułatwi rejestrację firmy oraz rozpoczęcie działalności gospodarczej w możliwie najkrótszym terminie od momentu zadeklarowania takiej chęci – powiedział wiceminister.

Wiceminister zwrócił uwagę, że takie rozwiązania będą mogły w pełni funkcjonować po wprowadzeniu elektronicznego przepływu dokumentów. – Chcemy w tym celu stworzyć Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – powiedział wiceminister. – Będzie to ogólnodostępna i bezpłatna platforma, zawierająca podstawowe informacje na temat przedsiębiorstw – dodał.

***

Samorządowe Forum Kapitału i Finansów nt. „Zmiany w systemie i wokół finansów samorządowych – co przyniósł pierwszy rok nowego parlamentu?” odbyło się po raz szósty. Organizatorem imprezy jest Wydawnictwo Municipium S.A., wydawca „Wspólnoty”.

7 październik 2008r.

Polska i Wietnam

– Traktujemy stosunki gospodarcze z Wietnamem, jako priorytetowe, dlatego zamierzamy otworzyć w Hanoi Wydział Promocji Handlu i Inwestycji – zapowiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas spotkania z Doan’em Xuan’em Hung, ministrem spraw zagranicznych Wietnamu. Spotkanie odbyło się 6 października br. w Ministerstwie Gospodarki.

Wiceszef resortu gospodarki podkreślił, że w planach rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej Polski z zagranicą, kraje Azji są traktowane priorytetowo. – Mam nadzieję, że planowane otwarcie przez Ministerstwo Gospodarki WPHiI w Wietnamie przyczyni się do intensyfikacji naszych stosunków handlowych i zmniejszenia deficytu w obrotach towarowych – powiedział Adam Szejnfeld. Wydział będzie wspierał polskich przedsiębiorców zagranicą, ale także oferował pomoc wietnamskim firmom, chcącym prowadzić działalność w Polsce.

Wiceminister wskazał na wspólne cechy obu krajów. Wietnam jest jednym z najlepiej rozwijających się obecnie krajów Azji, Polska natomiast najbardziej dynamicznie rozwijającym się krajem Europy. Do tej pory współpracowaliśmy głównie w zakresie przemysłów ciężkich, jak górnictwo, energetyka, czy przemysł stoczniowy. Powinniśmy jednak poszukiwać także nowych obszarów kooperacji. Mogą to być m.in. nowoczesne technologie, gospodarka komunalna, ochrona środowiska, rolnictwo i turystyka – powiedział wiceminister Szejnfeld. Rozwojowi tej współpracy oraz zmniejszeniu deficytu handlowego może służyć rządowy kredyt w wysokości 280 mln $, jaki rząd polski zaoferował stronie wietnamskiej.

Wiceminister Szejnfeld wyraził przekonanie, że świetną okazją do promocji polskiej gospodarki, turystyki i kultury będzie także EXPO 2010 w Szanghaju. – Podczas światowej wystawy chcemy bowiem całej Azji Południowo-Wschodniej zaprezentować walory naszego kraju – powiedział Adam Szejnfeld.

Minister Spraw Zagranicznych Wietnamu, Doan’em Xuan’em Hung również podkreślał podobieństwa obu krajów. – Wietnam po 20 latach reform odnotowuje wysokie, bo około 9-proc. tempo wzrostu gospodarczego. Dochód na jednego mieszkańca wynosi 1000 dol. – powiedział minister Hung. Dodał, że jego kraj chce zostać pełnoprawnym partnerem Unii Europejskiej. – Prowadzimy właśnie rozmowy na temat podpisania „Porozumienia o Partnerstwie i Współpracy” (EU-Vietnam Partnership and Cooperation Agrement PCA) – powiedział szef MSZ Wietnamu. Strona wietnamska liczy na pomoc Polski w pertraktacjach z UE.

***

Wietnam jest ważnym partnerem gospodarczym Polski w regionie Azji Południowo-Wschodniej. W 2007 r. wzajemne obroty wyniosły 443,6 mln dol., w tym eksport – 68,3 mln dol., import – 375,3 mln dol. Z kolei w I półroczu 2008 r. obroty osiągnęły wartość 311,6 mln dol., eksport – 68,8 mln dol., import – 242,8 mln dol.

6 październik 2008r.

Gmina Fair Play

- Gminy, które dbają o interesy społeczności lokalnych i działających na ich terenach inwestorów, przyczyniają się do rozwoju gospodarczego naszego kraju – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas uroczystej Gali z okazji VII edycji konkursu „Gmina Fair Play”. Uroczystość odbyła się 3 października br. w Warszawie.

Wiceminister Szejnfeld zwrócił uwagę, że konkurs „Gmina Fair Play” cieszy się dużą popularnością, a tegoroczna edycja zgromadziła liczne grono laureatów. – Cieszymy się, że coraz więcej gmin angażuje się w rozwój gospodarczy Polski – powiedział. – To również sygnał, że stwarzają coraz lepsze warunki dla rozwoju przedsiębiorczościi inwestycji na swoim terenie – dodał wicminister.

Zdaniem wiceministra synergia współpracy samorządów i przedsiębiorców służy nie tylko im, ale całej gospodarce. Odnosząc się do echa światowego kryzysu na rynkach finansowych minister Szejnfeld uznał, iż jesteśmy krajem dobrze zabezpieczonym przed skutkami kryzysu, a – sukcesy polskich samorządów i tempo ich rozwoju, utwierdza nas w nadziei i przekonaniu, że nasza gospodarka jest stabilna. Nie mamy więc czego się obawiać – zaznaczył wiceminister Szejnfeld.

Prezes Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym Mieczysław Bąk podkreślił, że konkurs przeznaczony jest dla gmin, które postępują „Fair” nie tylko w kontaktach z przedsiębiorcami ale przede wszystkim współpracują ze swoimi mieszkańcami. – Nazwa „Fair Play” doskonale oddaje rzetelność i etykę gmin, które zgłaszają się do naszego plebiscytu. Chcielibyśmy aby coraz więcej gmin tak właśnie prezentowało się nie tylko w naszym kraju ale również poza jego granicami – powiedział Bąk.

***

Organizatorem konkursu „Gimna Fair Play – nowa jakość w polskich samorządach”, jest Krajowa Izba Gospodarcza oraz Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym.

Do tegorocznej, VII edycji konkursu, zgłosiło się 159 samorządów z całej Polski. Nagrody główne – statuetki w pięciu kategoriach otrzymały:

- Miasto Rzeszów – kategoria duże miasto;

- Miasto Słupsk – kategoria średnie miasto;

- Miasto i Gmina Karlino – miasteczko i małe miasto;

- Gmina Kobierzyce, Gmina Kleszczów, Gmina Lesznowola – kategoria gmina wiejska;

- Gmina Łukta – kategoria gmina turystyczna.

Wręczono również Złote Statuetki „Gmina Fair Play” 2008 oraz wyróżnienia honorowe.

Wśród laureatów prestiżowego konkursu „Gmin Fair Play” znalazło się wiele gmin z województwa wielkopolskiego, co świadczy o wysokim poziomie funkcjonowania wielkopolskich samorządów. Do nagrodzonych i wyróżnionych należą gminy: Krotoszyn, Ostrów Wielkopolski, Buk, Grodzisk Wielkopolski, Odolanów, Rakoniewice, Chodzież, Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszego, Komorniki, Kwilcz, Stare Miasto, Kórnik.

1 październik 2008r.

Zaufanie, głupcze!

Okres końca września i początku październik to czas rozpoczynającej się nauki na wyższych uczelniach. W dniu 30 września br. wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld wygłosił wykład na Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. Wykład zatytułowany „Zaufanie, głupcze!”, był częścią uroczystości inaugurującej Nowy Rok Akademicki 2008/2009. Szkoła, uznana za najlepszą uczelnię prywatną na Pomorzu w tym roku obchodzi piętnastolecie swojego funkcjonowania. Jubileusz ten zbiegł się w czasie z pięćdziesięcioleciem pracy dydaktycznej rektora uczelni, pana prof. zw. dr hab. Jerzego Młynarczyka.

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld był głównym gościem honorowym uroczystości w trakcie której wygłosił wykład inauguracyjny pt.: „Zaufanie, głupcze!”. Swój wykład minister Szejnfeld zaczął od zaznaczenia, iż żadne zmiany prawne nie będę funkcjonowały dobrze, jeśli nie zmienimy mentalności osób ich stosujących. Zdanie to było skierowane do kadry pedagogicznej, licznie przybyłych przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, ale przede wszystkim do studentów, którzy przez najbliższe lata zdobywać będą wiedzę i umiejętności, które później wykorzystywać będą w życiu zawodowym. „W Polsce przyszedł czas na pozytywną rewolucję legislacyjną, musimy zacząć tworzyć prawo oparte na jasnych, prostych i przejrzystych regułach, a nie jak dotąd w stylu „wielostronicowych instrukcji obsługi skomplikowanych urządzeń”. Stanowione prawo powinno być oparte na fundamencie zaufania państwa do obywatela” – mówił podczas wykładu inauguracyjnego wiceminister gospodarki.

Po wygłoszeniu wykładu inaugurującego nowy rok akademicki, minister Szejnfeld życzył wszystkim studentom wielu sił oraz zapału w rozwijaniu swoich pasji i umiejętności. Specjalne słowa minister skierował natomiast do rektora Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu prof. zw. dr hab. Jerzego Młynarczyka, który w tym roku obchodzi 50–lecie swojej pracy dydaktycznej. „Jerzy Młynarczyk, to prawnik, poseł, samorządowiec, prezydent, olimpijczyk, wykładowca akademicki, autor podręczników z zakresu prawa morskiego. Pasji i funkcji sprawowanych przez Jego Magnificencję podczas wielu lat swojej pracy starczyłoby do obdzielenia kilku osób. Należy zazdrościć i gratulować oraz iść w ślady Jego Magnificencji” – mówił Adam Szejnfeld, który życzył rektorowi kolejnych wielu lat zdrowia i zadowolenia z wykonywanej misji.

1 październik 2008r.

Europower

- Polski sektor elektroenergetyczny odgrywa kluczową rolę w rozwoju polskiej gospodarki, lecz co jeszcze ważniejsze, będzie miał coraz większy wpływ na poziom konkurencyjności naszych firm na europejskim i światowym rynku – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas otwarcia XI Międzynarodowej Konferencji EUROPOWER 2008, która odbyła się 1 października br. w Warszawie.

Wiceminister Szejnfeld przypomniał, że resort gospodarki przygotowuje Politykę energetyczną Polski do 2030 r. – Dokument ten wskaże najważniejsze cele i kierunki działania w sektorze energetycznym pożądane przez państwo – dodał. Podkreślił również, że polski sektor elektroenergetyczny będzie w dalszym ciągu bazował na konwencjonalnych źródłach energii, tj. na węglu kamiennym i brunatnym. – Będziemy budować bezpieczeństwo energetyczne na własnych surowcach, ale również poprzez wprowadzanie nowych technik i technologii wykorzystywania nie tylko konwencjonalnych, czy też ekologicznych źródeł energii, ale także takich, które pozwolą wykorzystywać źródła do tej pory marginalizowane w sektorze, na przykład energię z odpadów. Stawiamy także na rozwój rozproszonej energetyki – podkreślił. Ministerstwo Gospodarki ogłosiło na przykład już przetarg na projekt instalacji do produkcji paliw gazowych i płynnych z węgla kamiennego.

Zdaniem wiceministra Adama Szejnfelda z wprowadzeniem nowoczesnych technologii nierozerwalnie wiąże się problem finansowania tych inwestycji. – Jest to jedno z wyzwań dla rządu. Musimy stworzyć warunki, w których kapitał łatwiej będzie napływał do spółek energetycznych – dodał.

Wiceminister Szejnfeld zwrócił także uwagę na wyzwania, jakie przed polską gospodarką stawiają wymogi pakietu klimatyczno-energetycznego Komisji Europejskiej. – Robimy wszystko, aby nie zostały przyjęte rozwiązania niekorzystne dla polskich wytwórców – podkreślił. Strona polska opowiada się za rozwiązaniem, które pozwoli na stopniowe wprowadzanie systemu aukcyjnego na emisję CO2. Trzeba jednak pamiętać, że polska energetyka musi sobie poradzić nie tylko z ekologicznym problemem redukcji emisji CO2, ale także SO2 i NOx. Te ostatnie zobowiązanie musi zrealizować najpóźniej do 2016 roku – powiedział.

W konferencji wzięli również udział: wiceminister w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Piotr Serafin, prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju Andrzej Kassenberg, prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej, przewodniczący Grupy Ekspertów Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki Andrzej Nehrebecki oraz prof. Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej.

***

Konferencja EUROPOWER jest jednym z najważniejszych wydarzeń branży energetycznej w Polsce. W ciągu dziesięciu lat wzięło w niej udział ponad 3500 uczestników związanych z branżą energetyczną.

W trakcie tegorocznej edycji przedstawiciele branży omówią uwarunkowania rozwoju Polskiego rynku energetycznego w stosunku do wymagań nakładanych na Polskę dyrektywami UE. Przedstawią również efekty konsolidacji sektora energetycznego z punktu widzenia wytwórców, spółek dystrybucyjnych, operatora i największych odbiorców energii w Polsce.

1 październik 2008r.

Starogard Gdański

„Mam nadzieję, że trudna sytuacja w USA i Europie Zachodniej nie przełoży się na polską gospodarkę, mimo, że gros naszego wzrostu opiera się na eksporcie. Silna bowiem dynamika rozwoju Polski oraz wytrzymała “poduszka amortyzacyjna” w postaci zaplanowanych do wydania przez najbliższe kilka lat ponad 100 mld zł m.in. na inwestycje, będą powodowały, że odczuwalność w Polsce złego stanu gospodarek zachodnich będzie minimalna. Nie powinno to bardzo poważnie skutkować dla rynku pracy i kosztów utrzymania w naszym kraju” – tymi słowami rozpoczął swoje spotkanie z przedsiębiorcami skupionymi w Izbie Przemysłowo–Handlowej w Stargardzie Gdańskim, które odbyło się 30 września br. W trakcie spotkania rozmawiano także o stanie polskiej energetyki, finansach publicznych i projekcie budżetu na 2009 rok, rozwoju przedsiębiorczości, kwestiach związanych z nadmierną biurokracją polskiej administracji oraz o najważniejszych założeniach projektów ustaw „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” opracowanego przez ministra Szejnfelda.

Nasz rząd stara się prowadzić politykę wolności i odpowiedzialności w gospodarce i finansach. Potwierdza to nie tylko projekt budżetu na rok 2009, w którym m.in. ograniczono deficyt do 18,2 miliardów zł, ale również wprowadzenie do ustawy budżetowej elementów budżetu zadaniowego, o którym mówiło się od lat, jednak żadna wcześniejsza ekipa nie zabrała się za urzeczywistnienie wygłaszanych postulatów – mówił Adam Szejnfeld..

Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z planami ministerstwa gospodarki, opracowywanymi pod kierownictwem wiceministra Adama Szejnfelda dotyczącymi barier rozwoju gospodarki i możliwości ich zniesienia przez wdrożenie w życie zapisów z „Pakietu na rzecz Przedsiębiorczości”. Pierwsze 5 ustaw z pakietu weszło już w życie, kolejne 15 znajduje się na zaawansowanym etapie legislacyjnych prac w rządzie albo już w parlamencie. Wśród nich najbardziej istotne to II część nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która przewiduje, między innymi, możliwość rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej już od złożenia oświadczenia woli chęci podjęcia takiej działalności, a nie dopiero od zarejestrowania firmy. Zniknie więc konieczności załatwiania „tysiąca kwitków”. Od wejścia w życie proponowanych przepisów, to urzędy będą załatwiały formalności konieczne do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Kolejną ważną ustawą jest zupełnie nowa ustawa o partnerstwie publiczno – prywatnym, tworzona w oparciu o model anglosaski. Ustawa jest napisana w sposób przystępny i zrozumiały, ma charakter ramowy a nie wyczerpująco instruktarzowy. „Jeżdżąc po kraju i spotykam się z wieloma głosami pozytywnego odbioru zmian, jakie zaproponowałem w Pakiecie. Jestem przekonany, iż uporządkowanie i usystematyzowanie polskiego prawa gospodarczego zapewnieni stabilności i pewności prowadzenia biznesów w Polsce. To właśnie stabilność prawa jest wskazywane przez samych zainteresowanych, jako czynnik mogący w sposób zdecydowany przyczynić się do wzrostu aktywności gospodarczej przedsiębiorców” – mówił podczas spotkania Adama Szejnfeld.

30 wrzesień 2008r.

Izrael

Rozmowy gospodarcze z przedstawicielami izraelskiego rządu i biznesu oraz udział w obchodach 20-lecia Izby Handlowej Izrael-Polska były głównymi celami wizyty wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda w Izraelu. Sekretarz Stanu w MG przebywał z wizytą w tym kraju w dniach 25-28 września br.

Stan dwustronnych stosunków gospodarczych i perspektywy ich dalszego rozwoju były najważniejszymi tematami rozmów wiceministra Adam Szejnfelda z przedstawicielami izraelskiego rządu oraz instytucji państwowych. Podczas spotkania z dyrektorem generalnym w Ministerstwie Przemysłu, Handlu i Pracy Izraela Boazem Hirschem wiceminister dobrze ocenił doświadczenia we współpracy w przemyśle obronnym i w zakresie realizacji umowy offsetowej, związanej z zakupem przez Polskę izraelskiej rakiety „Spike”. Rozmówcy analizowali również możliwości rozszerzenia wzajemnej współpracy także i w innych obszarach gospodarki.

Zdaniem wiceministra Szejnfelda, do perspektywicznych dziedzin współpracy między Polską a Izraelem należą przede wszystkim zaawansowane technologie, gospodarka komunalna, energetyka, w tym energetyka odnawialna oraz budownictwo, ale także rolnictwo i turystyka. – Nowe programy turystyczne, promujące w oryginalny sposób Polskę i Izrael przybliżą wiedzę o naszych krajach. Będzie to miało ogromny wpływ na lepszy klimat wokół wspólnych przedsięwzięć finansowych i gospodarczych – przekonywał. Do tej pory bowiem turystyka z Polski do Izraela ma w zasadzie charakter turystyki religijnej a z Izraela do Polski charakter historyczny. Odwiedzający oba kraje w małym stopniu więc poznają je pod innym katem.

W trakcie wizyty w Izraelu wiceminister szczególną uwagę poświęcił energetyce odnawialnej. W tym celu spotkał się z przedstawicielami izraelskich przedsiębiorców działających w tym sektorze – firmami Ormat i Clal Energy. Rozmowy dotyczyły współpracy w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatrowej i ciepła odpadowego. – Jesteśmy zainteresowani nowymi możliwościami w tej dziedzinie, które traktujemy jako dywersyfikację źródeł energii – podkreślił wiceminister.

Podczas obchodów jubileuszu Izby Handlowej Polska-Izrael, wiceminister Adam Szejnfeld rozmawiał z jej członkami m.in. o wymianie doświadczeń między Polską a Izraelem na temat promocji gospodarki i wspierania eksportu. Wręczył również listy gratulacyjne od wicepremiera Waldemara Pawlaka dla zasłużonych członków Izby, którzy przyczynili się do rozwoju dwustronnych relacji gospodarczych.

***

Polsko-izraelskie obroty handlowe wyniosły w 2007 r. ponad 543 mln dol., z czego eksport stanowił blisko 40 proc. Główne produkty, które eksportujemy do Izraela to metale i wyroby z metali, maszyny i urządzenia oraz artykuły spożywcze. Z kolei Izrael sprzedaje do Polski przede wszystkim produkty przemysłu chemicznego oraz maszyny i urządzenia.

30 wrzesień 2008r.

Nagroda Nobla

W dniu 29 września br. wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld wziął udział w obchodach 25 rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Nagrody Nobla. Uroczystości jubileuszowe odbyły się na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w Tatrze Wielkim.

Adam Szejnfeld, jako członek legalnej i podziemnej Solidarności, działacz opozycji antykomunistycznej lat osiemdziesiątych, wziął udział w uroczystościach dwudziestopięciolecia przyznania Lechowi Wałęsie pokojowej Nagrody Nobla połączonych z sześćdziesiątą piątą rocznicą urodzin Prezydenta Wałęsy.

Podczas uroczystości zaproszeni goście w swoich wypowiedziach odnosili się do najważniejszych momentów z życia i działalności Lecha Wałęsy. Podkreślali, że ruch „Solidarności” w tamtych latach był nadzieją Polaków na lepszą przyszłość. Zdaniem prof. Normana Devisa Wałęsa jest jedynym Polakiem, który w obecnych czasach uznawany jest w oczach świata za człowieka “nadziei i wolności”. Zwrócił także uwagę, że bohaterami tego okresu są również miliony ludzi, które dały Wałęsie – jako przewodniczącemu – autorytet i siłę. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski w swojej laudacji, podkreślał znaczenie pokojowej walki, jaką Lech Wałęsa stoczył z komunistyczną władzą. Polski robotnik, podpisujący mądre porozumienie, wielkim długopisem to obraz, który zostanie w pamięci nie tylko Polaków, ale ludzi na całym świecie.

W Teatrze Wielkim podczas uroczystego koncertu zawieszony był transparent z napisem: „Lech Wałęsa – człowiek wolności”, wolność jest bowiem jedną z największych cenionych wartości. Nie ma bowiem rozwoju intelektualnego człowieka, nie ma dobrze funkcjonującej gospodarki bez wolności. Minister Szejnfeld doskonale pamięta te dni, kiedy Danuta Wałęsa odbierała w imieniu męża Nagrodę Nobla, czasy prześladowań, czasy walki Narodu o wolność, czasy aresztowań, internowania, czasy przełamania siły złowrogiego i niesprawiedliwego systemu. Te obrazy wracają zawsze na nowo w takich momentach jak ten i niemal żywe stają przed moimi oczami, także i dziś, kiedy już wolna Polska jest w Unii Europejskiej oraz w NATO. Teraz, gdy stale podnosimy swoje znaczenie i prestiż na arenie międzynarodowej, konieczne jest pielęgnowanie pamięci o tamtych dniach, miesiącach, latach. Czas, w którym 10 milionów Polaków zjednoczonych w NSZZ „Solidarność” chciało przywrócić Polskę na łono normalności i wolności dał owoce, które teraz konsumujemy my wszyscy. Lech Wałęsa wielki przywódca, którego odwaga, upór i mądrość doprowadziły Polskę do przemian, których efektem jest wolna ojczyzna, zasługuje na szacunek i należytą wdzięczność – wspominał w trakcie wieczornych uroczystości Adam Szejnfeld.

W uroczystościach, a potem w spotkaniu z byłym prezydentem oprócz przedstawicieli polityki wzięli również udział reprezentanci kultury, nauki, kościoła i biznesu.

***

Komitet Noblowski przyznał Lechowi Wałęsie Pokojową Nagrodę Nobla w 1983 r., w uznaniu działalności “Solidarności” na rzecz wolności i demokracji w Polsce.

23 wrzesień 2008r.

Śniadanie

- Przygotowując nową ustawę o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym (PPP) chcieliśmy dać jak najwięcej swobody zainteresowanym stronom, by dzięki temu mogły realizować coraz więcej przedsięwzięć w tej formule – powiedział wiceminister gospodarki Adam Adam Szejnfeld podczas śniadania biznesowego na temat PPP, które 23 września br. zorganizował Warsaw Business Journal i PKPP Lewiatan.

Wiceminister Szejnfeld przedstawił główne idee nowej ustawy o PPP. – Ma ona charakter ramowy. Przede wszystkim określa granice działań podmiotów publicznych i prywatnych oraz relacje, które mają je wiązać – powiedział. – Natomiast w kwestii szczegółowych rozwiązań odsyła do ogólnego systemu prawa, w tym głównie prawa cywilnego – dodał wiceminister.

Wiceszef resoru gospodarki zwrócił także uwagę, że w nowej ustawie usunięto bariery, które utrudniały do tej pory przygotowanie projektu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. – Zrezygnowaliśmy m.in. z obowiązku wykonywania kosztownych analiz oraz wycen inwestycji. Ich zakres i kryteria pozostawiliśmy przyszłym partnerom inwestycji – podkreślił wiceminister Szejnfeld.

W ocenie Dyrektor Centrum PPP Ireny Herbst istotnym elementem umów opartych na PPP jest podział obowiązków między stronami realizującymi inwestycje. – Domeną administracji jest odpowiedzialność za poziom świadczenia usług publicznych, natomiast przedsiębiorca zarządza ryzykiem związanym z działalnością gospodarczą – powiedziała.

Dyrektor Herbst przypomniała również, że od lipca br. funkcjonuje Centrum PPP, organizacja pozarządowa, założona przez 42 podmioty m.in. banki, przedsiębiorstwa oraz izby gospodarcze. – Naszym zadaniem jest przede wszystkim promocja oraz monitorowanie działań związanych z PPP – podkreśliła. – Mam nadzieję, że nowa ustawa pozwoli spełnić oczekiwania związane z realizacją PPP w naszym kraju – dodała Herbst.

***

W spotkaniu pt. „PPP w Polsce: czy dać mu jeszcze jedną szansę?” oprócz wiceministra Adama Szejnfelda wzięli w nim udział Irena Herbst Dyrektor Centrum PPP w Polsce, Per Magnusson Partner Zarządzający w Magnusson Law Firm oraz przedstawiciele organizacji przedsiębiorców.

23 wrzesień 2008r.

Finalizujemy prace nad PPP

- Zakończyliśmy kolejny ważny etap prac nad ustawą o partnerstwie publiczno-prywatnym. Jej projekt został zaakceptowany przez Komitet Rady Ministrów. Mam nadzieję, że rząd przyjmie go na jednym z najbliższych posiedzeń – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas konferencji prasowej nt. partnerstwa publiczno-prywatnego, która odbyła się 23 września br. w MG

Jak poinformował wiceminister Szejnfeld, nowa ustawa o PPP powstała w oparciu o niezwykle nowoczesną i nieznaną dotąd w Polsce metodologię, wzorowaną na modelu anglosaskim. – Regulacja ma charakter ramowy i określa jedynie granice prawa, w obrębie których powinni poruszać się potencjalni partnerzy publiczni i prywatni – podkreślił. – Dzięki temu mają oni maksimum swobody w ustalaniu wzajemnych relacji – dodał.

Wiceminister zwrócił uwagę, że podczas prac nad ustawą jej autorzy zrezygnowali z tworzenia przepisów o charakterze instruktarzowym. – Nie chcemy, aby nowe prawo nadmiernie regulowało rzeczywistość, do której się odnosi – wyjaśnił. Z tego też względu nie powstał katalog określający możliwy przedmiot umowy o PPP. – Partnerzy publiczni i prywatni, zgodnie z właściwością konkretnego przedsięwzięcia, sami będą decydować co powinno się w niej znaleźć i określać swoje wzajemne prawa i obowiązki – powiedział.

Sekretarz stanu w MG poinformował, że w nowej ustawie ograniczenia są nakładane jedynie na administrację rządową. – Jeśli przedmiot przedsięwzięcia PPP wymaga zaangażowania środków publicznych powyżej 100 mln zł, to musi wyrazić na to zgodę minister finansów – wyjaśnił.

Dodał, że dzięki nowym przepisom zredukowano wiele obciążeń biurokratycznych i finansowych, takich jak np. obowiązek przeprowadzania analiz i wyważania ryzyk związanych z realizacją przedsięwzięcia w formule PPP. – Kto zna się na prowadzeniu biznesu, ten nigdy w życiu nie pomyśli, by robić to bez odpowiednich analiz i biznesplanu. Jest to rzecz oczywista, a naszym zdaniem rzeczy oczywistych w prawie nie powinno się regulować – stwierdził wiceminister Szejnfeld.

Wiceszef resortu gospodarki wymienił także inne cele, które zostaną zrealizowane dzięki nowej ustawie. – Zdemonopolizuje ona działania administracji i umożliwi realizację jej zadań także przez podmioty prywatne – powiedział. Ma być także kolejnym impulsem prorozwojowym, zwłaszcza jeśli chodzi o działalność samorządu terytorialnego. – To samorządowcy przeprowadzają większą część inwestycji w zakresie zadań publicznych. Nowa ustawa umożliwi im wykorzystywanie do tego celu środków prywatnych – wyjaśnił. Dzięki temu, we współpracy partnerów publicznych i prywatnych będą realizowane takie inwestycje jak budowa szkół, hal sportowych, spalarni śmieci, dróg, autostrad, portów morskich i lotniczych, a nawet urzędów. Ustawa wprowadzi także możliwość wykorzystywania do tego celu środków UE.

***

Projekt ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym został 22 września br. przyjęty przez Komitet Rady Ministrów i skierowany pod obrady rządu. Jeszcze w październiku powinno odbyć się jej pierwsze czytanie w Sejmie. Po przejściu całej drogi legislacyjnej ustawa może wejść w życie na początku przyszłego roku.

23 wrzesień 2008r.

PPP – maksimum swobody

Eliminowanie zbędnych obciążeń administracyjnych, aktywizacja podmiotów publicznych i prywatnych oraz demonopolizacja administracji publicznej to główne cele, które realizować będzie nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). Projekt nowelizacji przygotowany pod kierownictwem wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda został przyjęty 23 września br. przez Komitet Rady Ministrów i skierowany pod obrady rządu.

Kolejna propozycja z „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” wiceministra Adama Szejnfelda otwiera nową erę rozwoju współpracy sektora publicznego i prywatnego w duchu wolności i zaufania do obywatela.

Eliminowanie obciążeń administracyjnych

Przygotowując nową ustawę o PPP jej autorzy kierowali się dwoma zasadami:

*

tam, gdzie to możliwe nie tworzyć kolejnych, zbędnych przepisów, ale odsyłać do sprawdzonych rozwiązań prawnych m.in. w prawie handlowym i cywilnym,

*

pozostawić stronom partnerstwa jak najwięcej swobody przy ustalaniu zakresu umowy.

Umowa o PPP ma charakter ramowy, w formule tzw. umbrella agreement. Zrezygnowano w niej ze szczegółowego wykazu zawartości umowy, określając jedynie jej zasadnicze elementy. Ramy umowy określają, iż:

*

Partner prywatny zobowiązuje się do realizacji przedsięwzięcia za wynagrodzeniem oraz poniesienia w całości albo w części wydatków na jego realizację lub poniesienia ich przez osobę trzecią;

*

Podmiot publiczny zobowiązuje się do współdziałania w osiągnięciu celu przedsięwzięcia, w szczególności poprzez wniesienie wkładu własnego;

*

Każda ze stron umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym ponosi część ryzyka powodzenia przedsięwzięcia. W ten sposób nawiązuje się do uznanych na świecie modeli partnerstwa publiczno-prywatnego.

Projekt ustawy nie będzie też narzucał stronom przedmiotu partnerstwa. Formułę PPP będzie można stosować w każdym przypadku, w którym spełnione zostaną wymagania ustawowe co do sposobu wynagradzania partnera prywatnego i podziału ryzyka związanego z przedsięwzięciem.

W nowelizacji zrezygnowano także z obowiązku przeprowadzania analiz poprzedzających rozpoczęcie inwestycji w ramach partnerstwa. Kosztowne analizy, nieuwzględniające wielkości przedsięwzięcia, były podstawową przeszkodą w dotychczasowych próbach realizacji PPP. Zdaniem autorów nowelizacji, analizy i ich przedmiot powinien wynikać z rzeczywistej potrzeby umawiających się podmiotów.

Demonopolizacja działań administracji publicznej

Nowa ustawa pomoże również zdemonopolizować działania administracji publicznej. Umożliwi bowiem przekazanie niektórych zadań samorządów i administracji prywatnym przedsiębiorstwom, na wzór stosowanego w firmach outsourcingu. Dzięki temu, administracja publiczna będzie działać sprawniej, tzn. z większą korzyścią dla obywatela i mniejszym kosztem dla państwa.

Impuls prorozwojowy

Rewolucyjne rozwiązania nowej ustawy stworzą szansę na przełom w realizacji zamrożonych dotąd sztywnymi przepisami inwestycjach w formule PPP. Mogą stać się impulsem prorozwojowym, który przyczyni się do większej aktywności zarówno podmiotów publicznych jak i prywatnych. Nowe regulacje pozwolą wykorzystać wykwalifikowaną kadrę i środki finansowe firm komercyjnych do realizacji przedsięwzięć zarezerwowanych dotąd dla sektora publicznego. Dzięki temu wspólnie z samorządami będą mogły realizować takie inwestycje jak budowa szkół, hal sportowych, spalarni śmieci, dróg, autostrad, portów morskich i lotniczych, a nawet urzędów.

Dodatkowo, w ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju dodano przepis, który upoważnia do dofinansowywania projektów realizowanych w ramach PPP ze środków unijnych.

***

W prace nad projektem ustawy o PPP zaangażowani byli – na niespotykaną dotąd skalę – partnerzy społeczni, którzy wraz ze stroną rządową wspólnie tworzyli jej zapisy. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele administracji publicznej – rządowej i samorządowej – oraz organizacji przedsiębiorców i pracodawców. Przewodniczącym Grupy Międzyresortowej powołanej przez Komitet Rady Ministrów oraz szefem projektu i zespołów partnerów społecznych był wiceminister Adam Szejnfeld.

19 wrzesień 2008r

Polska atrakcyjna dla hiszpańskich inwestorów

Współpraca w dziedzinie energetyki odnawialnej i sektorze budowlanym oraz rozwijanie działalności inwestycyjnej polskich i hiszpańskich przedsiębiorstw to główne zagadnienia omówione przez wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda podczas wizyty w Hiszpanii. W dniach 12-13 września br. sekretarz stanu w MG odwiedził Saragossę i Madryt.

Podczas spotkania z Sylvią Iranzo Gutierrez, wiceminister przemysłu, turystyki i handlu, Adam Szejnfeld omówił aktualny stan gospodarki hiszpańskiej i jej wpływ na branżę budowlaną tego kraju. Wiceminister Gutierrez wyjaśniła, że gorsza sytuacja sektora budowlanego w Hiszpanii może przyczynić się do większej aktywności hiszpańskich firm za granicą, w tym na polskim rynku. – Nasi przedsiębiorcy będą prawdopodobnie starali się wykorzystywać wysoki popyt na mieszkania w Polsce – przewidywała.

W trakcie madryckiego spotkania z hiszpańskimi firmami oraz przedstawicielami organizacji przedsiębiorców i pracodawców, wiceszef resortu gospodarki zachęcał do inwestowania w naszym kraju. Przedsiębiorcy z Hiszpanii natomiast przedstawili ministrowi Szejnfeldowi swoje zainteresowania inwestycyjne w Polsce oraz własną ocenę stanu polskiego prawodawstwa gospodarczego. Narzekano na biurokrację, sztywne prawo pracy oraz przepisy mające wpływ na inwestycje, w tym dotyczące planowania przestrzennego i prawa budowlanego. – Polski rząd pracuje nad uproszczeniem zasad prowadzenia działalności gospodarczej. Chcemy stworzyć w naszym kraju najbardziej sprzyjające warunki do prowadzenia biznesu w całej Europie – podkreślił.

Z Manuelem Teruelem Izquierdo, prezydentem Izby Przemysłowo-Handlowej w Saragossie, wiceminister Szejnfeld rozmawiał m.in. na temat lokowania w Polsce hiszpańskich inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem sektora energetyki odnawialnej. – Zachętą dla zagranicznych inwestorów jest coraz lepsza sytuacja gospodarcza Polski i fakt, iż szybko doganiamy najbardziej rozwinięte kraje UE. Równie ważne są polskie plany zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych, w tym z wiatru, w ogólnym bilansie energetycznym kraju – powiedział. Prezydent Izquierdo zadeklarował z kolei, że w 2009 r. hiszpańscy przedsiębiorcy zorganizują misję gospodarczą do Polski. Maja to być inwestorzy z całej Hiszpanii i w różnych branżach. Największe jednak zainteresowanie wywołuje budownictwo mieszkaniowe, rozwój infrastruktury oraz energetyka odnawialna. To będą priorytety planowanych spotkań – uzgodniły obie strony.

Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii było także tematem wielu innych spotkań wiceministra Szejnfelda, w tym z José Maria Roig Aldasoro, członkiem Rządu Nawarry. Przedstawiciel najbardziej uprzemysłowionego regionu Hiszpanii wyraził wolę skorzystania z doświadczeń polskiego Ministerstwa Gospodarki w tej dziedzinie. – Dla Polski współpraca z Nawarrą może okazać się cenna ze względu na usytuowanie w tym regionie krajowego centrum energii odnawialnych CENER – ocenił wiceminister Adam Szejnfeld.

Podczas krótkiej wizyty, sekretarz stanu w MG wizytował także polski pawilon na Światowej Wystawie EXPO 2008 oraz wziął udział w konferencji Samorządu Województwa Śląskiego promującej walory tego regionu. Impreza została zorganizowana w ramach targów EXPO w Saragossie, będąc jej finalnym przedsięwzięciem.

W rozmowach w Madrycie i Saragossie podejmowano także temat ewentualnej współpracy Polski i Hiszpanii na rynkach trzecich, tj. na rynkach Europy środkowo wschodniej oraz na terenie Ameryki Łacińskiej.

***

Polsko-hiszpańskie obroty handlowe przekroczyły w 2007 r. wartość 5 mld euro i rosły szybciej niż z innymi krajami UE. W tym czasie Polski eksport wzrósł o 1/3 i wyniósł 2,9 mld euro. Z kolei z Hiszpanii sprowadziliśmy towary o wartości 2,5 mld euro, czyli o 1 więcej niż rok wcześniej. W ubiegłym roku Polska odnotowała dodatnie saldo obrotów handlowych z Hiszpanią o wartości ponad 400 mln euro.

18 wrzesień 2008r.

O ropie i gazie oraz nadzorze w energetyce

- Silny sektor paliwowy to fundament stabilnej gospodarki oraz gwarancja bezpieczeństwa energetycznego państwa – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, podczas otwarcia VI Międzynarodowej Konferencji „Nafta i Gaz 2008”, która odbyła się 17 września br. w Warszawie. Rozmowami na temat ropy i gazu rozpoczął się dzisiejszy dzień, a zakończył debatą na temat nadzoru właścicielskiego w energetyce podczas posiedzenia sejmowej stałej podkomisji ds. energetyki, w której, z ramienia Ministerstwa Gospodarki, uczestniczył minister Adam Szejnfeld.

Wiceminister Adam Szejnfeld przedstawił główne priorytety Polityki energetycznej Polski do 2030 r. opracowywanej w resorcie gospodarki. Zgodnie z nimi bezpieczeństwo energetyczne Polski oparte zostanie na krajowych zasobach surowców. – Polska energetyka bazuje na węglu, który stanowi 60 proc. bilansu energetycznego. W związku z tym musimy prowadzić badania nad nowymi sposobami pozyskania paliw płynnych i gazowych właśnie z węgla – powiedział.

Wiceminister zapewnił, że nadal będą prowadzone działania mające na celu dywersyfikację dostaw ropy i gazu do Polski. – Chcemy jednak budować bezpieczeństwo energetyczne nie tylko poprzez dywersyfikację kierunków dostaw, ale także przez stosowanie nowych technologii – podkreślił.

Sekretarz stanu w MG stwierdził, że obecny rząd musi także skupić się na działaniach wspierających działalność inwestycyjną firm w branży energetycznej. – W resorcie gospodarki trwają już prace nad nową ustawą o inwestycjach liniowych – podkreślił. Jego zdaniem powstanie w ten sposób fundament legislacyjny, który umożliwi realizację najważniejszych z punktu widzenia państwa przedsięwzięć w sektorze energetycznym. – Chcemy również znowelizować ustawą o Urzędzie Regulacji Energetyki – dodał.

W otwarciu konferencji i sesji wprowadzającej wzięli również udział: Jerzy Brniak, prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, Mirosław Dobrut, wiceprezes zarządu PGNIG S.A., Marek Sokołowski, wiceprezes PKN Orlen oraz Wojciech Wróblewski doradca zarządu ds. strategii PKN Orlen.


17 wrzesień 2008r.

Bitwa dwudziestolecia!

To najważniejsza bitwa o wolność gospodarczą, jaką stoczono w Polsce od dwudziestu lat – powiedział po konferencji uzgodnieniowej w Ministerstwie Gospodarki Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki. Konferencja poświęcona była uzgodnieniom międzyresortowym najważniejszego projektu z „Pakietu Szejnfelda” – ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (SDG). Projekt ustawy przewiduje stworzenie „jednego okienka”, „zero okienka” oraz ograniczenie kontroli przedsiębiorców. Urzędnicy wszystkich ministerstw, urzędów państwowych, agencji oraz instytucji kontroli zgłosili kilkaset stron uwag i sprzeciwów do projektu ustawy niemalże paraliżując prowadzone prace. Reformatorska ekipa ministra Szejnfelda jednak nie odpuszcza i nie zmniejsza determinacji dla potrzebnych zmian. W sukurs ministrowi przyszły także organizacje przedsiębiorców i pracodawców. Poniżej zamieszczamy otrzymane wczoraj oświadczenie BCC:

OŚWIADCZENIE
Business Centre Club

Nie pozwólmy urzędnikom
odrzucić dobrego projektu

Wobec oporu urzędników niechętnych zmianom, jakie wprowadzić ma nowelizacja ustawy o swobodzie gospodarczej przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki, Business Centre Club stanowczo oświadcza, że proponowane zmiany są potrzebne gospodarce. Ich wejście w życie ułatwi działającym w kraju firmom dalszy rozwój, a państwu zapewni dłuższy i szybszy wzrost gospodarczy. Dobre w tym projekcie są nawet nie poszczególne przepisy, ale wreszcie właściwe podejście: upodmiotowienie przedsiębiorców, zamiast – tak jak jest to dotychczas – traktowania ich jak zło konieczne.

Charakterystyczne w tym kontekście jest uzasadnienie prezentowane przez wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda, który apelował, by patrzeć na proponowane zmiany w kontekście celów gospodarczych rządu, który nie akceptuje obecnej pragmatyki urzędniczej. To ważne stwierdzenie, że rząd dostrzega problem „superwładzy” urzędników, których nienowoczesny sposób myślenia często jest hamulcem zmian na lepsze, czego najlepszym przykładem jest właśnie ustawa o SDG.

Nawet, jeżeli przyjąć tezę, że nowe przepisy będą niekiedy nadużywane przez faktycznie nieuczciwych przedsiębiorców, to pozytywne skutki gospodarcze i społeczne zmniejszonej dolegliwości kontroli i ucywilizowania ich przebiegu wielokrotnie zrekompensują ewentualne starty. Rosnąca sprawność i wydajność gospodarki przynosi wymierne, ogromne efekty – również podatkowe.

Fałszywy jest obraz kreowany przez niektórych biurokratów dotyczący rzekomego paraliżu kontroli oraz niemożności rozbijania karteli i zmów cenowych. Jest to obraz gołosłowny, nie poparty konkretnymi scenariuszami i zakładający, że każdy przedsiębiorca jest potencjalnym przestępcą.

Dzięki proponowanym zmianom przedsiębiorcy zyskają status równego partnera wobec urzędników. Działalność gospodarcza przestanie być zatem zagrożona niekompetentnymi lub wrogimi działaniami pozabiznesowymi.

Wprowadzenie zasad odpowiedzialności materialnej urzędników za podejmowane rażąco błędne i sprzeczne z prawem decyzje spowoduje tylko uregulowanie stosunku urzędników do podatników czy petentów. Można też oczekiwać wprowadzenia innego systemu nagradzania urzędników niż patologiczna praktyka premii od kwot rzekomo stwierdzonych uszczupleń podatkowych lub kwot nałożonych kar jeszcze przed ich uprawomocnieniem.

Innym pozytywnym efektem zmian będzie zmniejszenie ilości spraw rozpatrywanych przez sądy administracyjne, w tym rozstrzyganych na rzecz przedsiębiorców. Obecnie ponad 30% spraw przed sądami administracyjnymi (a więc po zakończeniu normalnego procesu odwoławczego) kończy się orzeczeniem bezzasadności stanowiska fiskusa lub innych organów administracji. Skutkiem budżetowym są wysokie odszkodowania płacone z kieszeni podatników.

Projekt nowelizacji ustawy o SDG ograniczy także korupcjogenność działalności kontrolnej oraz – m.in. dzięki zasadzie wiążących interpretacji dotyczących zdarzeń przyszłych – ułatwi przedsiębiorcom planowanie. Będą więc mogli podejmować pewniejsze i odważniejsze decyzje gospodarcze, z korzyścią dla rozwoju gospodarczego Polski i zamożności Polaków.

BCC jednoznacznie popiera projekt zmian ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

dr inż. Wojciech Warski

Przewodniczący Konwentu BCC

16 wrzesień 2008r.

Uwalnianie inwestycji

W pracach parlamentarnych jest już rządowy projekt mający uwolnić inwestycje w drogi i autostrady. Obecnie przyszedł czas na koleje – rząd przyjął dzisiaj w tym zakresie kolejną ustawę przygotowaną przez Ministerstwo Infrastruktury. Nad następnym projektem rozpoczął pracę rządowy spec od deregulacji – Adam Szejnfeld.

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, w dniu 16 września br. wziął udział w posiedzeniu Rady Ministrów. W tym dniu rząd debatował między innymi nad propozycją uproszczonego trybu przejmowania nieruchomości pod budowę linii kolejowych o znaczeniu państwowym. Utrata praw do nieruchomości ma następować z dniem wydania przez wojewodę decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej. Wojewoda będzie też zawiadamiał właścicieli lub użytkowników gruntów o wszczęciu postępowania w sprawie wydania takiej decyzji. Rozwiązania te znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym oraz ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Rząd zaproponował także, aby odszkodowanie za przejęcie nieruchomości było wyższe od jej wartości ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego. Właściciel lub użytkownik wieczysty takiej nieruchomości będzie mógł otrzymać odszkodowanie o 5 proc. wyższe, jeśli opuści ją niezwłocznie. Dodatkowo będzie mógł otrzymać 10 tys. zł, jeśli na przejmowanej działce stał dom.

Minister Adam Szejnfeld rozpoczął w Ministerstwie Gospodarki prace nad kolejną ustawą mającą odblokowywać procesy inwestycyjne w gospodarce. Ma to być ustawa o inwestycjach liniowych. Jej rozwiązania mają pomóc budować w Polsce rurociągi (gazociągi, ropociągi, wodociągi…) oraz linie przesyłu energii elektrycznej. Bez tych rozwiązań przedsiębiorstwa sieciowe nie będą mogły rozwijać się z pożądaną dynamiką a gospodarka nie otrzyma wystarczających źródeł i nośników energii, jak będzie niebawem potrzebna.

Ponadto, Rada Ministrów przyjęła zaprezentowany przez ministra A. Szejnfelda raport przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki dotyczący wspierania użycia w transporcie biopaliw i innych paliw odnawialnych.


10 wrzesień 2008r.

Adam Szejnfeld o PPP

- Partnerstwo Publiczno-Prywatne (PPP) może być doskonałym narzędziem realizacji celów i potrzeb administracji publicznej i samorządowej. Dlatego w resorcie gospodarki przygotowaliśmy projekt nowej ustawy, która umożliwi inwestycje w tej formule – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas debaty „Ustawa o PPP blokadą rozwoju działań partnerskich w Polsce”, która odbyła się 9 września br.

Wiceminister Adam Szejnfeld zwrócił uwagę, że projekt nowej ustawy o PPP ma charakter ramowy, określający granice zachowań podmiotów publicznych i prywatnych oraz relacje, które mają je wiązać. – Chcemy wprowadzić jak najwięcej swobody działania dla zainteresowanych stron. W kwestii szczegółowych rozwiązań odsyłamy do ogólnego systemu prawa, w tym głównie prawa cywilnego – dodał wiceminister.

Wiceszef resortu gospodarki podkreślił, że jego zdaniem wszystkie zadania publiczne mogą być realizowane w każdej dopuszczalnej prawem formie. – Taki zapis znalazł się w przygotowanym przez nas projekcie. Dzięki temu wiele zadań, którymi dotychczas zajmowała się administracja publiczna lub samorządowa ma szansę na realizację przez podmioty prywatne. Chciałbym bowiem, by PPP, oprócz innych form, stało się elementem demonopolizacji administracji publicznej – powiedział wiceminister Szejnfeld.

W opinii wiceministra infrastruktury Andrzeja Panasiuka ustawa o PPP jest potrzebna, jednak możliwe są inicjatywy partnerskie bez jej udziału. – Dlatego w naszym resorcie przygotowaliśmy projekt ustawy o koncesjach na roboty budowlane lub usługi. Chcielibyśmy aby wskazywała ona podmiotom publicznym jak wybrać prywatnego inwestora do realizacji projektów. Chodzi o stworzenie szerokiego katalogu form współpracy między administracją a biznesem – dodał wiceminister Panasiuk.

Podczas debaty poruszono również kwestię obowiązującej ustawy o PPP. W ocenie obecnych na spotkaniu przedstawicieli samorządów jedną z przyczyn jej niestosowania jest wykonywanie kosztownych analiz oraz wycen inwestycji w formule PPP. – Każdy inwestor przed rozpoczęciem projektu zapewne wykona potrzebne analizy – powiedział wiceminister Szejnfeld. – Jednak w nowej ustawie zrezygnowaliśmy m.in. z tego jako ustawowego obowiązku, pozostawiając zakres i kryteria tych analiz zainteresowanym stronom przyszłych przedsięwzięć. – podkreślił.

***

Debata „Ustawa o PPP blokadą rozwoju działań partnerskich w Polsce” była częścią Kongresu Innowacyjne sposoby realizowania projektów PPP organizowanego przez Informedia Polska.

W debacie, oprócz wiceministra Adama Szejnfelda udział wzięli także m.in.: Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Panasiuk, Doradca Baker & McKenzie Gruszczyńcy i Wspólnicy, prof. Michał Kulesza oraz pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Funduszy Europejskich.

9 wrzesień 2008r.

Rada Ministrów

Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki w dniu 9 września br. wziął udział w posiedzeniu Rady Ministrów, podczas której został przyjęty projekt budżetu państwa na rok 2009. Założono, że deficyt budżetu państwa w 2009 r. ma wynieść 18.200.000 tys. zł, dochody – 269,891.456 tys. zł, natomiast wydatki osiągną wysokość 288.091.456 tys. zł. W przyjętym dziś przez Radę Ministrów wstępnym projekcie budżetu na 2009 r. przewidziano, że inflacja ukształtuje się na poziomie 2,9 proc., a PKB wyniesie 4,8 proc. Prace nad budżetem w rządzie będą jeszcze trwały a ostateczne przyjęcie projketu ustawy budżetowej na 2009 roku planowane wstępnie jest na 23 września br.

Co warto podkreślić, po raz pierwszy projekt ustawy budżetowej został uzupełniony o zadaniowy plan wydatków państwa jako istotny element usprawniający planowanie i zarządzanie środkami publicznymi.

Ponadto, Rada Ministrów przyjęła kilka innych projektów w tym projekt ustawy zakładający, że Akademia Ekonomiczna w Poznaniu zmieni nazwę na Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Uczelnia może nadawać stopnie doktora w sześciu dyscyplinach naukowych, tzn. spełnia wszystkie niezbędne kryteria zawarte w ustawie z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, uprawniające do zmiany nazwy na „uniwersytet”. Po tej zmianie ranga uczelni wzrośnie, a koszty z tym związane zostaną pokryte z jej środków własnych.

7 wrzesień 2008r.

Mistrzostwa Polski o puchar Szejnfelda

Współzawodnictwo o puchar Adama Szejnfelda, wiceministra gospodarki w Mistrzostwach Polski w półmaratonie było główną atrakcją minionej niedzieli w Wielkopolskim sporcie. Zawodny na tym dystansie są największą imprezą biegaczy w Polsce, a bieg w półmaratonie Philipsa w Pile, to jedna z czołowych imprez (czwarta w Polsce) biegu maratońskiego w kraju. Oprócz doborowej, międzynarodowej czołówki warto wspomnieć, że w biegu udział bierze wielu pasjonatów biegania.

Puchar Szejnfelda w kategorii pań zdobyła Volha Krautsova z Białorusi, a w kategorii panów puchar przypadł Boniface Nduva z Kenii.

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – to motto wielu sportowych imprez przyświeca organizowanemu corocznie przez Stowarzyszenie Biegów Ulicznych w Pile Międzynarodowemu Półmaratonowi PHILIPS’a i Mistrzostwom Polski w Półmaratonie. W tym roku, 7 września, mieliśmy okazję przeżywać 18-ty raz tego typu imprezę, która wpisała się już na trwałe w kalendarz sportowy nie tylko Piły, ale i całego kraju. W tym roku wystartowało ponad 1400 zawodników i zawodniczek, a bieg ukończyło 1213 osób. To nowy rektor frekwencji. „Organizacja Międzynarodowej imprezy o tak znaczącej randze, jaką ma już Bieg Pilski to osiągnięcie zasługujące na wyrazy szczerego uznania. Pilski maraton to nie tylko wielkie wydarzenie sportowe w kraju, to także impreza, która promuje Polskę i Piłę na całym świecie. Państwo Paskalowie wkładają wiele pracy i serca, aby z roku na rok impreza stała na coraz wyższym poziomie zarówno organizacyjnym jak i sportowym. Jak widać udaje im się to świetnie z czego ja, oraz wszyscy pilanie jesteśmy niezmiernie zadowoleni” – mówił wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

7 wrzesień 2008r.

Święto plonów

Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki wziął udział w wielkopolskich dożynkach powiatowych powiatu chodzieskiego (dożynki powiatowe odbyłyby się w gminie Szamocin) oraz powiatu międzychodzkiego (dożynki powiatowe odbyłyby się w gminie Łowyń). Obie uroczystości przepełnione były podniosłą atmosferą i symboliką tradycji dziękczynienia rolnikom za ich ciężką pracę i trud. Minister Szejnfeld pogratulował zbiorów, choć aura tego roku nie była sprzyjająca ludziom żyjącym z rolnictwa. Susza i nadmierne opady przemiennie dawały się we znaki polskim rolnikom. W samej Wielkopolsce straty z powodu suszy przekroczyły miliard zł. W powiecie międzychodzkim na przykład plony w tym roku były średnio 50% niższe od normalnych, a były wsie i gminy, gdzie te straty przekroczyły 70% zbiorów. Trudno w takich warunkach świętować – mówił minister Szejnfeld – ale tym bardziej należy dziękować za trud i oddanie pracy wielkopolskim rolnikom. Życzę też, by przyszłoroczna aura była łaskawsza i wynagrodziła wszelkie straty – powiedział Adam Szejnfeld.

Minister podziękował za wytężoną pracę i wraz z władzami gmin oraz powiatów, także wespół z miejscowymi samorządowcami, symbolicznie podzielił chleb z tegorocznych zbiorów, by każdemu go starczyło przez następny rok. Minister Szejnfeld życzył wszystkim rolnikom i ich rodzinom udanego świętowania oraz wypoczynku po zakończeniu jesiennych zbiorów. Dożynki, to nie tylko święto plonów, uroczystości kościele i urzędowe ceremonie. Dożynki, to także radosna zabawa, ale i okazja do spotkania ludzi, którzy ze względu na soje obowiązki mają mało czasu na wzajemne rozmowy. W takich właśnie rozmowach, także z rolnikami i samorządowcami, brał udział wiceminister Adam Szejnfeld.

6 wrzesień 2008r.

Samorządowe spotkania

Sprawy reformy administracji publicznej oraz parlamentarne prace nad ustawami dotyczącymi samorządu gminnego i powiatowego, były tematami spotkania z samorządowcami powiatu wrzesińskiego. Minister Adam Szejnfeld korzystając z okazji podzielił się nie tylko wiedzą na omawiane tematy, ale także swoimi samorządowymi doświadczeniami. Zaprezentował również staroście wrzesińskiemu Dionizemu Jasińskiemu główne założenia przygotowanej w ramach „Pakietu Szejnfelda” ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Od momentu ogłoszenia projektu zupełnie nowej ustawy o PPP minister Szejnfelda spotyka się z dużym zainteresowaniem jej treścią i możliwościami praktycznego zastosowania ze strony samorządowców. Fakt ten wcale nie dziwni. „Obecnie obowiązująca ustawa jest przeregulowana, zawiera zbyt wiele obciążeń, których spełnienie jest przez samorządy praktycznie niemożliwe. Stąd dotychczasowe przepisy dotyczące PPP są praktycznie martwe. Zaproponowane rozwiązania są łatwe w interpretacji i przystępne dla każdego samorządu. Jestem przekonany, iż po wejściu w życie nowej ustawy będziemy mogli obserwować ponowny rozkwit naszych samorządów” – twierdzi wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

W tym samym dniu minister Szejnfeld wziął udział w dorocznym święcie „Dnia Energetyka” w ZE PAK SA Konin. Wiceminister życzył wszystkim energetykom z okazji ich święta zadowolenia z wykonywanej pracy oraz powodzenia, uśmiechów i radości w życiu prywatnym. Najbardziej wyróżniających się i zasłużonych dla energetyki minister Szejnfeld uhonorował wręczeniem medali resortowych „Zasłużony dla energetyki”.

Konin, Września, oprócz takich miast jak Gniezno, Koło, czy Turek, to największe i najważniejsze miasta subregionu konińskiego w Wielkopolsce.

5 wrzesień 2008r.

Minister Szejnfeld w Koninie
Energetyka fundamentem Gospodarki

Efektywność i bezpieczeństwo energetyczne oparte na własnych zasobach surowców, zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, rozwój konkurencyjnych rynków paliw i energii oraz ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko – to priorytety polskiej polityki energetycznej. Najważniejsze jednak jest to, byśmy stali się elementem wspólnotowego bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej – powiedział Adam Szejnfeld, wiceminister Gospodarki otwierając obchody święta „Dnia Energetyka” w Zespole Energetycznym PAK SA w Koninie. Uroczystości odbyły się w Kazimierzu Biskupim koło Konina w dniu 5 września br.

Minister Adam Szejnfeld przede wszystkim podziękował wszystkim pracownikom sektora energetycznego za ich pracę i wkład w budowanie polskiej gospodarki. W sposób szczególny odniósł się do osób, które w tym dniu zostały wyróżnione, nagrodzone i odznaczone. Sam, wespół z wojewodą wielkopolskim Piotrem Florkiem, wręczył najlepszym pracownikom ZE PAK S.A. liczne medale i odznaczenia państwowe Prezydenta RP oraz resortowe Ministra Gospodarki.

Zespół Energetyczny PAK SA, a właściwe konińskie zagłębie węglowo-energetyczne, to świetnie miejsce, nie tylko na świętowanie „Dnia Energetyka”, ale także na poważną rozmowę o przyszłość elektroenergetyki w Polsce. Tu bowiem jest druga co do wielkości elektrownia na węgiel brunatny w kraju, a rząd przewiduje pozostawienie węgla, jako głównego nośnika energetycznego na przyszłe dziesięciolecia. Tu też oddano pierwszy od kilkunastu lat pierwszy w Polsce, nowy blok energetyczny Pątnów II. To tu też rozpoczęto na szeroką skalę modernizację starych bloków, co musi czekać także i inne elektrownie w Polsce. Wraz z planami dalszych remontów, modernizacji i zupełnie nowych inwestycji planuje się także zwiększenie wykorzystania biomasy oraz nowoczesnych technologii proekologicznych. To wszystko także wpisuje się w przygotowywaną długookresową strategię energetyczną rządu. – mówił w swoim wystąpieniu minister Szejnfeld.

Do tej pory w ZE PAK S.A. zainwestowano ponad 600 mln euro w nowy blok Pontnów II oraz ponad 600 mln zł w remonty i modernizacje innych bloków oraz infrastruktury, także tej podziemnej. Dalsze ponad 3 mld zł planuje się wydać na elektrownie w Pątnowie, Adamowie i Koninie w następnych latach. PAK powinien być przykładem dla innych firm, jak należy wizjonersko i z długofalowym planowaniem podchodzić do konkurencyjnych wyzwań w elektroenergetyce – mówił minister Szejnfeld.

W Polityce energetycznej rządu do roku 2030 kwestia efektywności energetycznej traktowana będzie w sposób priorytetowy – mówił dalej minister Szejnfeld – a postęp w tej dziedzinie będzie kluczowym dla realizacji wszystkich celów rządowego dokumentu. Ministerstwo Gospodarki zamierza stymulować działania proefektywnościowe w obszarze wytwarzania, przesyłu i dystrybucji oraz użytkowania energii. Jednym z proponowanych instrumentów wsparcia będzie system „białych certyfikatów”, który gwarantuje korzyści finansowe dla podmiotów dokonujących największych oszczędności energii. Bezpieczeństwo energetyczne Polski oparte będzie natomiast o własne zasoby surowców, w szczególności węgla, w tym węgla brunatnego. Zapewni to uniezależnienie produkcji energii elektrycznej i w znacznym stopniu ciepła od zewnętrznych źródeł dostaw. Rozwój energetyki odnawialnej ma istotne znaczenie dla realizacji podstawowych celów polityki energetycznej. Produkcja energii ze źródeł odnawialnych zapewnia pozytywne efekty ekologiczne oraz przyczynia się do rozwoju słabiej rozwiniętych regionów. Podstawowe działania zostaną więc nakierowane na ograniczenie emisji CO2, SO2 i NOx zgodnie ze zobowiązaniami przyjętymi przez Polskę. MG przewiduje wsparcie dla rozwoju technologii produkcji energii o zmniejszonym oddziaływaniu na środowisko, w tym technologii zgazowania węgla oraz wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) – mówił minister Adam Szejnfeld w swoim wystąpieniu oraz na spotkaniach z energetykami i pracownikami Zagłębia Konińskiego.

Przedstawicie Zarządu ZE PAK SA podziękowali ministrowi Szejnfeldowi za jego zainteresowanie i zaangażowanie w rozwiązywanie nie tylko problemów ZE PAK SA, ale i całej polskiej energetyki. Mówcy przypomnieli, iż Adam Szejnfeld nie tylko teraz jako wiceminister Gospodarki, ale i wcześniej, jako przewodniczący Sejmowej Komisji Gospodarki, pomagał energetykom w rozwiązywaniu ich trudnych spraw.

***

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A. dostarcza na rynek prawie 9% wytwarzanej w kraju energii elektrycznej i jest drugim co do wielkości krajowym producentem energii elektrycznej, otrzymywanej z węgla brunatnego (11.529 GWh – dane za 2007 r.). Łączna moc zainstalowana w ZE „PAK” S.A. wynosi 2512 MW (El. Pątnów – 6 bloków po 200 MW każdy, El. Pątnów II – 1 blok na parametry nadkrytyczne o wysokiej sprawności 44 % – 464 MW, El Adamów – 600 MW, El. Konin – 248 MW).

Elektrownie wchodzące w skład spółki wybudowane zostały w latach 1958-1974. W kwietniu 1970 roku połączone zostały w jeden organizm gospodarczy pod nazwą Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, a w grudniu 1994 roku, decyzją ówczesnego Ministra Przemysłu i Handlu, Przedsiębiorstwo Państwowe ZE PAK przekształcone zostało w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa.

W marcu 1999 roku inwestorem strategicznym ZE „PAK” SA został Elektrim SA, który w 2000 roku, zgodnie z zawartą umową prywatyzacyjną, podwyższył kapitał akcyjny Spółki, uzyskując w ten sposób około 39 % akcji. Pozostały kapitał akcyjny podzielony został pomiędzy Skarb Państwa (50 %) i pracowników (około 10 %).

W grudniu 1999 roku zostały podjęte decyzje restrukturyzacyjne. Od stycznia 2000 roku ZE „PAK” S.A. funkcjonuje w nowej strukturze organizacyjnej, w której wyodrębniono pięć spółek zależnych. Celem wdrożonych zmian organizacyjnych było zwiększenie efektywności gospodarowania i wprowadzenie nowoczesnego systemu zarządzania, zgodnego z trendami obowiązującymi w światowej energetyce zawodowej.

4 wrzesień 2008r.

Konkurs pod patronatem wiceministra gospodarki

Konkurs na najlepszy biznesplan objęty honorowym patronatem Adama Szejnfelda, wiceministra gospodarki, a organizowany przez Gazetę Wyborczą i Raiffeisen Bank Polska S.A. przerósł oczekiwania organizatorów. Do konkursu nadesłano ponad 1.000 zgłoszeń. Jeszcze większym zaskoczeniem było to, że prawie połowa zgłoszeń pochodziła od kobiet, przytłaczająca większość wszystkich dokumentów była natomiast zgłoszona przez ludzi młodych – studentów. Pierwsza nagroda w konkursie wynosiła 100.000 zł. , przewidziane są także 4 nagrody dodatkowe po 50.000 zł.

W czasie, kiedy polska gospodarka rozwija się dynamicznie, sytuacja na rynku pracy jest ustabilizowana, a sąsiednie państwa otwierają swoje rynki rośnie zainteresowanie przedsiębiorczością. Coraz więcej Polaków chce podjąć ryzyko prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Ten stan musi cieszyć każdego, kto na co dzień zajmuje się rozwojem przedsiębiorczości i gospodarki. Konkurs, w którym główna nagroda to 100 tyś złotych oraz 4 nagrody po 50 tyś złotych na realizację wybranych biznesplanów okazał się strzałem w dziesiątkę. Pokazał, jak bardzo przedsiębiorczym i zaradnym narodem są Polacy. „Wiele osób szczególnie młodych, ale nie tylko, posiada pomysły, które przy odrobinie szczęścia i funduszy mogłyby okazać się doskonałym przedsięwzięciem biznesowym. Nie każdy jest jednak na tyle odważny i zdeterminowany, aby kłaść na szali dobro swoje i swojej rodziny po jednej stronie, a po drugiej wzięcie dużego kredytu na realizację swoich biznesowych zamierzeń. Tym bardziej cieszy mnie, iż mogłem objąć patronatem honorowym konkurs, który pozwoli na spełnienie przedsiębiorczych założeń zaradnych rodaków. Na efektach konkursu skorzystają wszyscy – zwycięzcy, bo otrzymają nagrody finansowe umożliwiające realizacje biznesowych przedsięwzięć, gospodarka, bo powstaną kolejne firmy zatrudniające pracowników, państwo, bo w przyszłości wpłyną z tego podatki i składki. Najważniejsze jednak jest to, że inni zobaczą, że można, tyko trzeba chcieć” – mówił wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Znacząca ilość biznesplanów nadesłana przez kobiety świadczy o coraz większej świadomości i umiejętności odnalezienia się pań w realiach gospodarki wolnorynkowej. Kobiety udowadniają na każdym kroku, że mogą być nie tylko doskonałymi, żonami, matkami ale również szefami i menagerami. Ten stan szczególnie cieszy ministra Szejnfelda. Od dawna bowiem zajmuje się on promocją kobiet w życiu publicznym, w tym w życiu gospodarczym.

3 wrzesień 2008r.

Międzynarodowa promocja PPP

– Propozycja City&Financial zorganizowania w Polsce w marcu 2009 r. 10th Annual PPP European Summit wpisuje się w nasze plany promocji PPP – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas spotkania z dyrektorem i założycielem City&Financial Mauricem Buttonem. Rozmowy miały miejsce 3 września br. w Ministerstwie Gospodarki.

Wiceszef resortu gospodarki przedstawił plany promocyjne MG dotyczące partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Podkreślił, że obok kwestii legislacyjnych, czyli przyjęcia przez rząd ustawy o ppp, należy również rozpocząć w naszym kraju proces edukacyjny i informacyjny. – Musimy przekonać do tej inicjatywy nie tylko partnerów publicznych i przedsiębiorców, lecz także wszystkich obywateli – powiedział Adam Szejnfeld. Dodał, że przez ostatnie lata ppp było postrzegane jako rozwiązanie kryminogenne i korupcjogenne. – Międzynarodowa konferencja City&Financial może pomóc nam w promocji nowej, poprawionej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym – zauważył wiceminister gospodarki. Adam Szejnfeld podkreślił, że w 10th Annual PPP European Summit powinni wziąć udział najwyżsi rangą przedstawiciele polskiego rządu, a także instytucje kontroli samorządu terytorialnego.

Dyrektor City&Financial Maurice Button przekonywał, że ich konferencje nt. ppp gromadzą co roku europejskich przedsiębiorców najwyższego szczebla i reprezentantów międzynarodowych rządów. – Konferencje te skupiają około 300-400 uczestników, w tym inwestorów i ministrów z całej Europy. Podczas dyskusji wymieniamy doświadczenia oraz najlepsze praktyki w rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego – powiedział dyrektor Button. Dodał, że przykład Polski jest szczególnie interesujący ze względu na nowoczesne rozwiązania w ustawie oraz położenie naszego kraju w Europie Środkowo-Wschodniej.

2 wrzesień 2008r.

3 razy tak

W trzech szkołach mówię tak dla oświaty – to słowa Adama Szejnfelda, wiceministra Gospodarki, który w dniu 1 września odwiedził szkoły Wielkopolski Północnej. Były to Gimnazjum w Chodzieży, Liceum Ogólnokształcące w Chodzieży oraz Liceum Ogólnokształcące w Pile. Wizyta towarzyszyła obchodom inauguracji roku szkolnego w Wielkopolsce Północnej w powiatach chodzieskim i pilskim.

Gospodarka oparta na wiedzy, to gospodarka nowoczesnego państwa i wykształconego społeczeństwa. Dlatego obecny rząd tak wiele uwagi poświęca sprawom edukacji, oświaty i nauki. Dzień pierwszego września jest więc nie tylko pierwszym dniem roku szkolnego i faktycznego zakończenia wakacyjnego odpoczynku, ale także dobrym przyczynkiem do kontynuowania nie tylko dyskusji, ale i działań na rzecz polskiej oświaty. Rząd zaproponował określony proces podwyżek dla nauczycieli obejmujący lata 2009 i 2010, lecz jednocześnie władze państwowe i samorządowe przeznaczają niebagatelne środki na zwiększenia ilości i jakości bazy dydaktycznej, wychowawczej i sportowej, która ma służyć w Polsce dzieciom i młodzieży. Kierowane są na ten cel środki budżetu państwa oraz Unii Europejskiej – mówił podczas inauguracji roku szkolnego w Chodzieży minister Szejnfeld.

Pierwszy września jest w polskiej świadomości nie tylko dniem początku roku szkolnego, ale także dniem hołdu i pamięci dla tych, którzy poświęcili swoje zdrowie i życie walcząc o wolność w dniu pierwszego września 1939 roku. W tym dniu szczególnie szkoła powinna być dobrym miejscem dbania o pamięć tamtych dni. Ale ten dzień przywołuje także i inną datę w naszej historii, tym razem bardziej radosną. Dwadzieścia osiem lat temu, 31 sierpnia 1980 roku, powstała „Solidarność” i dała początek demokratycznym zmianom w najnowszej historii Polski. To dzięki ludziom ówczesnej Solidarności możemy dzisiaj mówić o kształceniu dzieci i młodzieży w nowoczesnym państwie, będącym członkiem NATO i Unii Europejskiej. Jak to członkostwo jest ważne wiemy także i dzisiaj, w dniu, w którym zbiera się szczyt Unii w sprawie wydarzeń wojennych w Gruzji. To są również sprawy, o których nie powinno się zapominać i o których nie powinno się milczeć w gmachu szkoły – powiedział Adam Szejnfeld podczas inauguracji powiatowego roku szkolnego w Pile.

Na konferencji prasowej ministra Adama Szejnfelda odbytej w Chodzieży wraz z burmistrzem Jackiem Gurszem i starostą Mirosławem Juraszkiem zaprezentowano konkretne działania i wielkości środków finansowych przeznaczonych w planach na oświatę. Dziękujemy ministrowi Szejnfeldowi za zaangażowanie i wspieranie naszych działań w Poznaniu i w Warszawie. Dzięki nim na nasze szkoły, hale sportowe, boiska i dydaktykę w roku 2008/2009 oraz następnych pójdzie ok. 30 milionów złotych – mówił burmistrz i starosta.

Oprócz udziału w uroczystościach szkolnych minister Szejnfeld miał okazję spotkać się także i rozmawiać o problemach szkół z samorządowcami oraz nauczycielami. Zapoznał się też z efektami remontów i inwestycji sportowo-oświatowych realizowanych i planowanych w Pile oraz w Chodzieży.

1 wrzesień 2008r

Śląska Gala

Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki, jako główny gość honorowy wziął udział w uroczystej Gali Katowickiej Loży BCC, jaka miała miejsce na terenach Zamku Myśliwskiego w Promnicach w dniu 31 sierpnia br.

Minister wręczając nagrody Loży – Czarne i Złote Diamenty oraz Cezary – dla najwybitniejszych przedsiębiorców Śląska przypomniał, że rozwijać demokratyczne państwo i umacniać gospodarkę wolnorynkową możemy dzisiaj m.in. dzięki ruchowi, jaki powstał 28 lat temu. Dzięki „Solidarności” i zmianom, które zostały zapoczątkowane w 1980 roku dzisiaj jesteśmy wolnym krajem, który w Europie i na świecie nie musi się wstydzić swojej gospodarki. Wysiłki rządu Donalda Tuska zmierzają obecnie do tego, by nadrobić zaniechania ostatnich lat i zapewnić Polsce rozwój na przyszłość. Zadanie te realizuje także resort gospodarki. – powiedział minister Szejnfeld. Nawiązując do ostatnich manifestacji związkowych w Warszawie Adam Szejnfeld wyraził nadzieję, że ważne sprawy dla kraju i społeczeństwa będą w przyszłości załatwiane przy stole rozmów, a nie na ulicy. Zrozumienie i współpraca rządu, pracodawców i pracobiorców jest fundamentem stabilnego i dobrego rozwoju Polski – zakończył minister.

Oprócz Adama Szejnfelda – wiceministra gospodarki, w gali udział wzięli także: Jerzy Buzek – były premier, poseł do PE, Janusz Steinhoff – były wicepremier, minister gospodarki, Jan Olbrycht – poseł do PE, Joanna Schmid – wiceminister skarbu państwa, Zygmunt Łukaszczyk – wojewoda śląski, Bogusław Śmigielski – marszałek województwa śląskiego, Tomasz Tomczykiewicz – poseł na Sejm RP.

***

Idea powołania Loży Katowickiej działającej na rzecz rozwoju gospodarki regionalnej zrodziła się w kwietniu 1996 roku. Na początku działalności Loża liczyła 45 firm. Dzisiaj Loża stała się jedną z liczniejszych w Polsce i regionie. Skupia 180 pracodawców, którzy zatrudniają ponad 40 tysięcy osób. Przez 12 lat działalności zmienił się jej zakres działania – BCC była postrzegana w jako warszawski klub mającym ułatwić lokalnym biznesmenom dostęp do potentatów życia gospodarczego. Rozwój Loży spowodował, iż to Warszawa spogląda na Śląsk jako miejsce bardzo ważne dla polskiego życia gospodarczego.

Przy Loży Katowickiej BCC działa Rada Regionalna oraz Zespół Ekspertów, którego zadaniem jest opracowanie wykazu zagadnień ważnych dla rozwoju przedsiębiorczości w regionie oraz wykaz rozwiązań ważnych dla całej polskiej gospodarki, które byłyby przedmiotem negocjacji BCC z rządem i związkami zawodowymi w ramach przygotowywanej przez Trójstronną Komisję tzw. umowy społecznej

Członkowie Loży Katowickiej BCC uczestniczą w pracach:

- Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego

- Komitet Monitorujący RPO 2007 – 2013 przy Urzędzie Marszałkowskim

Katowicka Loża BCC od początku swojego istnienia, czyli od 12 lat, propaguje idee odpowiedzialności społecznej biznesu, co przejawia się organizacją imprez charytatywnych. Beneficjentami działań BCC są dzieci z domów dziecka, uzdolniona i uboga młodzież, podopieczni z domów pomocy społecznej oraz placówki medyczne. Inicjatorem tych imprez jest Kanclerz Loży Eugeniusz Budniok.

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)