Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

102. rocznica uzyskania praw wyborczych przez kobiety.

Redaktor admin on 28 Listopad, 2020 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

28.11 – przypada 102. rocznica uzyskania praw wyborczych przez kobiety. Wraz z powstaniem II Rzeczypospolitej, na skutek dekretu Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Polki jako jedne z pierwszych w Europie uzyskały czynnie i bierne prawo wyborcze. Pokolenie, które doprowadziło do odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918, bardzo wiele zawdzięczało kobietom. To kobiety niosły pierwiastek narodowotwórczy w Polsce, której nie było na mapach świata w drugiej połowie XIX wieku.

Decydujące działania podjęte zostały w okresie, kiedy coraz bardziej realistyczne były nadzieje na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Kobiety z trzech zaborów zorganizowały w 1917 roku konferencję, podczas niej wybrały delegację, której udzieliły pełnomocnictwa do rozmów z tworzącym się rządem polskim. Na czele delegacji stała dr Budzińska-Tylicka, późniejsza posłanka na Sejm. Wg wielu narracji delegacja wyczekiwała przed domem Tymczasowego Naczelnika Państwa, Józefa Piłsudskiego, aby jemu właśnie przedstawić postulaty kobiet. Chociaż są też głosy, że Piłsudski z pewnością nie był przeciwnikiem praw kobiet, podczas wojny popierał tworzenie kobiecych oddziałów wspierających walkę, jego żona była także członkinią kobiecych grup bojowych i aktywnie działała w organizacjach kobiecych.

Listopad to miesiąc kobiet. Kilka dni temu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Przemocy Wobec Kobiet, dziś rocznica Wywalczonych Praw Wyborczych dla Kobiet.  W całym kraju kobiety dziś walczą o swoje prawa, wychodzą na ulicę by protestować i walczyć o swoje prawa.

#Równość #PrawaKobiet #Kobiety #Równouprawnienie #Wolność #Demokracja #PrawaCzłowiek #StoLatPrawKobiet #100LatPrawKobiet

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)