Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Redaktor admin on 2 Maj, 2013 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest stosunkowo młodym świętem wprowadzonym na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Poselski projekt autorstwa parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej RP wpłynął do laski marszałkowskiej w dniu 15 października 2003 r. Jak wynikało z uzasadnienia 2 maja nie jest przypadkowy, ponieważ od wielu lat w tym dniu był obchodzony Światowym Dzień Polonii.

Uczcić takie święto można na wiele sposobów. Można swoje przywiązanie do barw narodowych prezentować w wielkiej sali i pompatycznej atmosferze, ale można i radośnie w bardziej nowatorski sposób. Dzisiaj bowiem powinniśmy być patriotyczni nie tylko wzniosłymi słowami i odświętnym ubiorem ale też radością i zabawą potrafić cieszyć z wolności pod polskim sztandarem.

Ciekawy i nowatorski sposób na uczczenie święta zaproponował w tym roku Prezydent Bronisław Komorowski. W południe na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się uroczystość podniesienia flagi państwowej oraz wręczenie flag między innymi jednostkom wojskowym, organizacjom pozarządowym, szkołom i organizacjom polonijnym.

Później Bronisław Komorowski obejrzy przygotowaną przed Pałacem Prezydenckim wystawę „Biało-czerwona na morzach i oceanach”, poświęconą dokonaniom polskich żeglarzy pływających pod biało-czerwoną banderą. Ekspozycja pokazuje, że flaga nie jest suchym atrybutem państwowości, lecz żywym symbolem tożsamości narodowej. Stanowi wartość dla wielu rodaków szczycących się wyjątkowymi ekspedycjami, podróżami oraz osiągnięciami sportowymi. Fotografie ze swojego prywatnego archiwum udostępnili m.in. Jacek Pałkiewicz, Henryk Jaskuła, Krzysztof Baranowski, Zbigniew Gutkowski, Tomasz Cichocki, Bolesław K. Kowalski.

Następnie prezydent spotka się z uczestnikami marszu „Orzeł może”. Organizowana przez Trójkę i “Gazetę Wyborczą” akcja społeczna ma na celu przekonanie Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. Punktem kulminacyjnym pochodu będzie uroczyste odsłonięcie przed Pałacem Prezydenckim dwumetrowego orła z białej czekolady. Prezydent RP objął akcję „Orzeł może” honorowym patronatem.

Źródło – inf. własna oraz http://www.prezydent.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)