Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Redaktor admin on 13 Kwiecień, 2015 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – tak brzmią słowa uchwały, którą 14 listopada 2007 r. jednogłośnie uchwalił Sejm RP.

Wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD zabili strzałami w tył głowy blisko 22 tys. obywateli polski, m.in. w Katyniu, Twerze, Charkowie, Miednoje i wielu innych dotąd nieodkrytych miejscach. Była to konsekwencja podjętej 5 marca 1940 r. przez najwyższe władze ZSRR decyzji o wymordowaniu polskich jeńców osadzonych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz w więzieniach na Ukrainie i Białorusi.

Ofiary mordu stanowiły elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy – byli to wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy.

Dzień Pamięci” obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu w Związku Radzieckim masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Oficjalnie do popełnienia zbrodni przedstawiciele Związku Radzieckiego przyznali się dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 roku.

Oddajmy hołd i pamięć bestialsko pomordowanym Polakom.

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)