Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Kwidzyn – Wystawa „35 lat odrodzonego Senatu RP”

Redaktor admin on 21 Czerwiec, 2024 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej jest organem władzy ustawodawczej. To druga izba (tradycyjnie określana jako Izba Wyższa) Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej. Składa się ze 100 senatorów wybieranych w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, w jednomandatowych okręgach wyborczych na czteroletnią kadencję, rozpoczynającą się i kończącą wraz z kadencją Sejmu (jeśli kadencja Sejmu zostanie skrócona, skróceniu ulega także kadencja Senatu). W przypadku wygaśnięcia mandatu Prezydent RP zarządza wybory uzupełniające. Co warto podkreślić, bowiem wielu o tym nie pamięta, bierne prawo wyborcze (możliwość bycia wybranym) w wyborach do Senatu RP uzyskuje się w wieku 30 lat, a czynne (możliwość głosowania w wyborach senackich) – od 18. Roku życia.

„Po mrocznych dekadach komunizmu to właśnie Senat stał się pierwszą w pełni demokratyczną instytucją polskiej polityki. Symbolem wielkiego zwycięstwa Solidarności. Stał się izbą solidarności polskiego parlamentu, strażnikiem suwerenności, demokracji i obrońcą praworządności. To powinno na zawsze zostać misją odrodzonego Senatu Rzeczypospolitej” – pani Marszałek Senatu RP, Małgorzata Kidawa-Błońska.

Centralne obchody jubileuszu oraz premiera otwarcia wystawy, którą przygotowała Kancelaria Senatu w związku z obchodami jubileuszu 35-lecia odrodzonej Izby Wyższej polskiego parlamentu, nastąpiło w Warszawie w dniu 4 czerwca br. Wystawę można obejrzeć w różnych miejscach Polski, gdzie „ku pamięci” jest prezentowana. Aktualnie wystawa dotarła do Kwidzyna.

Dominika Kobiołka
Dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda w Pile

Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile

64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10.

e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com

tel. +48 602 738 542

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)