epp5_zps3f8w24ka

Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Lux Prize – Nagroda filmowa Parlamentu Europejskiego. Ogłoszono zwycięzców roku 2017.

Redaktor admin on 15 Listopad, 2017 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Nagroda Filmowa LUX ustanowiona w 2007 roku, ma dwa główne cele: wspieranie publicznej debaty na temat Europy oraz obiegu europejskich produkcji filmowych na terenie Unii Europejskiej. Dystrybucja, ograniczona przez bariery językowe, jest “piętą achillesową” kina europejskiego. Celem Nagrody LUX jest przezwyciężanie tych przeszkód. Poza tym nagroda ma również pobudzać debatę o wartościach europejskich i aktualnych problemach społecznych.

Zwycięzca nie dostaje nagrody pieniężnej. W zamian Parlament Europejski pokrywa koszty przetłumaczenia napisów do filmu na wszystkie 23 języki oficjalne UE i dostosowanie ich dla osób niedowidzących i niedosłyszących.

TEGOROCZNY ZWYCIĘZCA: Krew Saamów

Kryteria wyboru

W 2010, aby kwalifikować się do konkursu, film musiał spełniać następujące kryteria:

  • Film fabularny, animowany lub dokumentalny
  • Minimalna długość: 60 minut
  • Produkcja lub współprodukcja w kraju objętym programem MEDIA (Unia Europejska oraz Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria)
  • Ukazywanie uniwersalnych wartości europejskich i/lub różnorodności europejskiej kultury i/lub wniesienie wkładu w dyskusję nad budową Europy

Tegoroczni finaliści

Historie silnych osobowości, które muszą walczyć o zachowanie swojej tożsamości – to wspólna cecha trzech filmów-finalistów Nagrody Filmowej LUX 2017.

  • Krew Saamów, reż. Amanda Kernell (Szwecja/Dania/Norwegia) to historia 14-letniej Laponki, która opuszcza swoją społeczność, marząc o innym życiu; musi jednak zmierzyć się z rasizmem i dyskryminacją ze względu na swoją tożsamość.
  • 20 uderzeń serca, reż. Robin Campillo (Francja) opowiada o solidarności, poczuciu humoru i determinacji grupy aktywistów walczących o większa uwagę dla problemu AIDS i o szybszy postęp w zapobieganiu i leczeniu zakażeń we Francji na początku lat 90. XX wieku.
  • Western, reż. Valeska Grisebach (Niemcy/Bułgaria/Austria) to film, który wykorzystując elementy klasycznego westernu, odnosi się do kwestii migracji ekonomicznej i integracji, opowiadając historię niemieckich robotników pracujących w Bułgarii.

Dotychczasowi zwycięzcy

Rok Film Reżyser Pochodzenie
2007 Na krawędzi nieba Fatih Akın Niemcy
2008 Milczenie Lorny Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne Belgia
2009 Witamy Philippe Lioret Francja
2010 Obca Feo Aladag Austria
2011 Śniegi Kilimandżaro Robert Guédiguian Francja
2012 Io sono Li Andrea Segre Włochy
2013 W kręgu miłości Felix Van Groeningen Belgia
2014 Ida Paweł Pawlikowski Polska
2015 Mustang Deniz Gamze Ergüven Turcja

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)