epp5_zps3f8w24ka

Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

Redaktor admin on 26 Listopad, 2018 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet – tym samym rozpoczynamy obchody 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć. Liczne akcje mają nam przypomnieć, że agresja i dyskryminacja to wciąż poważny globalny problem. W tym dniu też rozpoczyna się akcja 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć organizowana przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

Oficjalnie dzień 25 listopad został wyznaczony na Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet dopiero 17 grudnia 1999 roku. Wtedy to Zgromadzenie ONZ wezwało rządy oraz międzynarodowe i pozarządowe organizacje do organizowania w tym dniu imprez mających na celu uświadomienie opinii publicznej skali tego problemu. Jedna organizacje kobiece organizowały podobne obchody od 1981 roku, aby uczcić rocznicę brutalnego morderstwa trzech dominikańskich aktywistek – sióstr Mirabel – dokonanego w 1961 roku na rozkaz przywódcy tego państwa, Rafaela Trujillo.

Czy potrzebny jest  Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet?

Niestety ciągle tak. Na stronie Informacyjnego Serwisu Policyjnego można znaleźć następujące informacje:  Każdego tygodnia z powodu przemocy domowej giną 3 Polki. Każdego roku ofiarą przemocy fizycznej czy seksualnej pada około miliona Polek. 95% sprawców tej przemocy to mężczyźni*. Oprócz przemocy fizycznej kobiety dotyka także przemoc emocjonalna, psychiczna, ekonomiczna. Zbyt łatwo przemilcza się, że prawa kobiet to prawa człowieka. Agresja i dyskryminacja dziewczynek, dziewcząt i kobiet to nie marginalne zjawisko, lecz powszechne i poważne pogwałcenie podstawowych praw człowieka. Złe traktowanie kobiet to nie tylko przemoc domowa. Składa się na nią także przemoc instytucjonalna, czyli mechanizmy prawne i społeczne, które dyskryminują kobiety, w teorii i praktyce. Z przemocą warto i trzeba walczyć. To nie syzyfowa praca, która nie przyniesie efektów. Cały proces uświadamiania, zmieniania prawa i ewolucji poglądów zaowocuje polepszeniem sytuacji kobiet. Co więcej, zmian nie trzeba zaczynać od górnolotnych rewolucji. Wystarczy zacząć rozglądać się wśród swojego otoczenia, porozmawiać, starać się zrozumieć, pomóc.(*Dane pochodzą z badania prof. Beaty Gruszczyńskiej z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.)

Dlatego też niestety Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet ma nam przypomnieć oczywiste rzeczy, o których niby wiemy, a jednak zapominamy.

16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet rozpoczyna akcję 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć. Od 25 listopada do 10 grudnia na całym świecie będą prowadzone różne kampanie dotyczące zwalczania przemocy i dyskryminacji. W szesnastodniowe obchody wchodzi między innymi Światowy Dzień Aids i Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Na 10 grudnia przypada zaś kulminacyjne wydarzenie, czyli Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Więcej informacji o akcji 16 Dni Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć można znaleźć na stronie: http://rpo.gov.pl/16-dni

Źródło: http://isp.policja.pl/ oraz Wikipedia

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)