epp5_zps3f8w24ka

Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres w Parlamencie Europejskim

Redaktor admin on 19 Maj, 2017 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

fot. U.S. Mission Photo by Eric Bridiers

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres zwrócił się do posłów Parlamentu Europejskiego oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej podczas sesji plenarnej w Strasburgu. Portugalski polityk, pierwszy Europejczyk na tym stanowisku od czasów Austriaka Kurt Waldheima na początku lat osiemdziesiątych, zaznaczył, iż globalne wyzwania, takie jak rozmnażanie się konfliktów, łamanie praw człowieka, zmiany klimatu i globalizacja wymagają bliskiej współpracy UE i ONZ.

Witając Guterres’a, Przewodniczący Parlamentu Antonio Tajani podkreślił, że zarówno ONZ, jak i UE powstały po II wojnie światowej po to, aby “zapewnić pokój i dobrobyt poprzez wielostronną współpracę“. “Razem musimy znaleźć polityczne rozwiązania konfliktów w Syrii, Libii i Jemenie oraz stawić czoła ISIS. (…) Razem musimy bronić godności i wolności ludzi, dać perspektywy nowym pokoleniom i wdrożyć w życie Agendę 2030. “

Podczas swojego przemówienia Sekretarz Generalny ONZ mówił o znaczeniu UE. „Wspólnoty Europejskie i Unia Europejska są wyraźnie najbardziej udanym projektem stabilności i pokoju na świecie od początku dziejów. Dlatego chciałbym tutaj wyrazić swoją bardzo głęboką wdzięczność i uznanie dla silnego zaangażowania Unii Europejskiej i wszystkich jej organów w wielostronność, a także za bardzo hojny i niezwykle ważny wkład w rozwój współpracy, pomocy humanitarnej, jak również w kluczowych aspektach związanych z pokojem i bezpieczeństwem, które są podstawą działań ONZ.”

Były portugalski premier wspominał także o jedności Unii i ONZ w czasach kryzysu. „Musimy wzmocnić zdolności Narodów Zjednoczonych, zarówno w zakresie rozwiązywania konfliktów, jak i zapobiegania konfliktom oraz utrzymywania pokoju, naszego nowego, najważniejszego priorytetu. Ale nigdy nie będziemy w stanie tego zrobić bez bardzo silnego poparcia i zaangażowania ze strony Unii Europejskiej. Silna i zjednoczona Europa jest absolutnie podstawowym filarem silnych i skutecznych Narodów Zjednoczonych.

Na koniec António Guterres zwrócił się do eurodeputowanych w bardziej osobistych słowach: „Pozwólcie, że powiem kilka słów jako Europejczyk. Mocno wierzę, że wartości Oświecenia są najważniejszym wkładem, jaki Europa dała światowej cywilizacji, i że te wartości tolerancji, la primauté de la raison, muszą być bardzo solidnym fundamentem naszej zdolności do budowania bardziej tolerancyjnego, bardziej sprawiedliwego, bardziej pokojowego i bardziej zamożnego świata.”

****

António Guterres urodził się w 1949 roku w Lizbonie. W 1971 ukończył inżynierię elektryczną w Instituto Superior Técnico, po czym pracował jako nauczyciel akademicki. Zaangażował się w działalność polityczną w ramach Partii Socjalistycznej. W 1976 wybrany na posła do Zgromadzenia Republiki, z powodzeniem ubiegał się o reelekcję w kolejnych wyborach.

28 października 1995, po wyborach parlamentarnych wygranych przez socjalistów, António Guterres objął urząd premiera. W 1999 Partia Socjalistyczna ponownie wygrała wybory parlamentarne a jej lider ponownie został premierem. Od stycznia do czerwca 2000 był jednocześnie przewodniczącym Rady Europejskiej. W 2001 socjaliści ponieśli klęskę w wyborach samorządowych, w wyniku której Guterres zrezygnował z funkcji szefa rządu. 6 kwietnia 2002 na stanowisku premiera zastąpił go José Manuel Barroso z Partii Socjaldemokratycznej.

W maju 2005 António Guterres został przez sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana mianowany wysokim komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców. Stanowisko to zajmował do grudnia 2015.

W lutym 2016 Portugalia oficjalnie zgłosiła jego kandydaturę na sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. 13 października 2016 został wybrany na to stanowisko, a jego kadencja rozpoczęła się 1 stycznia 2017.

zdjęcie: https://commons.wikimedia.org/wiki – U.S. Mission Photo by Eric Bridiers

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)