Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Erasmus nie tylko dla studentów. Przedsiębiorco, dla Ciebie też !

Redaktor admin on 22 Czerwiec, 2017 dostępny w Erasmus, Promocja. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Program Erasmus dla młodych przedsiębiorców jest programem Unii Europejskiej, który daje przyszłym i początkującym przedsiębiorcom możliwość uczenia się oraz pozyskiwania kontaktów branżowych od doświadczonych przedsiębiorców prowadzących małe firmy w innych państwach europejskich. Niestety, po sześciu latach od powstania programu skorzystało z niego zaledwie kilka tysięcy osób. Dlaczego? Bo jest nieznany!

- Wydaje się, że problemem nie jest niska atrakcyjność tego programu, ale niedostateczna wiedza o nim. Ponadto, ilość dostępnych punktów kontaktowych jest niewielka i często zainteresowany przedsiębiorca musi pokonać kilkaset kilometrów, żeby podpisać odpowiednie dokumenty – podkreślił w swoim piśmie do Komisji Europejskiej poseł Adam Szejnfeld, który podjął akcję popularyzacji bardzo ciekawego i korzystnego programu zwiększania wiedzy oraz doświadczenia, także międzynarodowego, przez właścicieli mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm.

W związku z tym eurodeputowany z Wielkopolski zwrócił się także do Komisji Europejskiej z pytaniem o planowane działania mające na celu zwiększenie promocji programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców, a także skierował do KE postulat zmniejszenia biurokracji oraz zwiększenia możliwości elektronicznego załatwiania spraw z nim związanych.

Eurodeputowany z Wielkopolski zapytał również o to, czy Komisja Europejska dysponuje pogłębioną analizą funkcjonowania programu oraz jego wpływu na internacjonalizację działalności gospodarczej MŚP w UE.

- W czasie globalizowania się rynków, wspieranie kształcenia oraz mobilności młodzieży ma kluczowe znaczenie dla konkurencyjności Europy. Unia potrzebuje bowiem przedsiębiorczych ludzi, którzy mają doświadczenie w obcowaniu z innymi kulturowo i organizacyjnie miejscami pracy i którzy są otwarci na angażowanie się w działalność gospodarczą, także na arenie międzynarodowej - zaznaczył w swoim zapytaniu poseł Szejnfeld.

***

Kto może wziąć udział w programie Erasmus dla młodych przedsiębiorców?

  • Początkujący przedsiębiorcy, którzy maja w planach założeniu własnej działalności gospodarczej lub którzy założyli działalność w ciągu ostatnich trzech lat.
  • Doświadczeni przedsiębiorcy prowadzący małe lub średnie przedsiębiorstwa na terenie Unii Europejskiej.

Jakie są  korzyści z udziału w działaniu?

Przedsiębiorca przyjmujący uczestniczący w działaniu czerpie korzyści uzyskując możliwość pracy z energicznym i zmotywowanym początkującym przedsiębiorcą, który może przyczynić się do rozwoju firmy, wnosząc innowacyjne pomysły, nową wiedzę i umiejętności. Dodatkowe korzyści płyną z tego, że ktoś „świeżym okiem” spojrzy na firmę, a także ze specjalistycznej wiedzy, którą dysponuje początkujący przedsiębiorca, a której może nie mieć przedsiębiorca przyjmujący. Wartością dodana działania jest budowania sieci kontaktów i silnych relacji, które mogą być przydatne w przyszłości do wzajemnych konsultacji, udzielania referencji i poszukiwania zagranicznych, jak również doskonalenia umiejętności językowych.

Na jak długo i na jakich warunkach można wyjechać?

Wymiana możliwa jest na okres od 1 do 6 miesięcy, a wielkość grantu waha się od 400 do 1100 euro miesięcznie.

Więcej informacji na stroniehttp://www.erasmus-entrepreneurs.eu/index.php?lan=pl

Hanna Łuczkiewicz

Asystentka do Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)