Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Konno pod Grunwald

Redaktor admin on 7 Lipiec, 2010 dostępny w Promocja. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Z okazji 600-lecia bitwy pod Grunwaldem członkowie Stowarzyszenie Rekreacji Konnej „Kulbaka” w Chodzieży, wybrali się w siodle pod Grunwald. Wyprawę chodzieskiej drużyny zorganizowano pod patronatem Starosty Chodzieskiego, a odważną drużynę odprawił na Bitwę pod Grunwaldem sam poseł Adam Szejnfeld. Uroczystość była elementem zawodów hipicznych i wystawy konnej, jaką zorganizowano w Chodzieży.

Ponad 40 koni na pokazie w Chodzieży (Wielkopolska), kilkudziesięciu jeźdźców z różnych stron kraju, wiele dodatkowych atrakcji – to wszystko na wielkiej imprezie, zorganizowanej przez Powiatowe Koło Związku Hodowców Koni w Chodzieży.

Dla miłośników koni było to prawdziwe święto. Odbyło się ono po raz piąty, tym razem w Chodzieży, na terenach stadionu miejskiego. Głównym organizatorem było Powiatowe Koło Związku Hodowców Koni, ale ważna była też pomoc Starostwa Powiatowego, Gminy Miejskiej Chodzież, pozostałych burmistrzów i wójtów powiatu, a także firm Bromargo Margonin, Maxim Szamocin – Piotr Twaróg, Rolmet Szamocin – Hanna i Jan Tomas.

Pierwszym punktem imprezy był przejazd konnymi bryczkami ulicami Chodzieży. Kiedy wszystkie powózki wróciły na teren stadionu, oficjalnego otwarcia “konnego święta” dokonali starosta Mirosław Juraszek, burmistrz Jacek Gursz i prezes PK ZHK Stefan Rakoczy.

Było na co patrzeć. Przed zgromadzoną publicznością swoje piękne konie zaprezentowali hodowcy z ziemi chodzieskiej i powiatów ościennych. W sumie można było podziwiać 40 koni, które walczyły o miano najlepszych. W kategorii “klacze 1 – roczne” najwyżej oceniono Mirabelę Al. Nowakowskiej z Masteczka Krajeńskiego. W grupie “ogierków 1 – rocznych” wygrał Umbro M. Jóźwiakowskiego z Damasławka. Wśród “klaczy 2 – rocznych” zwyciężyła Werwa S. Boruty z Morzewa, a wśród “ogierków 2 – rocznych” – Feliks L. Kizielewicza ze Studzieńca (koń ten został też “championem wystawy”). W kat. klaczy starszych wygrała Prima Balerina B. Jarczok z Bydgoszczy, a w grupie klaczy z ogierkami – Fantazja L. Kizielewicza. Zwycięzcy otrzymali puchary, a dla wszystkich uczestników pokazu była lonża, kantor i inne nagrody.

Konkursy skoków. Ta część niedzielnej imprezy była najbardziej emocjonująca. Do Chodzieży przyjechało bowiem wielu świetnych jeźdźców z różnych stron kraju – m.in. z Warszawy, Szczecina, Poznania, Gniezna, Sierakowa. Byli też oczywiście reprezentanci ziemi chodzieskiej. Publiczność mogła zachwycać się wspaniałą jazdą 2 – krotnego mistrza Europy w WKKW Dawida Rakoczego (Budzyń – Profil Piła), Wojciecha Dahlke – 4 – krotnego mistrza Europy, który w tym roku jedzie na Olimpiadę Młodzieżową do Szanghaju (Kłos Budzyń), ale także Huberta Ludwiczaka (mieszkańca Chodzieży, startującego w Sokole Damasławek) i Krystiana Ograbka z Kłosa Budzyń. W konkursie “Klasa P” wystartowało 9 zawodników. I i II miejsce wywalczyła O. Grabowska z AZS Warszawa (najpierw na koniu Parma, a potem Winegra), III – A. Żejmo (KJ Gonitwa Skórka), IV – Ł. Woźniak (Morena Sieraków), V – K. Ograbek (Kłos Budzyń). W “Klasie N” również wygrała O. Grabowska, ale drugi był D. Rakoczy. W “Klasie C” natomiast, a więc w konkursie o Grand Prix Burmistrza Chodzieży, zwyciężył W. Szeszycki z Lecha Gniezno, przed D. Rakoczym i W. Dahlke. Jak się dowiedzieliśmy.

Nie damy wam dwóch krzyżackich mieczy, bo macie nam je, jako grunwaldzką zdobycz, przywieźć do naszej Chodzieży – tak żartował poseł Adam Szejnfeld, oficjalnie odprawiając chodzieskich wojów, którzy w dniu 4 lipca br. konno wyruszyli na Pola Grunwaldzkie. Z okazji 600-lecia bitwy pod Grunwaldem członkowie Stowarzyszenie Rekreacji Konnej „Kulbaka” w Chodzieży, wybrali się w siodle pod Grunwald. Wyprawę chodzieskiej drużyny zorganizowano pod patronatem Starosty Chodzieskiego.

Chodzieska drużyna wojów wyruszyła pod Grunwald w niedzielę, 4 lipca. Rycerze są ubrani w specjalne stroje z epoki i zaprawieni w wielotygodniowych treningach. Cała ekipa wyglądała na koniach jak średniowieczni woje, ale z rzucającymi się w oczy elementami promocyjnymi – przede wszystkim herbem powiatu chodzieskiego. Pożegnanie było też uroczyste – cała ekipa zaprezentowała się widzom pokazów konnych na stadionie miejskim, a szczęśliwej drogi życzył jej poseł Adam Szejnfeld, który specjalnie na tę uroczystość przyjechał do Chodzieży.

Trasę z Chodzieży na Grunwald podzielono na dziewięć odcinków: Chodzież – Jaktorowo, Jaktorowo – Gorzeń, Gorzeń – Gościeradz, Gościeradz – Gruczno, Gruczno – Orłowo, Orłowo – Wądzyń, Wądzyń – Małe Leźno, Małe Leźno – Koszelewy, Koszelewy – Grunwald. Chodziescy “rycerze” i “białogłowy” każdego dnia przemierzać będą konno kilkadziesiąt kilometrów. Na trasie mają zaplanowanych osiem noclegów, w “niezbyt komfortowych” warunkach. Na pola Grunwaldu dotrą 14 lipca, gdzie mają zarezerwowane miejsce przy obozach rycerskich.

****

Towarzystwo Rekreacji Konnej „Kulbaka”

Towarzystwo Rekreacji Konnej „Kulbaka” istnieje od 2009 roku i integruje rzeszę miłośników koni z powiatu chodzieskiego. Członkowie udzielają się w różnych imprezach okolicznościowych, a obecność jeźdźców w siodle uatrakcyjnia festyny, dożynki i inne podobne imprezy.

Stowarzyszenie zarejestrowane jest w Krajowym Rejestrze Sądowym w Poznaniu. Współpracuje z osobami i instytucjami zainteresowanymi rozwojem jeździectwa i hodowli koni w kraju, w tym z Polskim Związkiem Jeździeckim.

Głównym celem Towarzystwa jest rozwój oraz popularyzacja sportu, rekreacji i turystyki konnej oraz propagowanie historii miasta i regionu chodzieskiego.

(źródło: NTCh-RC).

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)