Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Być albo nie być

Redaktor admin on 23 Kwiecień, 2016 dostępny w Różności. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Google Doodle 23.04.2016 / Fot. google doodle

Kochaj wszys­tkich. Ufaj niewielu. Bądź gotów do wal­ki, ale jej nie wszczy­naj. Pielęgnuj przyjaźnie.

Wil­liam Sha­kes­peare

Jest jednym z najczęściej wystawianych i ekranizowanych dramatopisarzy. Wywarł niezwykły wpływ nie tylko na język angielski, dramat, teatr, ale także na kulturę i popkulturę w prawie wszystkich kontynentów – m.in. to na podstawie Makbeta Akiro Kurosawa stworzył Tron we Krwi. O kim mowa? Oczywiście o Williamie Szekspirze. Nie znana jest jego data urodzin, za to wiemy kiedy umarł. 23 kwietnia 2016 przypada 400 rocznica jego śmierci. Pamięć o pisarzu świętują nie tylko na Wyspach, z tej okazji Google Doodle przygotowało specjalną grafikę, by uczcić genialną twórczość Williama Szekspira.

Przyjmuje się, że jest autorem 38 sztuk i 154 sonetów, przetłumaczonych na większość języków nowożytnych. Jego dzieła, takie jak: „Sen nocy letniej”, „Romeo i Julia”, „Hamlet”, „Makbet” czy „Burza” sprawiły, że Szekspir do dzisiaj jest uważany za niedoścignionego dramaturga wszechczasów. Jego dzieła zostały przetłumaczone na ponad 120 języków i stanowią element obowiązkowego programu edukacji w kilkudziesięciu krajach. Jest również najczęściej cytowanym pisarzem anglojęzycznego świata.

Jak oceniła w rozmowie z PAP Rosemary Hilhorst z British Council, w dużej mierze wynika to z ponadczasowej tematyki poruszanej w jego tekstach, m.in. zderzenia cywilizacji, moralności, konfliktu, uchodźców, polityki i władzy, rasizmu i biedy.

Po artyście nie został ani jeden oryginalny wers tekstu literackiego. Jego życie i twórczość do dziś budzi więc wątpliwości badaczy. Przedmiotem debaty jest również chronologia powstawania poszczególnych dzieł, ich treść, a nawet autorstwo. Spośród śladów materialnych po Szekspirze zachowało się zaledwie kilkanaście wizerunków i kilka umów kupna-sprzedaży domów pisanych jego ręką.

Uroczystości rocznicowe odbywają się głównie w rodzinnym mieście Szekspira Stratford-upon-Avon na północny zachód od Londynu oraz w samej stolicy, w której pisarz rozwijał karierę. Mniejsze wydarzenia zaplanowane są na terenie całej Wielkiej Brytanii. Z okazji rocznicy Teatr Royal Shakespeare Company w Stratford upon Avon przygotował specjalne przedstawienie okolicznościowe, które obejrzeć też będzie można na specjalnie ustawionym telebimie. Przez centrum rodzinnego miasta dramaturga przejdzie też parada. Organizatorzy spodziewają się tysięcy ludzi.

Źródło: http://www.tvn24.pl oraz http://www.tvp.info/

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)