Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Pierwsza Prezydent Gruzji

Redaktor admin on 30 Listopad, 2018 dostępny w Różności. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Po przeliczeniu niemal 99% głosów wszystko wskazuje na to, że nowym prezydentem Gruzji zostanie Salome Zurabiszwili. Będzie ona pierwszą kobietą na tym stanowisku w Gruzji. 66-letnia Zurabiszwili podczas kampanii zapowiadała m.in. działania na rzecz praw człowieka i społeczeństwa obywatelskiego. Opowiada się za członkostwem Gruzji w UE i NATO. W czasie kampanii obiecywała, że będzie prezydentem, który zjednoczy gruzińskie społeczeństwo.

Salome Zurabiszwili urodziła się we Francji. Co ciekawe pierwszy raz do Gruzji przyjechała w 1986r. Na stałe polityką w ojczyźnie rodziców postanowiła zajmować się w 2005 roku. Nie miała łatwych początków – w wyborach na burmistrza Tbilisi w 2006 zdobyła jedynie 2,8 proc. głosów. Jednak przez lata zbierała we Francji doświadczenia w dyplomacji (m.in. we francuskim MSZ), a w krótkim okresie szefowała też gruzińskiemu MSSZ.

Zurabiszwili w II turze wyborów wygrała z Grigołem Waszadze (co ciekawe w I turze różnica pomiędzy kandydatami wyniosła mniej niż 1% – Zurabiszwili uzyskała 38,64 proc. głosów, a Waszadze 37,74 proc.), kandydatem partii opozycyjnych.

Ze sposobem przeprowadzenia wyborów nie zgadza się opozycja. Zwraca uwagę na doniesienia o złamaniu ordynacji wyborczej, formułowane przez organizacje przyglądające się przebiegowi głosowania. Gruzińskie media informowały też o próbach zastraszania i korumpowania głosujących. Rządząca partia Gruzińskie Marzenie zaprzecza tym doniesieniom.

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)