Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Budżet Unii Europejskiej na 2018 rok

Redaktor admin on 7 Grudzień, 2017 dostępny w Unia Europejska, Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Budżet Unii Europejskiej na rok 2018, który wyniesie ok. 145 mld euro. Do wydania będzie ok. 10 miliardów euro więcej niż w roku 2017. Czy skorzysta z tego Polska?…

Dwa najważniejsze priorytety roku finansowego 2018 to podejmowanie problemu migracji i bezpieczeństwa oraz pobudzanie innowacji, wzrostu i zatrudnienia w Europie. Dodatkowy zastrzyk gotówki otrzyma wiele rozpoznawalnych i efektywnie działających programów unijnych jak Erasmus+, gdzie środki na program wzrosną o 12,1% czyli do 2,3 mld EUR czy COSME, wspierający małe i średnie firmy (ogółem 354 mln EUR, +1,4%). 350 mln EUR otrzyma Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, mająca na celu zwiększenie szans młodych ludzi na znalezienie pracy. Nowo powstały Europejski Korpus Solidarności, który pozwoli młodzieży na wolontariat lub pracę przy społecznie użytecznych projektach w całej Europie, także znalazł się w przyszłorocznym budżecie.

UE przeznaczy także o wiele więcej pieniędzy na badania naukowe, innowacje i rozwój technologiczny, zwłaszcza w ramach unijnego program Horyzont 2020, który zyska 11,2 mld EUR, co oznacza wzrost o 8,4% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Instrument „Łącząc Europę” otrzyma 2,7 mld EUR (+7,9%), by mógł finansować projekty z dziedziny transportu, energii oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Wzrosną także wydatki na bezpieczeństwo, ochronę zewnętrznych granic UE oraz politykę migracyjną. Agencje zajmujące się więc tymi tematami, m.in. Europol, Eurojust i Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu, otrzymają 940 mln EUR (+8,9%). Dodatkowe pieniądze zostaną również udostępnione na działania środowiskowe i klimatyczne w ramach programu LIFE: otrzyma on 523 mln EUR (+5,9%).

Na dotacje dla rolników przewidziano 56 mld euro, czyli ponad jedną trzecią przyszłorocznego budżetu.

Budżet ten przewiduje także „karę” za łamanie demokracji i praworządności w Turcji. W związku z notorycznym łamaniem przez Ankarę zasad demokracji, praworządności, praw człowieka i wolności prasy, Unia przykręcenia dla tego kraju kurek z pieniędzmi.

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)