Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

11 listopada

Redaktor admin on 11 Listopad, 2009 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Dzisiaj cała Polska świętuje. Na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się centralne obchody 91. rocznicy odzyskania niepodległości. Ich punktem kulminacyjnym była uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ale to nie wszystko. W dniu dzisiejszego święta składano w Warszawie kwiaty pod pomnikami i tablicami pamiątkowymi, a przede wszystkim pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Można było obserwować też paradę grup rekonstrukcyjnych, a wieczorem wziąć udział w uroczystym koncercie w Filharmonii Warszawskiej. W Pałacu Prezydenckim odbyło się wręczenie nominacji generalskich, a na ul. Wiejskiej do późnego wieczora trwały Dni Otwarte Parlamentu.

Co za drwina losu. Krotko cieszyliśmy się zwycięstwem po 123 latach niewoli. Okres międzywojnia minął szybko i wszystko zaczęło się od nowa. Z zachodu przyszli hitlerowcy a z wschodu komuniści. Czwarty rozbiór Polski się dokonał. Nie mogliśmy obchodzić Święta Niepodległości w czasie okupacji, to oczywiste, ale nie mogliśmy także nawet po wojnie. Wolność i niepodległość bowiem, to były słowa wywołujące śmiertelny strach wśród komunistycznych przywódców. Prawo świętowania rocznicy niepodległości odzyskaliśmy więc dopiero w 1989 roku. Wraz z prawdziwą wolnością. Dziś dopiero, po latach, po dekadach widzimy, jak wiele zawdzięczamy, i naszej Solidarności z 1980 roku, i naszej mądrości z 1989 roku, i ludziom co własnymi rękami rozbierali mur berliński, i tym co kończyli totalitarne rządy w pozostałych krajach „demoludów” – Adam Szejnfeld.
Uroczystości rocznicowe odbywały się wczoraj i dzisiaj nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce, także w bliskiej sercu posła Adama Szejnfelda Wielkopolsce, w tym również w Poznaniu i w Pile.

****

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość. Sejm RP w 1937 r. uznał, że Święto Niepodległości obchodzone będzie 11 listopada “jako rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny”. W latach 1939-1944 oficjalne, jawne obchodzenie Święta Niepodległości było niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca. W okresie PRL Święto Niepodległości zostało zakazane. Jakiekolwiek próby kultywowania obchodów dnia 11 listopada groziły surowymi represjami ze strony władz. Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą Sejmu wybranego w czerwcu 1989 r.

Rafał Kus
asystent posła Adama Szejnfelda

Komunikat
Biura Adama Szejnfelda
Posła na Sejm RP
11.11.2009r.

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)