Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Atomowa wizyta w kraju stu tysięcy jezior

Redaktor admin on 30 Kwiecień, 2010 dostępny w Bez kategorii, Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld, wraz z grupą polskich parlamentarzystów, wziął udział w wizycie w Finlandii. Podczas 3-dniowego pobytu polska delegacja odwiedziła 2 elektrownie atomowe (w Loviis oraz Olkiluoto). Ponadto wizyta obfitowała w inne spotkania, zarówno przedstawicielami fińskiego Parlamentu jak i z władzami lokalnymi oraz przedstawicielami biznesu.

Pierwszego dnia poseł Adam Szejnfeld uczestniczył w spotkaniu z Komisją Handlu Eduskunty (odpowiednik polskiego Sejmu), na którym posłowie wymieniali doświadczenia oraz debatowali nad sytuacją polsko-fińskiej wymiany handlowej.

Kolejne dni upłynęły pod znakiem wizyt w dwóch elektrowniach jądrowych: w miejscowości Loviisa oraz Olkiluoto. Są to kluczowe dla Finlandii elektrownie z punktu widzenia fińskiego bezpieczeństwa dostaw energii. Obie usytuowane są na południu Finlandii, gdzie także zamieszkuje większość obywateli tego kraju. Wizyty te były okazją także do spotkań z władzami samorządowymi. Głównym tematem rozmów z ekspertami ds. energetyki jądrowej były aspekty techniczne elektrowni a spotkania z politykami krajowymi i lokalnymi poświecono sprawom legislacji oraz konsultacji społecznych. Rozmowy związane były z realizacja rządowego planu rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.

Warto korzystać z doświadczeń innych w momencie, gdy planuje się nowe przedsięwzięcie. Być może jedna z pierwszych elektrowni powstanie w Klempiczu, w Wielkopolsce. To ogromna szansa, ale też wyzwanie dla społeczności lokalnej. Warto wiedzieć, jakie rozwiązania najbardziej się sprawdzają, jak dodatkowo można wykorzystać fakt funkcjonowania elektrowni atomowej w regionie – argumentował poseł Adam Szejnfeld.

. . .

Elektrownia atomowa Loviisa, usytuowana w pobliżu miasta Loviisa na południu Finlandii dysponuje dwoma reaktorami o mocy 488 MW każdy. Reaktory weszły do użytku komercyjnego odpowiednio w 1977 i 1980 roku. Obecnie planowana jest budowa trzeciego reaktora mającego znacznie podnieść moc elektrowni.

Elektrownia Jądrowa Olkiluoto została zbudowana w 1973 roku a jej komercyjne działanie zaczęło się w 1978 roku. Usytuowana jest na wyspie Olkiluoto w południowo zachodniej części Finlandii. Obecnie pracują dwa bloki o mocy 860 MW każdy. Planowana jest rozbudowa; uruchomienie trzeciego bloku wykonanego technologii EPR (European Pressurized water Reactor) przewidziane jest na rok 2012. Będzie to najnowocześniejszy i zarazem o największej mocy blok. Jego moc będzie wynosiła 1600 MW.

Krzysztof Andrzejczak
asystent posła Adama Szejnfelda
www.szejnfeld.pl

2 Komentarzy do “Atomowa wizyta w kraju stu tysięcy jezior”

  1. Moje poparcie dla energetyki jadrowej rosnie z dnia na dzien!!!! basia

  2. Elekrownie atomowe to przyszlosc nowoczesnej Polski!!!!! basia

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)