Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Zgłoszę poprawki! – zapowiedział senator Adam Szejnfeld

Redaktor admin on 2 Październik, 2022 dostępny w Bez kategorii, Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Kryzys energetyczny grozi falą bankructw wśród małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Rząd PiS jednak jest niewrażliwy na prośby, postulaty i wnioski o pomoc kierowane przez przedsiębiorców ich organizacje. Nie tylko nie uwzględnia się ich w ustawach pomocowych, ale do tego szykuje się jeszcze nowy podatek uderzający w firmy – mówił senator Adam Szejnfeld, który wraz z Małgorzatą Janyską, poseł na Sejm RP, Grzegorzem Marciniakiem, prezesem Izby Gospodarczej Wielkopolski Północnej oraz Romanem Pietruszką, prezesem Chodzieskiego Klubu Gospodarczego, zorganizował konferencję prasową na temat dramatycznej sytuacji przedsiębiorców w dobie kryzysu energetycznego.

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu, w ramach ochrony gospodarstw indywidualnych, przyjęto ustawę o zamrożeniu cen prądu na określonym pułapie zużycia energii. Niestety nie objęto tą formą pomocy ani mikroprzedsiębiorstw, ani małych i średnich firm. Ba przyjęto ustawę wspierającą, ale wielkie przedsiębiorstwa tzw. energochłonne. To skandal, bo co mają zrobić polskie, najczęściej rodzinne, przedsiębiorstwa, które dostają podwyżki na prąd sięgające setek procent, a na gaz nawet i ponad tysiąc procent? Zostały one pozostawianie przez władzę, przez PiS w potrzasku cenowo – kosztowym. Znaczna ich część – na przykład gastronomiczne, czy piekarnie, albo cukiernie – nie przetrwa. Upadną. Zbankrutują – mówił na konferencji prasowej senator Adam Szejnfeld.

W Senacie zgłoszę poprawki do rządowych ustaw, między innymi te, mające na celu ochronę małych i średnich przedsiębiorstw, polskich firm rodzinnych, przed skokowymi wzrostami cen energii i ogrzewania – dodał senator Ziemi Pilskiej, przewodniczący senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Poseł Maria Małgorzata Janyska oświadczyła, że rząd nie panuje nad obecną sytuacją. Mało tego, to co jest uchwalane w Sejmie nie przynosi żadnych korzyści nie tylko przedsiębiorcom, ale nie będzie również wsparciem dla wielu rodzin w Polsce. Do tego, wszelkie podejmowane przez PiS programy, zamiast wygaszać inflację, to jeszcze bardziej ją podnoszą – ostrzegała poseł Janyska.

Roman Pietruszka, prezes Chodzieskiego Klubu Gospodarczego mówił, że taka polityka utrudnia w znacznym stopniu prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorcom. Nadmienił, że trzeba pamiętać, iż co druga złotówka generowana do polskiego PKB pochodzi właśnie z małych i średnich przedsiębiorstw. Prezes Pietruszka podkreślił drastyczny wzrost ilości zamykających się firm, w tym osiedlowych sklepików. Właściciele nie mają żadnej możliwości egzystencji. Podwyżki cen energii są tak duże, że grozi im bankructwo. Przykładem jest chociażby cena gazu, gdzie w pewnej firmie w Chodzieży 1Kwh w marcu 2021r. kosztowała 11,54 gr, a teraz to już koszt 139,94 gr i nadal rośnie. Sklepik o powierzchni użytkowej około 100 m2, generował koszt energii w styczniu na poziomie ok. 1000 zł, a teraz jest to już koszt ok. 8000 zł a firmie zapowiada się skok nawet do 20.000 zł! Tego nie da się udźwignąć – mówił prezes Roman Pietruszka.

Bardzo poważnie zaniepokojony sytuacją przedsiębiorców w Wielkopolsce Północnej jest także prezes Grzegorz Marciniak, który podkreślił, że jako prezes Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski wraz z współpracującymi podmiotami apelował już wielokrotnie do rządu i aktywnie działał w sprawie pomocy rządowej dla firm w aspekcie szalejących cen energii, lecz niestety bezskutecznie. Prezes Grzegorz Marciniak na przykładzie szczegółowego zestawienia przygotowanego przez ekspertów Pekao SA (z dnia 22.09.br.) przedstawił też dane obrazujące, iż, polskie elektrownie sprzedawały w ostatnim czasie energię wyprodukowaną z naszego polskiego węgla z kolosalną, nadwymiarową marżą. Dowodzi to, że firmy energetyczne wzbogacają się kosztem przedsiębiorców, a rząd nic w tej materii nie robi! – mówił rozgoryczony szef największej organizacji gospodarczej Wielkopolski Północnej.

Pilną i konieczną pomoc potrzebują małe i średnie firmy, ale nie wolno dobijać też tych dużych. Dla nich przecież często pracują także i te małe. Niestety, rząd PiS nie tylko nie pomaga MSP, ale zapowiedział uderzenie podatkowe w duże przedsiębiorstwa. Chodzi o zapowiedziany 50. procentowy podatek za tzw. nadmiarowe zyski. Mówiono o spółkach energetycznych skarbu państwa, co jest zrozumiale, ale teraz rząd chce objąć nim wszystkie duże firmy, w tym prywatne. To skandal, który pociągnął już za sobą krach na warszawskiej giełdzie – mówił senator Adam Szejnfeld.

Kamila Łańska

Dyrektor Biura Senatorskiego

Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile

Wiceprzewodniczącego Senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności

Przewodniczącego Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw

64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10.

e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com

tel. +48 602 738 542

Portale i media społecznościowe:

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/Szejnfeld/

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld/

https://www.youtube.com/user/AdamSzejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)