Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Polska i Wielka Brytania

Redaktor admin on 4 Czerwiec, 2009 dostępny w Galeria zdjęć, Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Polska i Wielka Brytania

2105200901

Kryzys w Europie i na świecie oraz jego skutki dla Wielkiej Brytanii i Polski, prognozy i plany obu krajów w walce ze światową recesją, reforma prawa gospodarczego oraz współpraca w realizacji projektów Partnerstwa Publiczno-Prywatnego były głównymi tematami spotkania Adama Szejnfelda, wiceministra gospodarki z Damianem Rodericiem TODD’em, ambasadorem Wielkiej Brytanii w Polsce. Spotkanie odbyło się w Ministerstwie Gospodarki w dniu 20 maja br.

Minister Adam Szejnfeld przedstawił ocenę stanu i perspektyw polskiej gospodarki w czasie spowolnienia wywołanego kryzysem na świecie. Potwierdził, ze polski rząd spodziewa się, zgodnie z wieloma zagranicznymi prognozami, iż przetrwamy kryzys w zdecydowanie lepszym stanie niż większość gospodarek europejskich. Przedstawił też stan prac nad programami antykryzysowymi i reformą prawa gospodarczego. Chcemy przedsiębiorcom dać solidny fundament wolności gospodarczej, a zarazem instrumenty prawne i finansowe wspierające firmy w trudnym okresie światowej recesji – powiedział Szejnfeld. Z niepokojem jednak patrzymy na rozwój sytuacji w innych krajach, przede wszystkim w Niemczech, ale też Francji, Hiszpanii, Włoch, czy Wielkiej Brytanii. Sytuacja w krajach Europy Zachodniej ma bowiem wpływ na naszą gospodarkę – dodał minister.

W 2008 r. gospodarka Wielkiej Brytanii, wbrew wcześniejszym prognozom rządowym, poddała się światowemu kryzysowi finansowemu i gospodarczemu. Nie sprawdziły się żadne wcześniejsze prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej w tym kraju. Koniunktura gospodarcza Wielkiej Brytanii ostro wyhamowała w roku 2008 i zakładany jest dalszy jej spadek w roku 2009. Działania brytyjskiego rządu powinny jednak przywrócić naszej gospodarce dodani wzrost – mówił ambasador Todd.

Mimo trudnej sytuacji obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania ze strony polskich firm, jak też osób fizycznych podejmowaniem działalności gospodarczej, w tym głównie usługowej, na terenie Wielkiej Brytanii. Rejestrowane są firmy z sektora budowlanego, przedstawicielstwa polskich firm produkcyjnych i handlowych, polskie hurtownie, sklepy, restauracje, bary – dodał ambasador.

Według szacunków BPCC już 40 tys. firm tego typu założonych przez Polaków funkcjonuje w Wielkiej Brytanii. Wartość polskich inwestycji na terenie Wielkiej Brytanii wg danych NBP na koniec 2007r. wyniosła 779 mln EUR, co plasuje ten kraj na szóstym miejscu wśród polskich inwestycji za granicą.

Wielka Brytania jest najbardziej doświadczonym krajem w realizacji przedsięwzięć w formie PPP. Chcielibyśmy nawiązać i rozwijać bliską współpracę w tym zakresie. Z tych względów planujemy organizację, m.in. w Londynie dużej konferencji na temat Partnerstwa Publiczno-Prawnego, której celem byłoby przybliżenie dobrych doświadczeń brytyjskich a zarazem kojarzenie partnerów zainteresowanych wspólnymi przedsięwzięciami w naszych krajach – powiedział minister Szejnfeld. Ambasador Damian Todd zadeklarował wielkie zainteresowanie propozycją i chęć współpracy w tym zakresie.

***

Po 12 miesiącach 2008r. wzajemne obroty osiągnęły wartość 10.465,8 mln EUR, w tym polski eksport wartość 6.558,3 mln EUR a import wartość 3.907,4 EUR. Saldo dodatnie dla Polski wyniosło 2.650,9 mln EUR.

Według danych NBP wartość inwestycji Wlk. Brytanii w Polsce na koniec 2007 r. wyniosła EUR 4606,5 (8 miejsce). Łączna ilość zarejestrowanych inwestorów brytyjskich w Polsce (powyżej 1 mln EUR) wynosi ponad 80, przy czym pierwsza 15-ka największych firm zainwestowała ponad 80% całości inwestycji brytyjskich w Polsce.

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)