Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Weto odrzucone!

Redaktor admin on 10 Październik, 2009 dostępny w Galeria zdjęć, Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Weto odrzucone!

veto
Sejm odrzucił w dniu 9 października br. weto prezydenta zgłoszone do ustawy rozdzielającej funkcję polityczną ministra sprawiedliwości i merytoryczną funkcji prokuratora generalnego. Swój znaczący wkład w przyjęciu tego rozwiązania miał wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, który kilka lat temu, jako przewodniczący Sejmowej Komisji Gospodarki wystosował do Rządu dezyderat, w którym zawarł postulaty, jakie dziś doczekały się wreszcie realizacji. Było to pierwsze w historii wystąpienie oficjalnego organu o rozdział funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Komisja postulaty przyjęła a rząd z postulatami się zgodził. Nigdy jednak, ani rząd lewicy SLD ani rząd prawicy PiS, tego postulatu nie zrealizowały. Bardzo się cieszę, że to właśnie rząd Platformy Obywatelskiej wykonał zadanie, o które dopominaliśmy się od lat – powiedział minister Adam Szejnfeld.

Wprowadzony, w przyjętej przez Sejm ustawie, mechanizm rozdziału funkcji politycznej, jaką jest kierowanie resortem sprawiedliwości, od funkcji prokuratorskiej umożliwi wreszcie odpolitycznienie organów ścigania. Uchwalona ustawa zakłada również, iż Prokurator Generalny będzie od przyszłego roku powoływany na jedną – sześcioletnią kadencję. Powoływałby go prezydent spośród dwóch kandydatów wskazanych przez Krajową Radę Sądownictwa i Krajową Radę Prokuratorów. Ustawa przewiduje także likwidację Prokuratury Krajowej, a w jej miejsce wprowadza Prokuraturę Generalną. Minister Adam Szejnfeld, który przed laty wnioskował o rozdział tych dwóch funkcji, uważa, iż przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o prokuraturze daje prokuratorom większą samodzielność, przez co powinna zwiększyć się ich odpowiedzialność i skuteczność. “Jestem przekonany, iż teraz organy ścigania będą z jeszcze większą determinacją podchodziły do swoich obowiązków i już nigdy, nikt nie będzie mógł zarzucić prokuratorom, iż są sterowani politycznie. Cieszę się, że zaproponowane przed laty przez Komisję Gospodarki pod moim kierownictwem rozwiązania, doczekały się realizacji w czasie rządów premiera Donalda Tuska. Realizujemy obietnice. To ważne!”

Rafał Kus

asystent ministra Adama Szejnfelda

Komunikat

Biura Adama Szejnfelda

Wiceministra Gospodarki

9.10.2009r.

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)